http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trzej Królowie w śniegu

Wyróżniony Trzej Królowie w śniegu

Sześć tysięcy koron, piękne stroje, dostojne konie, barwny korowód królów, melodyjne kolędy – tak dziś po południu obchodziło Gniezno święto Trzech Króli. Przez centrum Gniezna przeszedł Orszak Trzech Króli obrazujący ich pielgrzymowanie do żłóbka nowonarodzonego Jezusa.  W Orszaku wzięło udział kilkaset osób, którym nie straszny był śnieg padający od rana w naszym mieście.


Barwny korowód Kacpra, Melchiora i Baltazara zebrał się przy budynku Teatru im. A. Fredry i ulicami naszego miasta wyruszył w stronę Katedry. Tegoroczny orszak swoją symboliką nawiązywał również do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tego też powodu obok Kacpra, Melchiora i Baltazara szli Mieszko I i Bolesław Chrobry. Władcy Polski uroczyście do Orszaku przyłączyli się przy Kościele Garnizonowym. Po krótkim postoju Orszak Trzech Króli wraz z Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym wyruszyli w stronę gnieźnieńskiego Rynku.

Hasłem tegorocznych obchodów Trzech Króli było miłosierdzie, a uczestnicy maszerowali do Świętej Rodziny w radosnych okrzykach „Niech każdy dziś powie Ufam Jezus Tobie”. – Jest to nawiązanie do Roku Miłosierdzia, który aktualnie obchodzimy – mówi Bartosz Wrzosek, konferansjer prowadzący Orszak.

Pochód swój finał znalazł przed katedrą przy pomniku Bolesława Chrobrego. Na miejscu czekali postacie Maryi, Świętego Józefa i Dzieciątka oraz towarzyszący im pasterze. Tu nastąpiło uroczyste powitanie króli i wręczenie prezentów nowonarodzonemu Jezusowi. - Prawdziwy Królu! Ty, który źródłem jesteś jasności, oddaję Tobie pokłon w imieniu krajów Europy. Przyjmij proszę kadzidło naszej modlitwy. Uznajemy w Tobie jedynego Pana naszego życia. Rządź nami i broń nas przed atakami szatana. Matko naszego Króla, zawierzamy się Tobie! - rzekł Jego Wysokość Kacper. - Królu, ty jesteś światłem, które oświeca serca i otwiera bramy nieba. Prawdziwy Boże, przyjmij złoto naszej wolności, narody Azji oddają Tobie pokłon. Matko Króla, otocz nas swym płaszczem! - zaznaczył Cesarz Melchior. - Królu, Boże, Prawdziwy Człowieku. Ty, który rozpraszasz mrok śmierci i rodzisz nowe życie, oddając Tobie pokłon, ofiarowujemy nas samych, przyjmij, prosimy mirrę naszej miłości - hołd od ludu Afryki! Matko Króla, opiekuj się nami! - dodał Szejk Baltazar. Następnie odbyło się wspólne kolędowanie z Prymasem Polski, abp. Wojciechem Polakiem.

Organizatorem Orszaku Trzech Króli była parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie, a współorganizatorem Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i Stajnia pod Wierzbami z Jankówka.  - W prace związane z jego przygotowaniem zaangażowane są grupy szkolne, stowarzyszenia, zespoły artystyczne, formacje i grupy rekonstrukcyjne działające przy różnych klubach, towarzystwach, a także całe rodziny – mówi Ewelina Goździewicz z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

W tym roku w odróżnieniu od poprzedniego, kiedy to jeden ze spłoszonych koni zrzucił swojego jeźdźca stwarzając chaos w tłumie, obyło się bez incydentów. Organizatorzy bardziej zadbali o bezpieczeństwo oddzielając koni od bezpośredniego kontaktu ze zgromadzonymi ludźmi. – To jest już czwarty rok, kiedy organizujemy Orszak Królewski. Co rok uczymy się czegoś nowego. W tym roku przy dodatkowym zabezpieczeniu pomogli nam uczniowie z klas policyjnych III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie - wyjaśnia ks. Jacek Orlik, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego. - Jest to piękna tradycja, która już na stałe wpisała się w Gnieźnie. Mieszkańcy chętnie pomagają zarówno przy organizacji, jaki i w samym pochodzie – dodaje ks. J. Orlik.

6 styczna – święto Trzech Króli, dzień wolny od pracy. Niektórzy siedzą przed telewizorami, inni odwiedzają rodzinę, nieliczni decydują się na spacer ze względu na mrozy. Mimo to gnieźnieński Orszak Trzech Króli przyciągnął uwagę naszych mieszkańców. Ba pogoda i tak była dziś bardziej łaskawa niż w poprzednich dniach a oczekiwany biały puch i padający śnieg dopełniał aurę świąteczną. Wszyscy, którzy dziś przyłączyli się do radosnego korowodu i wspólnie kolędowali przeżyli miłe popołudnie w świątecznej atmosferze.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.