http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„To jest nowa wizytówka miasta Gniezna”

Wyróżniony „To jest nowa wizytówka miasta Gniezna”

To milowy krok zrobiony w kierunku przyszłości kształcenia zawodowego w Gnieźnie. Dziś oficjalnie zaprezentowano nowe pomieszczenia budynku Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Słowackiego, które gruntownie zmodernizowano i dokładnie doposażono. Inwestycja była podzielona na dwa etapy i najpierw wykonano budynek pierwszy widoczny od ulicy Matejki, a następnie adaptowano drugi budynek widoczny od strony ulicy Roosevelta.


Inwestycja była planowana od dawna, ale dopiero rosnące zapotrzebowanie na kształcenie zawodowe spowodowało, że prace rozpoczęto i na ich wykonanie załatwiono dofinansowanie. – Ta inwestycja bez środków zewnętrznych by się nie udała i tutaj dostaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 3,5 miliona złotych, a nasz wkład własny to przeszło milion złotych – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska, która podsumowała niedawno zakończone prace remontowe w Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie. – Taką samą kwotę, czyli prawie 5 milionów pozyskaliśmy jeszcze wcześniej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na modernizację drugiego budynku, w którym są pracownie zawodowe – dodaje starosta.

– Co jest ważne, oba budynki są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, które nie będą musiały już czuć się z tego powodu wykluczone. Są także zorganizowane tutaj specjalne sygnalizacje, dzięki którym po budynku swobodnie będą mogły poruszać się osoby niedowidzące i niedosłyszące w pełnym komforcie. Sam budynek jest także pomyślany w ten sposób, że pompy, które zostały tu zainstalowane będą wykorzystywane do czerpania źródeł ciepła z zewnątrz i jest w pełni ekologiczny – twierdzi B. Tarczyńska.

Wnętrza budynku robią wrażenie, a sale wykładowe i warsztaty zawodowe już powoli zaczynają tętnić życiem. – To jest chwila historyczna nie tylko dla tej jednostki, ale dla całego regionu. Zrobiliśmy tu kilka elementów, które składają się w jedną całość – podkreśla Sylwester Sip, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie. – Po pierwsze termomodernizacja budynku warsztatowego, po drugie przebudowa tego budynku po stacji kontroli pojazdów na budynek dydaktyczno-administracyjny i po trzecie remont wewnątrz samych warsztatów – wymienia dyrektor.

– Przede wszystkim stanowiska egzaminacyjne zostały doposażone w dwóch zawodach, technik mechatronik i technik elektryk, we wszystkich kwalifikacjach do tych zawodów. Ponadto doposażona została spawalnia oraz mechatronika samochodowa i dział eksploatacji mechatroniki przemysłowej. To jest  to co mamy w tej chwili na jeszcze pięć działów dalszych ogłoszony jest przetarg i tu jest już nie tylko doposażenie, ale też szkolenie dla pracowników i dla nauczycieli. Możemy powiedzieć, że bardzo mocno wzrośnie nam jakość kształcenia – dodaje S. Sip.

Uroczystego przecięcia wstęgi w nowym Centrum Kształcenia Praktycznego dziś dokonywało kierownictwo tej placówki, starosta gnieźnieńska i parlamentarzyści, którzy pomagali w pozyskiwaniu środków unijnych na tę inwestycję. – Ta inwestycja jest jedną z wizytówek i dokonań Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego mijającej kadencji i będzie wizytówka miasta Gniezna. Myślę, ze dziś wszyscy możemy być dumni, ze mamy obiekt tak nowoczesny i tak wyprzedzający wiele działań, które kolejny Zarząd będzie podejmował, aby w tych obiektach młodzież mogła zdobywać niezbędne kwalifikacje – zauważa Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Są różne modele kształcenia zawodowego i bardzo często mówimy o tym modelu dualnym, czyli nauka w szkole i potem zajęcia praktyczne u rzemieślników, przedsiębiorców w firmach, małych lub średnich. To jest model dobry, ale nie wszystkie kwalifikacje nasza młodzież może zdobywać w taki sposób i takie centra, jak nasze Centrum Kształcenia Praktycznego, wyposażone w nowoczesny sprzęt i przy wysoko wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej, to jest uzupełnienie tej oferty, którą proponuję rzemieślnicy i mali oraz średni przedsiębiorcy. Jednak dopiero szeroka współpraca między Centrum Kształcenia Praktycznego a światem przedsiębiorców, to jest to działanie, które będzie sprzyjało podnoszeniu jakości kształcenia praktycznego, tak aby młody człowiek, który kończy szkołę branżową uzyskał kwalifikacje, by podjąć tę pierwszą pracę zawodową, jako fachowiec i jako człowiek, który niejako od razu może wzbogacić tę firmę, która zdecyduje się dać mu zatrudnienie – podsumowuje Z. Dolata.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.