http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kwestującym pomagało tym razem słońce

Wyróżniony Kwestującym pomagało tym razem słońce

W środę pod bramami trzech nekropolii na terenie Gniezna została przeprowadzona kwesta publiczna, z której niebawem ma zostać sfinansowana budowa pomnika nagrobnego dla Bogdana Szałkowskiego i jego żony Marii, którzy spoczywają na cmentarzu św. Piotra i Pawła.


Marian Szałkowski uczył geografii w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie, był wychowawcą wielu pokoleń młodzieży, pośród których wielu pełniło później funkcje publiczne w naszym mieście, a kilkoro z nich dzisiaj można było spotkać z puszkami kwestorskimi.

Do puszek trafiały dziś różne kwoty. – Jest różnie, bo ludzie wrzucają i złotówkę, i dwa złote, i pięć złotych, tak jest najczęściej, ale czasem i dycha się zdarza – wylicza Krystyna Lubińska-Palicka, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Amazonek, która kwestowała dziś przy jednej z bram na cmentarzu św. Wawrzyńca. – Pięknie nam dziś słońce zaświeciło i wszyscy się tutaj do siebie uśmiechamy, bo to jest taki odruch naturalny przy słońcu, a więc zbieramy te pieniążki, ale też obdarowujemy się uśmiechem i to jest piękne – dodaje.

– Jest chwila, żeby czasem nieco dłużej porozmawiać, bo dużo ludzi przyjeżdża  na ten cmentarz, z daleka często, raz jedyny w roku, by odwiedzić groby swoich bliskich. Pozytywnie tę akcję odbierają, są nawet trochę zdziwieni, że jest nas tak dużo, ale chcę też wiedzieć na co zbieramy i wtedy wymieniamy, które pomniki już zrobiliśmy i co jeszcze planujemy. Oni sami przekazują nam wchodząc, że ten cmentarz coraz lepiej wygląda, bo powstają nowe chodniki i ludzie też chwalą tę akcję – mówi K. Lubińska-Palicka.

Kwesta została zorganizowana w Gnieźnie po raz czternasty przez Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, a wśród kwestujących na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ulicy Witkowskiej w Gnieźnie spotkaliśmy m. in. Jana Szarzyńskiego i Artura Kuczmę – radnych miejskich, Mariusza Mądrowskiego i Annę Zielińską z Rady Osiedla Tysiąclecie oraz poseł Paulinę Hennig-Kloskę i Beatę Czechańską – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Ze zbiórki przeprowadzonej przed rokiem postawiono płytę nagrobną dla zmarłego niedawno poety Tomasza Wincentego Rzepy, który został pochowany na tutejszym cmentarzu. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia wyniósł ostatecznie ok. 3 700 złotych, a inwestycję zrealizowała firma kamieniarska Setkowicz.

– Dużo jest takich grobów, bardzo starych i już dawno opuszczonych, ale nie tylko o znanych powinno się pamiętać, bo inne mogiły, wystarczy spojrzeć, też się proszą o taki gest. Ja myślę, że tak samo jak grób pana Rzepy, o inne tego typu też należy zadbać – uważa napotkana mieszkanka.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.