http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

SOR w Gnieźnie ma być SOR-em

Wyróżniony SOR w Gnieźnie ma być SOR-em

Spory zmiany szykują się w Szpitalu Pomniku Chrztu Polski! Poinformowano o tym dzisiaj podczas konferencji prasowej w gnieźnieńskim szpitalu. Zmiany funkcjonują od kwietnia na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.


Zmiana polega przede wszystkim na wprowadzeniu europejskiego systemu TRIAGE. Najprościej mówiąc jest to podział na pioęć grup określających maksymalny czas oczekiwania. Grupy te oznaczają przede wszystkim stan pacjenta, który decyduje o kolejności w jakiej będzie przyjmowany. Wstępnego szacowania zagrożenia w jakim jest pacjent dokonywać będą triażyści specjalnie przeszkoleni ratownicy medyczni. To oni określą, czy pacjent kwalifikuje się do natychmiastowej pomocy wówczas otrzymają kolor oczekiwania czerwony. Jeśli pacjent skierowany będzie do koloru pomarańczowego wówczas pomoc zostanie udzielona w trybie pilnym do 30 minut.

Również do pomocy pilnej zaliczą się pacjenci oznaczeni kolorem żółtym tym razem jednak będą maksymalnie czekać na pomoc 90 minut. Jeśli w punkcie TRIAGE otrzymamy kolor zielony to oznaczać to będzie pomoc doraźną z czasem oczekiwania do 4 godzin. Grupa niebieska to pacjenci nie wymagający leczenia w ramach SOR i ci mogą poczekać do 6 godzin.

Uczestnicy konferencji podkreślali, ze SOR nie jest przychodnia ani poradnia rodzinną, ze zgłaszanie się nań z zwyczajnymi wizytami, czy z pytaniem o zwolnienie lub przedłużenie recept, jedynie utrudnia pomoc potrzebującym jej pacjentom. Mateusz Hen, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa szpitala podkreśla, że dyżury są tak układane, by na SOR był zarówno lekarz będący specjalistą zabiegowym, jak i lekarz chorób wewnętrznych. Idealne rozwiązanie możliwym jednak będzie, jak podkreślił, kiedy nastąpi scalenie budynku szpitala tak by w nagłych przypadkach możliwa była natychmiastowa konsultacja ze specjalistami poszczególnych oddziałów. Dziś utrudnia to transport pacjenta. Wicestarosta Anna Jung podkreśla, że to pierwszy krok by gnieźnieński SOR był SOR-em z prawdziwego zdarzenia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.