http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Noc Kupały w Pakszynie, czyli wianki popłynęły Wrześnicą

Wyróżniony Noc Kupały w Pakszynie, czyli wianki popłynęły Wrześnicą

Sobotni wieczór na łąkach w Pakszynie, tuż obok rzeki Wrześnica, wypełniony był magią i słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem Słońca – Nocą Kupały. Ta coroczna impreza, organizowana przez Gminą Czerniejewo, zgromadziło liczne grono mieszkańców tejże gminy, jak i okolicznych miejscowości.


W programie było wiele atrakcji m.in. gry i zabawy plebejskie, rekonstrukcja codziennego życia w obozie średniowiecznym, pokazy kowala i garncarza, tańce przy ognisku, kramy kupieckie czy konkurs na najładniejszy wianek. Nie mogło zabraknąć poszukiwania kwiatu paproci, który ma wróżyć pomyślny los.

Całość zakończyła się przejściem nad Wrześnicę, gdzie dziewczęta wypuściły na wodę wianki, które wcześniej wyplotły z kwiatów. Prastary zwyczaj mówi, że jeśli chłopcy wyłapali wianki i później zidentyfikowali właścicielkę tegoż wianka, to mogli owej nocy pójść na samotny spacer po lesie…

Noc Kupały w Pakszynie na stałe wpisała się w przedsięwzięcia kulturalne gminy Czerniejewo i co roku przyciąga coraz więcej osób chcących przenieść się w czasie… I miło spędzić czas. Do zobaczenia za rok!

Ostatnio zmienianyniedziela, 16 czerwiec 2019 14:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.