http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przystanki, drzewo i pożegnanie radnych

Wyróżniony Fot. Jerzy Andrzejewski Fot. Jerzy Andrzejewski

Na ostatnią sesję obecnej kadencji Rady Miasta Gniezna zostawiono kilka tematów i przesunięć budżetowych, które nie wzbudziły większych kontrowersji. Środowe posiedzenie było także okazją do pożegnania dwójki radnych, Mirosławy Arndt z Platformy Obywatelskiej i Ryszarda Karmolińskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy postanowili zakończyć swoją działalność w samorządzie.  


Na koniec kadencji radni zatwierdzili m. in. nowy wykaz przystanków autobusowych, których właścicielem lub zarządzającym jest Urząd Miejski w Gnieźnie. W sumie takich zatoczek w naszym mieście jest 229, co dla niewtajemniczonych może stanowić ciekawą informację. – Jeżeli chodzi o przystanki, to dostosowujemy nazewnictwo przystanków do rozporządzenia, które weszło co prawda w 2012 roku, a my mieliśmy ustalone nazewnictwo tych przystanków na rok 2011, musieliśmy uzupełnić przede wszystkim kwestie numeracji i części z tych przystanków nadajemy też nazwy własne – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna, który pokrótce wytłumaczył, czego rzeczywiście zmiany dotyczą. – Będzie oczywiście stosowne zarządzenie prezydenta i zasady wizualizacji nazewnictwa przystanków, bo generalnie to wszystko powinno być bardziej przejrzyste dla mieszkańców. Do tego dodajemy jeden przystanek, przy którym zwyczajowo nasze autobusy się zatrzymywały, natomiast formalnie on nie był na liście przystanków. To nam wyszło przy pewnej weryfikacji przystanków przez Wojewódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich i to jest przystanek początkowy od pętli autobusowej na ulicy Witkowskiej.  Cała uchwała wchodzi w życie od 28 stycznia 2019 roku i być może te nazwy własne pomogą mieszkańcom, czy raczej osobom odwiedzającym nasze miasto lepiej orientować się przy komunikowaniu – informuje wiceprezydent.

Jako drugi temat omawiano powstanie na terenie Gniezna pomnika przyrody. – Tak właściwie, to on już jest, bo to jest drzewo rosnące na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Żwirki i Wigury. Dyrekcja oraz uczniowie tej szkoły stwierdzili, że należałoby je upamiętnić, albo zaopiekować się tym nim lepiej i z takim postulatem wystąpili do prezydenta, a my uzyskaliśmy wszystkie niezbędne decyzje. Od tej sesji, można powiedzieć, że drzewo staje się pomnikiem przyrody i będzie miało większą opiekę, jeśli chodzi o możliwość ingerowania w to drzewo w przyszłości. Jest to 15-metrowy jesion wyniosły, któremu dzieciaki dały imię Staś i ono będzie stanowiło odtąd pomnik przyrody na terenie miasta Gniezna – dodaje J. Grobelny.

Podsumowując, Rada Miasta Gniezna w obecnej kadencji odbyła łącznie 40 posiedzeń, w jej składzie w nowej kadencji nie zasiądą już Mirosława Arndt i Ryszard Karmoliński, którzy postanowili zakończyć swoja długoletnia działalność samorządową oraz Maciej Maciejewski, który będzie kandydował do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Pozostałych 20 radnych podjęło wyzwanie wyborcze i będą ponownie się ubiegali o mandaty radnych miejskich.
Fot. (8x) W. Orłowski, (7x) J. Andrzejewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.