Logo
Wydrukuj tę stronę

Indyk upieczony w technikum

Wyróżniony Fot. Agnieszka Zawadzka Fot. Agnieszka Zawadzka

„Pieczony indyk na spaghetti warzywnym z pure ziemniaczanym i sosem” - z takim tematem zmierzyli się dzisiaj uczniowie sześciu szkół ponadgimnazjalnych z Poznania, Wrześni, Śremu i Gniezna, którzy wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Kulinarnym zorganizowanym w ZSP nr 4 przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie. Wygrała zdecydowanie drużyna z Gniezna, którą stworzył duet Klaudia Fedyszyn i Marta Jastrzębska, wyróżnione zostały także  dania przygotowane przez Klaudię Zbieranek i Katarzynę Bzdok z Wrześni oraz Pawła Rodziejewskiego i Michała Stawińskiego ze Śremu.


Była to już szósta edycja Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego, cztery razy organizowano go jeszcze w starej siedzibie szkoły przy ul. Gdańskiej, a nowej rywalizacja przeprowadzana jest po raz drugi. - Ten konkurs po przeniesieniu siedziby naszej szkoły na ul. Sobieskiego przekształciliśmy w bardzo profesjonalną formę rywalizacji. Mamy tu już teraz  profesjonalne pracownie kulinarne i zaprosiliśmy po raz kolejny profesjonalne jury. Tym razem potrawy oceniali: Patryk Dziamski z Top Chef, Michał Siudziński, absolwent naszej szkoły i właściciel małej restauracyjki w Gnieźnie oraz Anna Zientalska, dietetyczka poznańska znana głównie w kręgach sportowych – opowiada Dariusz Banicki, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gnieźnie.

Do konkursu zgłosiło się siedem dwuosobowych drużyn z całej Wielkopolski. - Jedna nie dojechała, a więc mieliśmy ich tylko sześć. Przyjechały drużyny z Poznania, Wrześni, Śremu i Gniezna. Uczniowie mieli dwie godziny na przygotowanie produkt finalnego i cały czas byli oceniani przez jury. Każda drużyna miała do dyspozycji Black Box, czyli zespół produktów, z którego trzeba było wybrać przynajmniej trzech rzeczy. Można było także przywieźć ze sobą dwie rzeczy do wykorzystania w konkursie – kontynuuje D. Banicki, organizator konkursu.

Udało się także pozyskać kilku sponsorów, którzy ufundowali nagrody, m.in. specjalistyczne garnki i inny sprzęt kuchenny, który w kuchni zawsze się przydaje, a szczególnie może przydać się młodym adeptom sztuki kulinarnej na dobry początek własnego warsztatu pracy - Konkurs ten, który ma oczywiście atrybuty rywalizacji, ma być także okazją do wzajemnego poznawania siebie i warsztatu pracy oraz pokazania innym swojego kunsztu kulinarnego, a poprzez nagradzanie, może także stworzenie laureatom większych szans na rynku pracy w przyszłości – podsumowuje D. Banicki.

Wyniki konkursu najbardziej ucieszyły z całą pewnością drużynę z Gniezna, którą utworzyły Klaudia Fedyszyn i Marta Jastrzębska. - Kierowaliśmy się przede wszystkim higieną pracy, smakiem dań, kreatywnością i przyjmowaniem tego, co sugerowaliśmy, czyli tzw. interpretacją podpowiedzi, co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne. Często ambicje biorą górę, nie słucha się tego, co doradzają inni. I tutaj dziewczyny wykazały się najlepszym instynktem i najlepszym smakiem, ale też dobrze zinterpretowały nasze podpowiedzi. Cały konkurs oceniam może nie jako wysoki, ale na pewno jako dobry – stwierdził ogłaszający wyniki Patryk Dziamski.

Zwycięski duet zdaniem członków jury był od samego początku głównym faworytem do zwycięstwa. Pozostałe wyróżnienia przypadły jednak dopiero po głębszej analizie. - Nasze opinie o potrawach były od siebie niezależne. Stworzyliśmy sobie punktację, według której ocenialiśmy poszczególne produkty finalne. Raczej było smacznie, ale spotkaliśmy się też z rzeczami, które były np. za mało słone. Pamiętaliśmy też podczas oceniania, że mamy do czynienia z osobami, które wiedzę na temat gotowania cały czas dopiero zdobywają – powiedział jeden z jurorów Michał Siudziński.Fot. (1x) A. Zawadzka, (4x) W. Orłowski

Informacjelokalne.pl