http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Duże zmiany w sołectwie Mieleszyn!

Wyróżniony Duże zmiany w sołectwie Mieleszyn!

Zimowe wieczory w sołectwach w całej Polsce wypełnione są spotkaniami na których mieszkańcy wybierają swojego sołtysa i rady sołeckie. W czwartkowy wieczór ponad stu mieleszynian spotkało się w tutejszej świetlicy wiejskiej, by spośród siebie wybrać przedstawicieli do tego gremium. Pierwszy raz od wielu lat ten gminny budynek z trudnością pomieścił wszystkich chętnych do udziału w wyborach, również bodaj po raz pierwszy w historii sołectwa w radzie zasiadły dwie kobiety.


Przypomnijmy funkcja sołtysa znana była już w średniowieczu, który był  między innymi wiejskim sędzią. W okresie Królestwa Polskiego sołtys to taki współczesny policjant i sędzia. Obecnie zobowiązany jest on m. in. do reprezentowania sołectwa na zewnątrz, oraz ponosi odpowiedzialność za pobór podatku rolnego i leśnego.
    
Początek zebrania to  jak zwykle sprawy formalne, wybór przewodniczącego, sprawozdanie ustępującego sołtysa, wybór komisji skrutacyjnej.
 
Po ukonstytuowaniu się organów wyborczych, mieszkańcy Mieleszyna zgłosili trzech swoich reprezentantów na funkcję sołtysa: Kazimierza Lewickiego, Arletę Nowak i Radosława Owczarka. Hieronim Macioszek – ustępujący  sołtys - zrezygnował z ubiegania się o ten urząd. Kandydaci w kilku słowach przedstawili autoprezentację, po czym nastąpiło głosowanie.
    
W głosowaniu tajnym zwyciężył Radosław Owczarek – 51 głosów, Kazimierz Lewicki – 46  i Arleta Nowak – 15. – Będę łącznikiem między mieszkańcami a gminą, a nie tylko poborcą podatków - zadeklarował Radosław Owczarek.
 
Z kolei do Rady Sołeckiej weszło 5 osób. Są to: Mirosław Janas, Kazimierz Lewicki,  Arleta Nowak, oraz Izabela Szrejter i Piotr Winiarski.
     
Przed nowo wybranymi władzami zapowiada się dużo pracy, bowiem mieszkańcy zgłosili wiele problemów i spraw z którymi się borykają. Począwszy od budowy chodnika, a na dodatkowych tablicach ogłoszeniowych kończąc.

Ostatnio zmienianypiątek, 08 luty 2019 15:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.