http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Najpiękniejsze Palmy Wielkanocne ma gmina Łubowo!

Wyróżniony Najpiękniejsze Palmy Wielkanocne ma gmina Łubowo!

Niezwykle barwne, wysokie, efektowne, piękne i do tego zrobione z wielką precyzją i wielkim sercem – takie były wszystkie palmy, które dzisiaj w Łubowie zostały zgłoszone do corocznego konkursu na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. W tym roku padł rekord – zgłoszono bowiem aż 38 palm! Jury zdecydowało, że najpiękniejszą palmę sołecką zrobiło Fałkowo, palmę szkolną - SP Łubowo, a palmę rodziną - rodzina Barełkowskich z Żydówka! – Nasz konkurs powoli przeradza się w festiwal palm – nie kryje dumy Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. Jedynej gminy w powiecie gnieźnieńskim, gdzie organizowany jest taki konkurs!


Od kilkunastu już lat Niedziela Palmowa w gminie Łubowo to dla wielu – oprócz aspektu religijnego – także wielkie emocje związane z konkursem na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Tegoroczna edycja przerosła jednak wszelkie oczekiwania organizatorów, ponieważ na konkurs zgłoszono aż 38 palm, które przed południem można było podziwiać przy kościele filialnym pw. Najświętszej Marii Panny.

Konkurs Palm Wielkanocnych w gminie Łubowo to jeden z elementów kultury na terenie tejże gminy. Jest to coś, co jednoczy, co pokazuje tradycje i coraz większe zaangażowanie sołectw, szkół, czy osób prywatnych. Warto podkreślić, że gmina Łubowo jest jedyną w powiecie gnieźnieńskim, gdzie taki konkurs od wielu lat jest organizowany.

Promocja gminy
- Już od kilkunastu lat organizujemy w naszej gminie konkurs na najpiękniejsze palmy, który przerodził się już w swoisty festiwal palm. Dzisiaj rano oglądałem w telewizji Kurpie, miejscowość Łysy, gdzie też są palmy i była tam procesja z palmami z kościółka drewnianego do nowego kościoła. Być może i u nas w przyszłym roku zrobimy bardziej widowiskowy spektakl i też będzie przejście z naszego drewnianego kościółka do tej świątyni, ale to jeszcze ustalimy – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. - Jedno mogę już dzisiaj powiedzieć: nic nie odstajemy od Kurpiów! Trzeba podziękować społeczeństwu gminy Łubowo, za to, że tak aktywnie włączają się w ten konkurs i przez to tak fantastycznie promuję gminę Łubowo – dodaje.

Co roku Palmy Wielkanocne zgłoszone do konkursu są przygotowywane przez poszczególne wioski, czyli Rady Sołeckie, wszystkie szkoły, gimnazjum i przedszkola oraz osoby prywatne. I w tych trzech kategoriach ocenia palmy też komisja konkursowa.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jest co oceniać. Przyglądając się palmą, które już na godzinę przed mszą świętą zaczęły się pojawiać przy kościele, należy podkreślić, że wszystkie są niezwykle barwne, wysokie, efektowne, piękne i do tego zrobione z wielką precyzją i wielkim sercem.

Wspaniała integracja przy palmie
Warto również podkreślić, że dodatkowo delegacje wielu sołectw, które przygotowały palmy, wystąpiły w strojach ludowych. - Te stroje są takim dopełnieniem tego ludowego charakteru dzisiejszego święta, czyli Niedzieli Palmowej. Ale też jest to zachęta do dbania o tradycję i pielęgnowania tej naszej historii. Jeszcze nie wszystkie z tych strojów są  naszym dziełem, ale znaczna część została już wykonana przez mieszkańców – mówi Hanna Pieśniewska-Kazimierczyk, sołtys Imielenka. - Przygotowanie tej palmy to kilka tygodni pracy, wielu osób i była to wspaniała okazja do integracji wszystkich mieszkańców Imielenka. Imielenko nie jest duże, ale dzięki temu udało nam się wokół takich inicjatyw zgromadzić prawie wszystkich mieszkańców – dodaje.

Jak wynika z rozmów z członkami sołectw, niektórzy przygotowywali palmy kilka tygodni, inni kilka dni. - Nasza palma powstał w trzy dni, ale przygotowanie trwały ponad tydzień. Nad nasza palmą pracowało jedenaście osób – mówią mieszkańcy wsi Dziekanowice, którzy nie ukrywają, że czas wspólnej pracy przy palmie, to czas integracji. - Można się bardzo przyjemnie spotkać, pożartować, porozmawiać o wszystkim – dodają.

- Najtrudniejszy w przygotowaniu naszej palmy to był sam pomysł jak ją zrobić, z czego ją przygotować. Pomysł w naszym przypadku, był trochę z naszych głów, trochę podpatrzeć w gazetach, trochę w internecie, ale przede wszystkim trzeba myśleć przy tej pracy – podkreślają.

Duchowe przygotowanie do Wielkiej Nocy
Wszystkie zgłoszone do dzisiejszego konkursu palmy poświęcił ks. Jan Łykowski, proboszcz parafii w Łubowie, który przyznaje, że spotykając się dzisiaj przy takich pięknych palmach, to nie pozostaje nam nic innego, jak tylko się radować. - Pogoda dopisuje, śnieg nie pada, dlatego po tej modlitwie, po tych 40 dniach postu, Pan dał nam szansę przygotowania się duchowego, byśmy w radości mogli przeżyć te nadchodzące Święta Wielkanocne – powiedział ks. J. Łykowski.

Gdy proboszcz poświęcił już wszystkie palmy, wówczas nastąpił moment dla wielu bardzo ważny – jak wejść z kilkumetrową palmą do kościoła tak, by nie uszkodzić ani palmy, ani wyposażenia świątyni. Trzeba przyznać, że było trochę „gimnastyki”, ale już po kilku minutach wszystkie palmy okazale i pięknie się prezentowały w świątyni.

W przeszłości bywały palmy 8-metrowe...
Gdy palmy były już w kościele, w pobliskiej bibliotece prace zaczęła komisja konkursowa oceniająca poszczególne Palmy Wielkanocne, na czele której stał Ryszard Filipiak, przewodniczący Komisja Kultury, Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Gminy Łubowo. - Konkurs to piękna tradycja przypominająca wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie rzucano mu palmy, i to w gminie Łubowo tak pięknie się przyjęło, że co roku, coraz bardziej atrakcyjniejsze, coraz piękniejsze palmy powstają – przyznaje i zaznacza, że nie jest pod uwagę brana wielkość palmy, ponieważ zgodnie z regulaminem maksymalna wielkość to 4 metry. - Musieliśmy to zaznaczyć w regulaminie, ponieważ jednego roku była palma 8-metrowa i ledwie się zmieściła do kościoła – dodaje z uśmiechem.

W tym roku palm rodzinnych zgłoszono 19, 12 palm sołeckich i 7 palm szkolnych. - Przy ocenie danej palmy pod uwagę bierzemy wygląd palmy, estetykę, gabaryty, kształt, jak ona była robiona, z czego, ile pracy ręcznej zostało w nią włożone. To jest dokładna robota, wypieszczona i wszystkie elementy bierzemy pod uwagę. Ważne jest też dla nas, czy ci, którzy daną palmę przygotowali są ubrani dodatkowo w stroje ludowe – wyjaśnia.

Jak mówi R. Filipiak z roku na rok palm przybywa. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej – zaznacza.

Obrady komisji były tak długie, że obecni w kościele musieli jeszcze kilkanaście minut po zakończeniu eucharystii poczekać na werdykt jury. Zanim wójt Andrzej Łozowski ogłosił laureatów, wszystkie dzieci zgromadzone w kościele otrzymały słodki upominek.

Laureaci już znani!
W poszczególnych kategoriach zwyciężali: Palma Sołecka – I miejsce zdobyło Fałkowo (nagroda 2 tys. złotych), II miejsce – Łubowo (1,5 tys, złotych), a trzecie – Rzegnowo (tysiąc złotych); w kategorii Palma Rodzinna zwyciężyła rodzina Barełkowskich z Żydówka, przed rodziną Plutów z Rzegnowa i rodziną Wawrzyniaków z Fałkowa. Czwarte miejsce przyznano rodzinie Wołodkiewiczów z Imielenka, V miejsce zdobyła rodzina Cichych z Leśniewa, a szóste przypadło rodzinie Kwiatkowskich z Pierzysk (rodziny otrzymały kosze ze słodyczami). Z kolei w konkursie na Palmę Szkolną pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Łubowa, II miejsce - Przedszkole nr 1 w Fałkowie, a trzecia pozycja przypadła SP Fałkowo (każda z placówek otrzymała po 500 złotych).

- Czuję satysfakcję, że trud osób, które pracowały nad tą palmą został doceniony w taki sposób. Wiele godzin spędziły te osoby robiąc tę palmę. To się tak wydaje, że takie kwiatki, formowanie, to jest szybka robota, ale niestety to jest czasochłonne. Nasza palma miała 4 metry, tak jak było wymagane. Pomysł na palmę narodził się podczas spotkania naszych pań z Fałkowa, jedna zaczęła robić takie kwiatki, druga takie, a trzecia wianek i tak wyszło – powiedział nam tuż po ogłoszeniu wyników Tomasz Stachowski, sołtys Fałkowa.

Przypomnijmy, że zwyczaj rzucania palm sięga czasów Chrystusa. Kiedy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, rzucano zielone palmy pod jego nogi. Początki robienia palm sięgają IV wieku. Z różną intensywnością, w różnych okresach historii kościoła bywało różnie z palmami. Jedne okresy były takie, gdzie tych palm było więcej, później tradycja zanikała... Zwyczaj ten jednak się odbudowuje w XXI wieku. Ludzie plotą palmy i jest to nie tylko zwyczaj, który nawiązuje do czasów Chrystusa, ale jest to też wspaniała okazja do integracji ludzi, którzy mogą się spotkać i razem przygotować palmę.

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 21 marzec 2016 00:05

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.