http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pierwszy spór w Radzie Gminy Niechanowo?

Wyróżniony Pierwszy spór w Radzie Gminy Niechanowo?

Czy sesje Rady Gminy Niechanowo będą zwoływane w okolicach godz. 15.00 – 16.00, tak jak chce tego nowy wójt Szymon Robaszkiewicz? Sprawa wydaje się być pierwszym spornym tematem w nowej kadencji tego samorządu. Tej dogodnej dla siebie godziny posiedzeń chcą sami mieszkańcy, bo chcą brać w nich udział.


Wszystko wskazuje na to, że sesje w gminie Niechanowo w tej kadencji będą bardzo ciekawe, bo rządzący wójt większości w niej nie ma i nie będzie posiadał. Z drugiej strony opozycja nie będzie mogła torpedować każdego pomysłu przez niego zgłaszanego i temu właśnie chcą przyglądać się tutejsi mieszkańcy. Takie postulat zresztą był podobno zgłaszany już podczas kampanii wyborczej i to potwierdzono dość wyraźnie z widowni podczas pierwszego posiedzenia Rady Gminy Niechanowo we wtorek.

Po stronie mieszkańców stoi wójt, który właśnie w widowni upatruje swoje szanse na skuteczne rządzenie. Wyraźnie definiuje też swoją ofertę do opozycji. – Mam ofertę. Ofertę szerokiej współpracy, bo chcemy przede wszystkim pracować dla dobra naszej gminy i jej mieszkańców. My będziemy współdziałać i dobre pomysły, mam nadzieję, będą przez państwa radnych akceptowalne, ponieważ myślę, że w przeciwnym wypadku i to było widać na sesji dzisiaj, że są głosy niezadowolenia. Myślę, że mieszkańcy to będą podnosić, jeżeli dobre pomysły ktoś będzie negował, tak uważam – mówi Szymon Robaszkiewicz, wójt gminy Niechanowo, który zaproponował, by sesje były organizowane w godzinach późno popołudniowych, tj. ok. 15.00 – 16.00. – Czy późno? Nie wiem, czy godzina 16.00 jest taką bardzo późną godziną. Na pewno w tych godzinach, tak jak dzisiaj. Teraz jest zima, to może wydaje się późno, ale myślę, że już w okresie bardziej już letnim, ta godzina 15.00 czy 16.00 będzie odpowiednia. Tak chcieli mieszkańcy i ja tego nie ukrywałem, ja to przedstawiłem, bo widzę, że jest taka możliwość i z tym wychodzimy też dzisiaj naprzeciw naszym mieszkańcom – proponuje.

O zdanie na ten temat zapytaliśmy również opozycję, która posiada większość w nowej radzie, tj. 11 na 15 radnych i do tej pory była zapleczem politycznym dla wójta Zamiara, który wybory przegrał. Nie przeszkodziło to jednak wprowadzić na stanowiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego tych samych radnych, którzy pełnili te funkcje w ostatnich kadencjach. I wyraźnie tutaj zaznaczmy, ci nie chcą torpedować prac nowo wybranego gospodarza swojej gminy, choć słów krytyki mu nie szczędzą na samym wstępie. – Współpracować zawsze trzeba, bo to jest robione dla dobra społeczeństwa i myślę, że dobre pomysły wójta będziemy na pewno wspierać, ale będziemy się też przyglądać pracy wójta, dlatego że pan wójt przez ostatnie 4 lata wszystko, co było robione i to były dobre rzeczy, a od niego słyszeliśmy tylko krytykę – podkreśla Zdzisław Sikora, który będzie przewodniczącym Rady Gminy Niechanowo już piątą kadencję. To on będzie zwoływać sesje gminne i on wyznaczał będzie godzinę ich rozpoczęcia. – Co do godziny organizowania tych sesji, to są głosy i za, ale mamy też głosy przeciwne, bo pan wójt operuje tutaj tylko głosami, które są za godzinami popołudniowymi, a są też takie głosy, szczególnie od państwa sołtysów, że jednak godziny dopołudniowe są lepsze, bo po południu jest praca w gospodarstwach, a jak chociażby dziś jest ciemno i oni mają problem z dojazdem, z przybyciem. Ja rozumiem mieszkańców Niechanowa, że oni mają łatwiej, bo oni mogą sobie tutaj przybyć na piechotę i wiem, że wójt tego oczekuje, a ja będę rozmawiał z radnymi i zobaczymy, jak radni na to się będą zapatrywać – zapowiada przewodniczący.

Wójt swoje oparcie będzie miał jedynie w klubie radnych, który będą tworzyć 3 lub 4 osoby. To właśnie ich zadaniem będzie nawoływanie opozycyjnej większości do współpracy i popierania przedsięwzięć nowego gospodarza gminy Niechanowo. – My oczywiście będziemy namawiać, będziemy wspierać w swoich działaniach pana wójta, ale liczymy również na współpracę całej rady ponad podziałami da dobra mieszkańców. Do opozycji apelujemy o dialog, współpracę – mówi Monika Majewska, którą przedstawiono jako kontrkandydata w głosowaniu na stanowisko przewodniczącego Rady Gminy Niechanowo, które przegrała w stosunku 4:11.

Dziś jedynie wiadomo, że najbliższa sesja Rady Gminy Niechanowo zostanie zwołana w grudniu. O której godzinie? Tego jeszcze nie wiadomo!

8 komentarzy

 • zaniepokojony
  zaniepokojony poniedziałek, 26, listopad 2018 13:43 Link do komentarza Raportuj

  Tak się przyglądam dyskusji i myślę czego się boicie ,że tak się boicie popołudniowych sesji??

 • człowiek z lasu
  człowiek z lasu poniedziałek, 26, listopad 2018 09:26 Link do komentarza Raportuj

  Nie róbcie sobie jaj z wyborców rolników jest może ze 6 reszta radnych pracuje zawodowo i bardziej im na rękę sa godziny popołudniowe,poza tym jeteście opłacani z podatków wyborców i uszanujcie ich wolę ,że chcą uczestniczyć w sesjsach...

 • rozbawiony
  rozbawiony piątek, 23, listopad 2018 11:42 Link do komentarza Raportuj

  to jest bardzo zabawne, nagle wszyscy chcą przychodzić na sesje rady gminy :D ciekawe że do tej pory nikt nie był zainteresowany :D
  nie ma to jak zrobić szum wokół niczego... jakby godzina sesji była najważniejszą rzeczą, z jaką musi się zmierzyć gmina. otwórzcie oczy, są wieksze problemy niż to, czy sesja ma być o 12 czy o 16. nie napinajcie się za bardzo, pozdro :D

 • kilka slow prawdy
  kilka slow prawdy piątek, 23, listopad 2018 10:29 Link do komentarza Raportuj

  pani radna , a dlaczego to wy nie chcecie sie dogadac i wspolpracowac ze stara radą? skad zalozenie ze oni nie chca sie dogadac ? niech pani nie bedzie smieszna . sami tworzycie te podzialy

 • kizia mizia
  kizia mizia piątek, 23, listopad 2018 07:23 Link do komentarza Raportuj

  Do Roberta: ja nie jestem "krzykaczem" nowego Wójta a mimo to też chciałabym aby sesje odbywały się w godzinach późniejszych bo też chcę brać w nich udział. Myślę też że nie żyjemy w średniowieczu i aby dojechać z okolicznych miejscowości na godzinę 15 lub 16 na sesję to nie jest już żaden problem. No chyba że radni mają samochody bez świateł, to przepraszam, ale zalecam wizytę u mechanika, On z pewnoącią uruchomi światła w samochodzie:) :) :)

 • Oli
  Oli piątek, 23, listopad 2018 01:35 Link do komentarza Raportuj

  Mieszkańcy Niechanowa przyjdą pieszo na sesję , a sołtysi - Pytanie do tej pory na sesje chodzili pieszo ,czy dojeżdżali samochodami ?

 • Robert
  Robert czwartek, 22, listopad 2018 18:38 Link do komentarza Raportuj

  Jestem bardzo ciekawy - z iloma mieszkańcami Pan Robaszkiewicz rozmawiał, że ciągle się zasłania ich opiniami w sprawie godzin sesji? To sam Pan Wójt chce sesji po południu, aby przyszło jak najwięcej jego "krzykaczy", którzy pomogą mu wykłócić się o wiele rzeczy. Panie Wójcie, proszę przestać zasłaniać się mieszkańcami i pokazać co Pan potrafi. Te ciągłe wypowiedzi, że "mieszkańcy chcą" stają się naprawdę śmieszne. Ja jestem mieszkańcem i nie chcę, żeby sesje odbywały się po południu. Tak samo moi sąsiedzi ze wsi. I co teraz Pan zrobi.

 • Obywatel
  Obywatel czwartek, 22, listopad 2018 16:59 Link do komentarza Raportuj

  Jedna z Radnych „ze starej ekipy” zapowiedziała już, że nie dadzą nowemu Wójtowi spokojnie pracować, także pozostaje życzyć powodzenia w walce z ludźmi którzy są w Radzie Gminy bez poczucia misji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.