http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Mielżyn: rozstrzelani powstańcy...

Wyróżniony Mielżyn: rozstrzelani powstańcy...

W Mielżynie w gminie Witkowo odbyła się druga edycja projektu „Rozstrzelani Powstańcy - Ochotnicy 1939 r.” zorganizowanego w 80 rocznicę śmierci powstańców wielkopolskich: Adama Szczepańskiego i Franciszka Świerkowskiego.


W trakcie tej uroczystości poczet sztandarowy wystawił 6. Batalion Dowodzenia Sił Powietrznych ze Śremu, a wartę honorową 124. blp ze Śremu (12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej). Przy pomniku nie zabrakło również społecznych pocztów sztandarowych. Po Apelu Pamięci, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Program obchodów obejmował rekonstrukcję historyczną, która nawiązywała do wydarzeń sprzed 80 lat. Wielu mieszkańców, w tym grupa dzieci odwzorowywały postacie z lat 30-40. Inscenizacja kończyła się odprowadzeniem ciał zamordowanych do kościoła na mszę św. w ich intencji. Uroczystość zakończyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mielżynie częścią artystyczną i poczęstunkiem przygotowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mielżynie.

Kuratorem uroczystości i scenarzystą rekonstrukcji był Grzegorz Musidlak. Głównym organizatorem było KGW w Mielżynie, sołtys Gabriela Szeszycka i Rada Sołecka. Partnerami m.in. Urząd Gminy i Miasta Witkowo i ZSP w Mielżynie

- Naszym celem było upamiętnienie i przybliżenie wydarzeń historycznych z przeszłości z dużym nastawieniem na odbiorców w wieku szkolnym. Takie działania mają służyć wychowaniu, edukacji i pokazaniu lokalnej historii i losu bohaterów - mówi Gabriela Szeszycka.

Uroczystość ponownie była objęta patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Ostatnio zmienianywtorek, 17 wrzesień 2019 17:20

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.