http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Msza Hubertowska połączyła leśników i myśliwych

Wyróżniony Msza Hubertowska połączyła leśników i myśliwych

W Owsiskach koło Gościeszyna w minioną sobotę została odprawiona uroczysta Msza Hubertowska. Jak co roku wspólne zaproszenie wystosowali Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki - Marek Malak i Prezes Zarządu Wojskowego Koła Łowieckiego nr 201 „Czapla” w Bydgoszczy - Mirosław Ogrodowski, współgospodarze uroczystości. Licznie przybyli zaproszeni goście, w tym leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki i myśliwi z WKŁ „Czapla” wraz z rodzinami, przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy okolicznych miejscowości, miejscowi rolnicy, młodzież szkolna i duchowni. Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele władz okręgowych PZŁ. Stawiły się też poczty sztandarowe, trzyosobowe zespoły w pełnej gali zaprezentowały leśników, myśliwych, kilka innych zaprzyjaźnionych jednostek.


Dla WKŁ nr 201 „Czapla” w Bydgoszczy była to również 65 rocznica funkcjonowania. Jako początek działalności Wojskowego Koła Łowieckiego  przyjmuje się dzień 1 kwietnia 1950 roku. Używaną do dzisiaj nazwę przyjęto dnia 8 stycznia 1953 roku, aktualnie WKŁ 201 „Czapla" liczy 57 członków.

Jeszcze przed mszą świętą duchowni poświęcili obelisk postawiony ku pamięci całej rzeszy członków WKŁ, myśliwych, którzy odeszli już do krainy wiecznych łowów. Odczytano imienny apel wszystkich zmarłych, delegacje złożyły pod kamieniem liczne wiązanki kwiatów, zapłonęły znicze.

Główna uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 koncelebrowaną mszą polową, którą odprawił ks. Henryk Sowiński Proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP, przy asyście kapelana okręgowego myśliwych ks. kanonika Ryszarda Pruszkowskiego. Zaimprowizowany ołtarz polowy został ładnie wkomponowany pod zadaszoną sceną, organizatorzy w trosce o sprawny przebieg uroczystości asekurowali się przed ewentualną niepogodą.

Msza Hubertowska miała obrządek podobny do niedzielnej, to co ją wyróżnia, to wzbogacenie elementami myśliwskimi. Udział leśników i myśliwych w liturgii został uzgodniony z Księdzem Proboszczem. Do mszy służyli umundurowani funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej.

W słowie wstępnym Nadleśniczy Marek Malak przywitał wszystkich zgromadzonych, odczytał okolicznościowy adres Janusza Kaczmarka – Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i poprosił Księdza Proboszcza o odprawienie mszy. Potem głos zabrał prezes Mirosław Ogrodowski, który podziękował wszystkim zaangażowanym w łowiectwie, za wkład w działalność  koła i współpracę z leśnikami.  

Nieodłącznym elementem Mszy Hubertowskiej były dźwięki sygnałówek myśliwskich, potęgujące uroczysty nastrój, w wykonaniu trzyosobowego zespołu leśników. Organizatorzy zadbali o uroczystą oprawę i wzniosły charakter, wzmagające duchowe przeżycia uczestników. Ołtarz ubrano na zielono, przystrojono gałązkami świerka i dęba, pośród których znalazła się sylwetka dzika złożona w darze przez delegację myśliwych.

Po zakończeniu mszy św głos zabrali zaproszeni goście, którzy zwrócili się do współorganizatorów z gratulacjami i życzeniami dalszych sukcesów na niwie łowickiej. Następnie zebrani mieli okazję zobaczyć i wysłuchać pieśni w wykonaniu Chóru Harmonia z Janowca Wlkp. Zespół ma bogatą tradycję, założony został już w 1900 roku jako Towarzystwo Śpiewacze. Przewidziano również występ dzieci z Zespołu Szkół w Gościeszynie, które zainscenizowały strojami i wierszami św Huberta, patrona myśliwych.

Były też wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych myśliwych. Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała następujące odznaczenia: Wiesław Owczarzak - złoty Medal Zasługi Łowieckiej, Cezary Morawiec - srebrny Medal Zasługi Łowieckiej a Sergiusz Przybylski (leśniczy Leśnictwa Smolary) - brązowy medal Zasługi Łowieckiej. Odznaczeni odebrali okolicznościowe krążki, przyjęli gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

Ważnym wydarzeniem było również odsłonięcie na ścianie miejscowego schroniska pamiątkowej tablicy ku czci ppłk Wojska Polskiego Józefa Leszkiewicza, podczas której obecna była rodzina tego zasłużonego myśliwego i żołnierza. To jeden z założycieli Wojskowego Koła Łowieckiego „Czapla”, budowniczy Schroniska Myśliwskiego. Po mszy św przygotowano atrakcję w postaci specjalnego pokazu elementów szkolenia i wyposażenia Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy.

Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich na poczęstunek przy stole z lokalną kuchnią i myśliwskimi potrawami. Dla smakoszy przygotowano tradycyjną grochówkę, pajdy swojskiego chleba z domowym smalcem i kiszonym ogórkiem. Był czas na rozmowy i wspomnienia łowieckich tradycji łączących leśników i myśliwych...

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 15 luty 2016 21:20

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.