http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rozpoznajesz osoby ze zdjęcia? Skontaktuj się z gnieźnieńskim Oddziałem Archiwum Państwowego

Od dłuższego już czasu, przy współpracy Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości oraz tutejszego Oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu, przygotowywana jest monografia na temat dziejów gnieźnieńskiego rzemiosła cechowego. Jej treść wzbogacać mają fotografie umieszczone w mającej się ukazać książce. Część z nich jest niestety anonimowa.

Triduum Paschalne bez „ciemnicy”, grobów pańskich, święcenia pokarmów...

Triduum Paschalne bez „ciemnicy”, grobów pańskich, święcenia pokarmów w kościołach oraz z błogosławieństwem parafii Najświętszym Sakramentem po liturgii paschalnej lub rezurekcji. Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał specjalne rozporządzenie dotyczące celebrowania liturgii w Wielkim Tygodniu i w Niedzielę Wielkanocną. Publikujemy pełny tekst rozporządzenia metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka wydanego dnia 30 marca br.

Etykiety

Od poniedziałku ograniczenia w kursowaniu wybranych pociągów Polregio i Kolei Wielkopolskich

Ze względu na wprowadzenie przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego oraz dodatkowych ograniczeń, niezbędnych do powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, Organizator Przewozów - Województwo Wielkopolskie, podjął decyzję o ograniczeniu kursowania - od 23 marca 2020 r. - wybranych połączeń pociągów Kolei Wielkopolskich oraz Polregio na terenie Wielkopolski.

Etykiety

Obudźmy dzwony w Popowie Ignacewie!

Po długiej przerwie, po wielu latach milczenia, już wkrótce zabrzmią dzwony kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie. Największy dzwon tej świątyni „Maryja” zabrzmi w Wielką Sobotę. Już dzisiaj możemy stwierdzić, że będzie to wydarzenie historyczne, szczególnie, że dojdzie do niego w roku w którym przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Franciszka Saskowskiego, właściciela majątku Popowo Ignacewa, fundatora kościoła i dzwonów.

Etykiety

Powędrowali szlakiem nieistniejących przystanków autobusowych

Jacek Walkowiak, pasjonat lokalnej komunikacji publicznej, zaprosił dzisiaj na spacer po miejscach, w których istniały dawniej przystanki Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Opowiedział ich historię począwszy od 1988 r., wspomniał wszystkie trasy autobusowe oraz rozkłady jazdy, do jakich zakładów pracy czy osiedli można było z nich dojechać, a także kto nimi jeździł. Była to pierwsza tego typu wycieczka w historii Gniezna. Mimo padającego deszczu, znaleźli się chętni, którzy chcieli przespacerować się szlakiem nieistniejących przystanków. Kto nie był, niech żałuje, bo historie opowiedziane przez J. Walkowiaka, to historie niezwykłe...

Subskrybuj to źródło RSS