http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Bezcenny dar do szkolnej Izby Tradycji w Czerniejewie

Wyróżniony Bezcenny dar do szkolnej Izby Tradycji w Czerniejewie

Jacek Pluta, wielokrotny darczyńca i inicjator powstania Izby Tradycji w szkole w Czerniejewie, ofiarował do Izby Tradycji oryginalny medal poświęcony ks. Onufremu Kopczyńskiemu.


Przypomnijmy: uroczyste uczczenie twórcy gramatyki polskiej miało miejsce w dniu 81. urodzin księdza Kopczyńskiego. Nadanie nastąpiło z rąk Stanisława Kostki Potockiego, ówczesnego  ministra Wydziału Oświecenia Narodowego.  Odbyło się podczas zebrania członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Izby Edukacyjnej i wybitnych przedstawicieli społeczeństwa polskiego.  

Na awersie medalu figuruje profil Kopczyńskiego z wybitym w otoku imieniem i nazwiskiem, a na rewersie, w wieńcu laurowym napis: „ZA GRAMMATYKĘ POLSKIEGO JĘZYKA  ZIOMKOWIE 1816”.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że nie jest to jedyny dar ofiarowany przez pana Plutę. Już wcześniej szkoła otrzymała wydanie oryginalne „Grammatyki Języka Polskiego” pochodzące z 1817 roku, jak też wiele innych pamiątek. Dary te są tym cenniejsze, że pochodzą z prywatnej kolekcji ofiarodawcy i przekazane zostały bezinteresownie społeczności czerniejewskiej. Medal był najcenniejszą pamiątką kolekcjonera.

Zapraszamy do zwiedzania szkolnej Izby Tradycji.

Ostatnio zmienianypiątek, 21 luty 2020 13:33
Więcej w tej kategorii: « Gębarzewo powitało 2020 rok!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.