http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Piknik Militarny pełen atrakcji

Wyróżniony Piknik Militarny pełen atrakcji

Dzisiaj w Święto Wojska Polskiego, w rocznicę historycznego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej - po oficjalnych uroczystościach w kościele garnizonowym i na cmentarzu przy ul. Witkowskiej - na terenie byłej jednostki wojskowej odbył się Piknik Militarny z inicjatywy GRH „Garnizon” Gniezno.  Gospodarzem terenu było Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie.


Uroczystość rozpoczęła się w kościele garnizonowym z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie odbyła się msza. - Modlono się za tych, którzy odeszli na wieczny spoczynek, wieczną wartę, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Przemaszerowano ulicami miasta na cmentarz przy ul. Witkowskiej, razem z przedstawicielami Kompani Honorowej, gdzie złożono wieńce i gdzie odbył się Apel Poległych – mówi Szymon Drzewiecki z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie i zaprasza do korzystania z przygotowanych na Pikniku atrakcji.

W programie Pikniku Militarnego było wiele atrakcji. Towarzystwo Historyczne „Victoria” zorganizowało grę dla dzieci poświęconą Powstaniu Warszawskiemu, a „Wilcza Gwardia” - tor przeszkód. Swoje punkty miały: Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Gnieźnieński im. Bolesława Chrobrego, Klub Motocyklowy Classic. Na Pikniku obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Monte Cassino” ze Szczecina, a także Stowarzyszenia Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. Wszystkie atrakcje cieszyły się popularnością i zainteresowaniem. Odwiedzający mieli szansę zobaczyć sprzęt, wyposażenie, uzbrojenie, amunicję żołnierzy polskich, którzy walczyli we Włoszech. Prezentowano sylwetki żołnierzy Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Na pikniku pojawiły się repliki pistoletów maszynowych i karabinów, a także samochody sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Niecodzienną atrakcją był pokaz umiejętności konnych. Przedstawiciele Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich przygotowali pokazy konne z lancą, z władania szablą, z przeszkodami. Swoje stanowiska miały m.in. 33. Baza Lotnictwa Transportowego, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 124. Batalion Lekkiej Piechoty ze Śremu. Podczas Pikniku nie zabrakło też wojskowej grochówki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.