http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pałac w Mielnie „powraca do życia”!

Wyróżniony Pałac w Mielnie „powraca do życia”!

Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie w gminie Mieleszyn - po dziesięciu latach popadania w ruinę - powoli „powraca do życia” za sprawą nowego właściciela, którym od października 2018 roku jest firma Palace Eiendom Sp. z o.o. z siedzibą w Policach. Prezes firmy, będącej właścicielem obiektu, Sylwia Cholewicka, ma szerokie plany związane z wyremontowaniem pałacu i przywróceniem mu dawnej świetności.


Trochę historii
Neobarokowy pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla przedstawiciela znanej niemieckiej rodziny, mającą swoją polską gałąź, Wilhelma von Wendorffa. Po jego śmierci w 1907 roku właścicielem stał się Eduard von Wendorff, który zmarł w 1931 roku. Wówczas właścicielem stał się jego brat Jurgen, który zarządzał Mielnem do swojej śmierci w 1943 roku (zginął w bitwie pod Kijowem). Do końca wojny majątek był w rękach rodziny von Wendorffów, a po II wojnie światowej najbardziej znanym gospodarzem pałacu był Dom Wczasów Dziecięcych.

Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie w gminie Mieleszyn to: budynek pałacu, dwukondygnacyjny, podpiwniczony o pow. użytkowej 1.639,51 mkw (rok budowy 1904; budynek oficyny I, dwukondygnacyjny o pow. użytkowej 339 mkw (rok budowy ok. 1910); budynek oficyny II, dwukondygnacyjny o pow. użytkowej 352,1 mkw (rok budowy ok. 1910) oraz budynki garażowe, gospodarczo-magazynowe, kotłownia o pow. użytkowej ogółem 404,95 mkw (wybudowane w latach siedemdziesiątych i później).

W 1974 roku założenie urbanistyczne zostało wpisane do rejestru zabytków.

Nowy właściciel
Przypomnijmy, że historia sprzedaży pałacu w Mielnie zaczęła się w 2008 roku. 31 sierpnia 2008 roku przestał oficjalnie istnieć Dom Wczasów Dziecięcych w Mielnie, którego właścicielem było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Od tego czasu zaczęła się degradacja pałacu. Nie mogło być inaczej, skoro kolejne próby sprzedania obiektu kończyły się fiaskiem. Pierwotna cena wywoławcza kompleksu wynosiła 4.659.281 zł, a ostateczna za którą pałac sprzedano w ubiegłym roku wyniosła niecałe 900 tys. złotych.

Jak informowaliśmy w artykule z dnia 5 listopada 2018 r., nowym właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Mielnie została firma Palace Eiendom Sp. z o.o. z siedzibą w Policach.

Jakie plany ma nowy właściciel?
Piszący ten artykuł miał przyjemność dwukrotnie spotkać się z panią prezes Sylwią Cholewicką, która skontaktowała się ze mną – jako prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w celu nawiązania ścisłej współpracy – na niwie historycznej – pałacu w Mielnie z Fundacją. O szczegółach tej współpracy już wkrótce w osobnym artykule.

Nowy właściciel pałacu w Mielnie ma bogate plany związane z tym obiektem, które w skrócie można streścić, że powstanie tam hotel (na kilkadziesiąt miejsc noclegowych) oraz restauracja. Hotel będzie miał też wiele innych atrakcji takich jak m.in. SPA. O swoich planach pani prezes opowiedziała nam podczas spotkania w Gnieźnie, ale przede wszystkim podczas spotkania w pałacu w Mielnie, po którym to obiekcie zostaliśmy oprowadzeni przez panią Sylwię. O innych szczegółach poinformujemy niebawem.

Na dzisiaj można już powiedzieć, że pałac i park jest całodobowo monitorowany oraz pilnowany, a co za tym idzie, nie jest już narażony na wizyty złodziei (co było plagą w ostatnich latach). Dodatkowo w najbliższych dniach rozbłysną lampy znajdujące się w parku i wokół pałacu. W trakcie realizacji jest też projekt budowlany związany z tym obiektem, więc zapewne lada miesiąc ruszą prace remontowe, które rozpoczną się od dachu pałacu.

Być może jedną z atrakcji przyszłego hotelu będzie platforma widokowa znajdująca się na dachu pałacu o której niewielu wiedziało. Autor tego tekstu miał okazję z panią prezes wejść na ową platformę widokową z której roztacza się widok zapierający dech w piersiach! Na wyciągnięcie ręki jest cała okolica! I jak stwierdziła pani Sylwia, platforma ta będzie udostępniona gościom hotelowym!

Innym atutem przyszłego hotelu jest doskonała lokalizacja obiekt - przy węźle drogi ekspresowej S5 - nad jeziorem (do hotelu jest przypisana prywatna plaża), w otoczeniu parku i wielu unikatowych zabytków znajdujących się w Mielnie oraz bliskiej okolicy.

Ostatnio zmienianyniedziela, 10 luty 2019 23:47

2 komentarzy

  • Jacek Mielno
    Jacek Mielno wtorek, 19, luty 2019 19:23 Link do komentarza Raportuj

    Panie redaktorze pan Włodzimierz Karaczun to człowiek o wielkich możliwościach i nieprzeciętnej wiedzy. Jego podejście do sprawy może wnieść coś pozytywnego. Na pewno jest człowiekiem z którym warto coś robić. Szkoda tylko ,że w czasie kiedy był on dyrektorem PDWDz nie pozwolono mu kontynuować tego co zaczął, bowiem na pewno remont byłby przeprowadzony w całym obiekcie a co za tym idzie jeśli juz byłby sprzedany ten kompleks za dużo,dużo więcej! A tak na marginesie to kto rozsądny niszczy coś co zaczyna funkcjonować a na co nie ma pomysłu????!!!!! Takie rzeczy tylko u nas! A Pana Karaczuna pozdrawiam serdecznie!

  • Włodzimierz Karaczun
    Włodzimierz Karaczun wtorek, 12, luty 2019 08:56 Link do komentarza Raportuj

    Witam, panie Redaktorze, cieszę się bardzo, że pałac będzie żył. Będąc dyrektorem DWDz. rozpocząłem remont pałacu, ale nie dane mi było go skończyć. Proszę przekazać nowej Pani Właścicielce, że nie może obciążać na pierwszym piętrze sali balowej, bowiem należy wzmocnić konstrukcję, ponadto dużym zagrożeniem jest komin, on się ledwie trzyma. Kiedyś na górze na zewnątrz był herb, można go odtworzyć, jest zamalowany. Służę pomocą.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.