Logo
Wydrukuj tę stronę

Pałac w Mielnie „powraca do życia”!

Wyróżniony Pałac w Mielnie „powraca do życia”!

Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie w gminie Mieleszyn - po dziesięciu latach popadania w ruinę - powoli „powraca do życia” za sprawą nowego właściciela, którym od października 2018 roku jest firma Palace Eiendom Sp. z o.o. z siedzibą w Policach. Prezes firmy, będącej właścicielem obiektu, Sylwia Cholewicka, ma szerokie plany związane z wyremontowaniem pałacu i przywróceniem mu dawnej świetności.


Trochę historii
Neobarokowy pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla przedstawiciela znanej niemieckiej rodziny, mającą swoją polską gałąź, Wilhelma von Wendorffa. Po jego śmierci w 1907 roku właścicielem stał się Eduard von Wendorff, który zmarł w 1931 roku. Wówczas właścicielem stał się jego brat Jurgen, który zarządzał Mielnem do swojej śmierci w 1943 roku (zginął w bitwie pod Kijowem). Do końca wojny majątek był w rękach rodziny von Wendorffów, a po II wojnie światowej najbardziej znanym gospodarzem pałacu był Dom Wczasów Dziecięcych.

Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie w gminie Mieleszyn to: budynek pałacu, dwukondygnacyjny, podpiwniczony o pow. użytkowej 1.639,51 mkw (rok budowy 1904; budynek oficyny I, dwukondygnacyjny o pow. użytkowej 339 mkw (rok budowy ok. 1910); budynek oficyny II, dwukondygnacyjny o pow. użytkowej 352,1 mkw (rok budowy ok. 1910) oraz budynki garażowe, gospodarczo-magazynowe, kotłownia o pow. użytkowej ogółem 404,95 mkw (wybudowane w latach siedemdziesiątych i później).

W 1974 roku założenie urbanistyczne zostało wpisane do rejestru zabytków.

Nowy właściciel
Przypomnijmy, że historia sprzedaży pałacu w Mielnie zaczęła się w 2008 roku. 31 sierpnia 2008 roku przestał oficjalnie istnieć Dom Wczasów Dziecięcych w Mielnie, którego właścicielem było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Od tego czasu zaczęła się degradacja pałacu. Nie mogło być inaczej, skoro kolejne próby sprzedania obiektu kończyły się fiaskiem. Pierwotna cena wywoławcza kompleksu wynosiła 4.659.281 zł, a ostateczna za którą pałac sprzedano w ubiegłym roku wyniosła niecałe 900 tys. złotych.

Jak informowaliśmy w artykule z dnia 5 listopada 2018 r., nowym właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Mielnie została firma Palace Eiendom Sp. z o.o. z siedzibą w Policach.

Jakie plany ma nowy właściciel?
Piszący ten artykuł miał przyjemność dwukrotnie spotkać się z panią prezes Sylwią Cholewicką, która skontaktowała się ze mną – jako prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w celu nawiązania ścisłej współpracy – na niwie historycznej – pałacu w Mielnie z Fundacją. O szczegółach tej współpracy już wkrótce w osobnym artykule.

Nowy właściciel pałacu w Mielnie ma bogate plany związane z tym obiektem, które w skrócie można streścić, że powstanie tam hotel (na kilkadziesiąt miejsc noclegowych) oraz restauracja. Hotel będzie miał też wiele innych atrakcji takich jak m.in. SPA. O swoich planach pani prezes opowiedziała nam podczas spotkania w Gnieźnie, ale przede wszystkim podczas spotkania w pałacu w Mielnie, po którym to obiekcie zostaliśmy oprowadzeni przez panią Sylwię. O innych szczegółach poinformujemy niebawem.

Na dzisiaj można już powiedzieć, że pałac i park jest całodobowo monitorowany oraz pilnowany, a co za tym idzie, nie jest już narażony na wizyty złodziei (co było plagą w ostatnich latach). Dodatkowo w najbliższych dniach rozbłysną lampy znajdujące się w parku i wokół pałacu. W trakcie realizacji jest też projekt budowlany związany z tym obiektem, więc zapewne lada miesiąc ruszą prace remontowe, które rozpoczną się od dachu pałacu.

Być może jedną z atrakcji przyszłego hotelu będzie platforma widokowa znajdująca się na dachu pałacu o której niewielu wiedziało. Autor tego tekstu miał okazję z panią prezes wejść na ową platformę widokową z której roztacza się widok zapierający dech w piersiach! Na wyciągnięcie ręki jest cała okolica! I jak stwierdziła pani Sylwia, platforma ta będzie udostępniona gościom hotelowym!

Innym atutem przyszłego hotelu jest doskonała lokalizacja obiekt - przy węźle drogi ekspresowej S5 - nad jeziorem (do hotelu jest przypisana prywatna plaża), w otoczeniu parku i wielu unikatowych zabytków znajdujących się w Mielnie oraz bliskiej okolicy.

Ostatnio zmienianyniedziela, 10 luty 2019 23:47
Informacjelokalne.pl