http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kłecko nowym Kuwejtem? Trwają poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego

Wyróżniony fot. klecko.pl fot. klecko.pl

Na terenie gminy Kłecko, w okolicach Pruchnowa, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi prace wiertnicze przy otworze poszukiwawczym Kłecko-1. Wiercenie  rozpoczęło  się w połowie lutego i potrwa około pół roku. Po zakończeniu prac, urządzenie wiertnicze zostanie zdemontowane.


Celem odwiertu jest zbadanie budowy geologicznej terenu, w szczególności rozpoznanie występujących tu utworów czerwonego spągowca pod kątem występowania złóż gazu ziemnego. Planowana głębokość otworu wynosi 5200 m.

Lokalizacja odwiertu została wybrana na podstawie badań sejsmicznych prowadzonych w tej okolicy w latach 2012 i 2014.

Prace PGNiG prowadzone są na koncesji łącznej na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego „Murowana Goślina Kłecko 10/2007/Ł”. Koncesja obejmuje obszar o powierzchni 784,96 km2 na terenie gmin: Gniezno, Wągrowiec, Mieścisko, Czerwonak, Łubowo, Mieleszyn, Kiszkowo oraz miast i gmin: Skoki, Rogoźno, Swarzędz, Pobiedziska, Murowana Goślina i Kłecko.

W jaki sposób prowadzone są wiercenia i co oznaczają dla Mieszkańców gminy?
Na zlecenie PGNiG, jako operatora koncesji, prace wiertnicze realizuje firma EXALO Drilling SA, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG SA, która świadczy najwyższej jakości usługi związane z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Sprzęt wykorzystywany przez specjalistów z EXALO spełnia najwyższe standardy oraz zapewnienia maksymalny poziom bezpieczeństwa pracowników i mieszkańców terenów objętych pracami a także środowiska naturalnego.

Ze względu na dużą głębokość planowanego otworu, firma EXALO zdecydowała się na wykorzystanie stosunkowo dużego urządzenia wiertniczego Bentec 450, o maksymalnym udźwigu 450 ton. Urządzenie jest wyposażone w maszt o wysokości 43 m, który na płaskim terenie może być widoczny z dużej odległości. Bentec 450 jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń wiertniczych dostępnych w naszym kraju.

Prace wiertnicze mogą powodować pewne tymczasowe niedogodności, takie jak odgłosy urządzeń, zwiększony ruch samochodowy, czy nocne oświetlenie placu wiertniczego. Przepisy i specyfika prowadzonych operacji wymaga prowadzenia prac w systemie całodobowym.

W jaki sposób jest gwarantowane bezpieczeństwo prowadzonych prac?
W związku z prowadzonymi pracami Mieszkańcy Gminy mogą czuć się bezpiecznie – dotyczy to zarówno ich samych, jak i środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa i wszelkie procedury regulujące prace związane z poszukiwaniami i eksploatacją złóż węglowodorów stanowią bardzo rozbudowany system zabezpieczeń. Gwarantują one bezpieczeństwo środowiska naturalnego, personelu oraz wszystkich pozostałych osób znajdujących się w otoczeniu prowadzonej inwestycji. Niezależnie od tego, instytucje takie jak np. Ministerstwo Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Wyższy Urząd Górniczy oraz władze samorządowe posiadają instrumenty prawne umożliwiające kontrolę zakładów górniczych, prowadzonych na ich terenie prac oraz monitoringu środowiska.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem poszukiwań i eksploatacji ropy naftowej w Polsce. Firma dysponuje ogromnym doświadczeniem, a także dostępem do najlepszych technologii. Ze względu na swoją szczególną pozycję, PGNiG stawia sobie za cel nie tylko rozwój działalności, ale także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Oznacza to połączenie wiedzy i umiejętności z troską o racjonalną gospodarkę krajowymi zasobami oraz poszanowaniem dla Mieszkańców terenów, na których spółka prowadzi prace.  

PGNiG przeprasza za ewentualne przejściowe niedogodności związane z prowadzonymi pracami i liczy na wyrozumiałość Mieszkańców. Spółka zapewnia, że o wszystkich swoich działaniach na tym terenie na bieżąco informuje władze Gminy, a wielu kwestii uzgadnia na bieżąco. Wynika to nie tylko z obowiązków nałożonych przepisami prawa, ale także z dążenia PGNiG do zapewnienia  dobrosąsiedzkich stosunków i współpracy ze wszystkimi Mieszkańcami.

Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG SA
Ostatnio zmienianywtorek, 12 marzec 2019 19:01

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.