http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem”

Wyróżniony Fot. Joanna Budziszewska Fot. Joanna Budziszewska

Przez Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach przeszedł dzisiaj Orszak Trzech Króli. Na finał Orszaku w kościele z Wartkowic Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” zaprezentował barwne i dynamiczne widowisko pt.  „Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem”.


Wspólne kolędowanie w drewnianym kościele w Dziekanowicach to już tradycja Święta Trzech Króli. Wykonawcą koncertu kolęd i pastorałek jest natomiast Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”. Pomysłodawcą spotkania z kolędami i wielkopolską kulturą w skansenie w Dziekanowicach jest wójt Andrzej Łozowski. Dzisiaj został zorganizowany już po raz szósty.

Zespół „Wiwaty” w swoim bogatym dorobku artystycznym, oprócz tańców i pieśni, ma także zwyczaje i obrzędy. Dlatego w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół aktywnie koncertuje prezentując barwne widowisko „Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem”.

Widowisko, które dzisiaj można było zobaczyć w skansenie, zespół z powodzeniem prezentował na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Kolędniczych w Brasov (Rumunia) w 1996 r. oraz trzykrotnie na Wielkopolskich Spotkaniach Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Międzychodzie. Otrzymując Dyplom Laureata na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu, pierwsze miejsce na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Złotowie, a w 2019 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Pradze.

Koncert kolęd i pastorałek sprawił, że drewniany kosciół na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego wypełnił się po brzegi.

Fot. Joanna Budziszewska

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 06 styczeń 2020 23:25

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.