http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Cześć i chwała Bohaterom”

Wyróżniony „Cześć i chwała Bohaterom”

Dziś bardziej niż kiedykolwiek ważna jest pamięć o tragicznych wydarzeniach Drugiej Wojny Światowej. Naszym obowiązkiem jest dbanie o to,  aby kolejne pokolenia pamiętały o poświeceniu, bohaterstwie i ogromnym patriotyzmie naszych dziadków.


Pragnąc kultywować tę pamięć na boisku Szkoły Podstawowej w Fałkowie, odbył się Uroczysty Apel dla bohaterów II Wojny Światowej. Pomysłodawczynią i głównym reżyserem tego wydarzenia była nauczycielka historii pani mgr Dorota Chuda. Podczas uroczystości uczniowie naszej szkoły opowiadali historię swoich pradziadków, wujków, sąsiadów, znajomych, ludzi ziemi gnieźnieńskiej. Dramatyczne i trudne losy wojenne opowiadane przez prawnuczęta wprowadzały słuchaczy w zadumę i wzruszenie.

Tak np. wspominał jeden z uczniów Łukasz Kowalkowski: „Mój pradziadek Kazimierz Smolarek z Wierzyc walczył w obronie Warszawy, brał udział w Kampanii Wrześniowej, a brat mojego pradziadka Adam Smolarek walczył w Armii generała Andersa i zginął na Monte Casino…”.

O swoim dziadku wspominała także nauczycielka Zyta Lewandowska: „Jan Staniszewski mieszkający z rodziną w Imielenku, w momencie wybuchu wojny miał 33 lata i zaraz po rozpoczęciu działań wojennych otrzymał wezwanie do wojska, gdzie walczył na froncie w Wilnie. W styczniu 1940 roku dostał się do niewoli radzieckiej. Przetrzymywany był w Kozielsku, tam szczęśliwie przeżył selekcję śmierci. W ramach wymiany jeńców przewieziony był do Drezna, gdzie wykorzystywany był do pracy w gospodarstwie. Jego żona Helena z pięcioletnim synem (moim ojcem) w 1944 roku została wywieziona na roboty do Austrii. Rolnik zatrudniający dziadka Jana postarał się by cała rodzina była razem na jego gospodarstwie. 24 kwietnia 1945 roku razem wyruszyli pieszo do Polski. Dokładnie 9 maja 1945 roku na dachu pociągu towarowego przyjechali do Lednogóry…”.

Takich wypowiedzi było bardzo dużo, wszystkie wzruszające. Przemarsz partyzanckiego oddziału, palące się pochodnie, wstrząsające relacje z życia uczestników wojny, wypowiadane przez dzieci, werble i akompaniament trąbki stworzyły niepowtarzalny klimat zadumy i wzruszenia wśród licznie zgromadzonych rodzin bohaterów II Wojny Światowej i okolicznych mieszkańców.

Ostatnio zmienianyniedziela, 29 wrzesień 2019 00:20

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.