http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rajdem zainaugurowano 760. rocznicę lokacji Kłecka

Wyróżniony Rajdem zainaugurowano 760. rocznicę lokacji Kłecka

Około 250 miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku wyruszyło na drogi i bezdroża gminy Kłecko oraz gmin sąsiednich. W minioną sobotę odbył się w Kłecku XIII już Rajd Śladami Profesora Władysława Nehringa – patrona miejscowego gimnazjum. Na rajdowe trasy wyszło ponad 200 piechurów, ale pojawili się też miłośnicy nordic walking oraz rowerzyści. Dopisała pogoda, a organizatorzy – jak co roku zresztą – stanęli na wysokości zadania.


Kłecko świętuje 760. rocznicę lokacji miasta. Rocznicowe uroczystości zainaugurował XIII Rajd Śladami Prof. Władysława Nehringa. Z zaproszenia organizatorów skorzystały wszystkie placówki wychowawcze i oświatowe z gminy Kłecko - od obu przedszkoli (publicznego i niepublicznego) począwszy, poprzez szkoły podstawowe z Dębnicy i Kłecka oraz Gimnazjum im. prof. W. Nehringa w Kłecku, a na Warsztacie Terapii Zajęciowej skończywszy - przedstawiciele gimnazjów w Kiszkowie i Mieleszynie, a także szkół podstawowych w Mieleszynie i Karniszewie.
    
Uczestnicy rajdu mogli wybrać jedną z pięciu przygotowanych dla nich tras tematycznych: 760. rocznicy lokacji (śladami kłeckich świątyń i cmentarzy) – 4 km, śladami kłeckich bohaterów (dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej) – 1 km, sportową (nordic walking) – 6 km, sportowo - rowerową (Kłecko – Borzątew – Kłecko) – 16 km oraz dowolną. Z tej ostatniej skorzystali młodzi wędrowcy z Dębnicy i Karniszewa. Podczas przemierzania każdej z nich należało wypełnić dodatkowe zadania. Ich wykonanie oceniała specjalna komisja. Około godz. 10.30 wszystkie drużyny pojawiły się na mecie rajdu, tradycyjnie mieszczącej się na boisku kłeckiego gimnazjum. Tutaj na piechurów i rowerzystów czekała ciepła herbata, grochówka z kotła oraz bigos.
    
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Adam Serwatka, burmistrz Gminy Kłecko, który pokrótce przedstawił kalendarz imprez towarzyszących obchodom 760. rocznicy lokacji Kłecka i zaprosił wszystkich zgromadzonych na boisku gimnazjum do wspólnego świętowania. Pan Burmistrz dokonał też symbolicznego otwarcia wystawy „Stare widoki Kłecka”, towarzyszącej rajdowi, a umiejscowionej w holu gimnazjum. Inną wystawą, również znajdującą się w gimnazjalnym holu, była prezentacja wydawnictw, związanych z Kłeckiem. Ponadto przygotowano wiele innych atrakcji, w tym między innymi konkursy: potyczki ortograficzne z prof. Władysławem Nehringiem w tle, na plakat „Rola zadrzewień śródpolnych w środowisku naturalnym”, plastyczny „Życie w średniowiecznym mieście”, ekologiczny „Mieszkańcy pól, łąk i lasów”, na jesienne drzewo z materiałów zebranych na trasie, na najpiękniejszy jesienny bukiet, piosenki turystycznej oraz sportowo – sprawnościowe. Wśród najmłodszych uczestników rajdu natomiast największą popularnością cieszyły się dmuchane zamki. Warto jeszcze zauważyć, że wszystkim bardzo spodobał się mini spektakl, przygotowany przez Szkolny Zespół Teatralny „Piszczałki”, pod tytułem „Nadanie Kłecku praw miejskich przez księcia Bolesława Pobożnego”.   
    
Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy ratownictwa drogowego i pierwszej pomocy, zaprezentowane przez druhów z miejscowej OSP, pokaz karate shotokan, w wykonaniu Sebastiana Kordeli – ucznia kl. II Gimnazjum im. Nehringa, trening żużlowy  Mateusza Błażykowskiego – ucznia klasy III tegoż gimnazjum, koncert sygnałów myśliwskich w wykonaniu Piotra Orchowskiego i Adama Zawadzkiego z Koła Łowieckiego nr 92 „Leśnik” w Skorzęcinie.
    
Oprócz nagród za udział w konkursach, organizatorzy tegorocznego rajdu przygotowali też szereg nagród – niespodzianek, które zostały rozlosowane wśród uczestników rajdu. Nagroda główna (rower), ufundowana przez Adama Serwatkę – Burmistrza Gminy Kłecko – pojechała do Dębnicy.
    
Wśród zaproszonych gości, na mecie rajdu, można było zauważyć między innymi wspomnianego już Burmistrza Adama Serwatkę, Joannę Cieślińską – zastępcę Burmistrza Gminy Kłecko, ks. Mirosława Kędzierskiego – proboszcza parafii Kłecko, miejscowych radnych, przedstawicieli gnieźnieńskiego oddziału PTTK, Jacka Molendę – znanego kłeckiego działacza turystycznego i regionalistę, sołtysów, rodziców uczniów i miłośników turystyki w ogóle.
    
Rajd odbył się dzięki przychylności wielu zacnych osób oraz instytucji, m.in. Urząd Miejski Gminy Kłecko, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku, Rada Rodziców przy Gimnazjum im. prof. W. Nehringa w Kłecku, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, OSP Kłecko, Koło Łowieckie nr 61 „Sarna” z Kłecka, Koło Łowieckie nr 92 „ Leśnik” ze Skorzęcina, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Gniezno, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kłecku.
    
Imprezę zorganizowali: Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku, Uczniowski Klub Sportowy MITRA Kłecko oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku. Szczególnie gorące podziękowania należą się niezawodnym nauczycielkom kłeckiego gimnazjum: Dorocie Krzyżanowskiej, Beacie Trosze, Barbarze Wawrzyniak i Agnieszce Krystman - Ksel. A kolejny (XIV) Rajd Śladami Profesora Władysława Nehringa już za rok.

Ostatnio zmienianyniedziela, 11 październik 2015 18:26

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.