Logo
Wydrukuj tę stronę

Czy wybory rozwiążą problem przejazdu kolejowego?

Wyróżniony Czy wybory rozwiążą problem przejazdu kolejowego?

Kandydaci prezydenta Tomasza Budasza do Rady Miasta Gniezna będą chcieli ponownie zainicjować rozmowę na temat przejazdu kolejowego na Dalkach. Do tego zagadnienia postanowił powrócić dziś Tomasz Dzionek, radca prawny i kandydat na radnego w okręgu, na terenie którego jest usytuowany ten słynny łącznik komunikacyjny.


Na zwołanym briefingu prasowym, w tle którego widoczne były zarówno przejeżdżające no stop pociągi oraz stojące przed szlabanami kolejki samochodów, najpierw przypomniano, w czym tkwi cały problem dotyczący bardzo dyskusyjnego ostatnio przejazdu kolejowego. – Przejazd kolejowy na Dalkach jest bardzo istotnym elementem infrastruktury drogowo-kolejowej w tej części miasta. Z tego przejazdu korzystają mieszkańcy Dalek i wsi w gminach Gniezno oraz Czerniejewo, codziennie dojeżdżający do centrum miasta i wracający potem do swoich domów po pracy. Jak wiemy, w tej chwili jest tutaj ogromny ruch spowodowany po części niecodziennym usytuowaniem tego przejazdu, w okolicach kilku skrzyżowań i kolejnego przejazdu kolejowego. Ludzie stoją tutaj w ogromnych korkach, czasami nawet 30-40 minut – zauważa Tomasz Dzionek.

– Wiemy, że jest remontowana magistrala kolejowa na Warszawę, co generuje ogromny ruch kolejowy i z tego, co wie, to statystycznie co sześć minut przejeżdża tutaj pociąg i no nie ma faktycznie możliwości, żeby przejechać tym przejazdem, nie stojąc przy zamkniętych rogatkach – dodaje.

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie zaprezentowało w kwietniu trzy warianty rozwiązanie tego problemu, a kilka tygodni później swoją koncepcję zaprezentował także Urząd Miejski w Gnieźnie. – Mieszkańcy osiedli Dalki i Skiereszewo wtedy wypowiedzieli się przeciwko wszystkim propozycjom Starostwa Powiatowego. Wspólnie zbieraliśmy nawet podpisy mieszkańców i było ponad 700 tych podpisów – mówi T. Dzionek, który przychylnie przyjął natomiast drugi pomysł, wysunięty przez władze miejskie. – Ta koncepcja spotkała się z cieplejszym przyjęciem ze strony mieszkańców dzielnic miejskich, aczkolwiek należy pamiętać, że część mieszkańców Dalek, tej ulicy, która byłaby najbliżej tego proponowanego przejazdu, zbierali podpisy przeciwko. Wiemy, że tu jest potrzebny dialog i rozmowa z mieszkańcami, to jest temat jak najbardziej aktualny i najważniejszy w tych dzielnicach i musimy się zająć tym tematem – zapowiada.

Jak mają wyglądać takie rozmowy? – W tej chwili są prowadzone rozmowy przedstawicieli naszego miasta z przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych na temat rozwiązań. Jest to wczesny etap i na pewno będą informacje, jeżeli będą proponowane rozwiązania i na pewno będą konsultacje społeczne z mieszkańcami, one będą z odpowiednim wyprzedzeniem, tak żeby każdy mógł na ten temat się wypowiedzieć. Ja apelują do mieszkańców, którzy są bezpośrednio zainteresowani rozwiązaniem tego problemu, żeby brali czynny udział w dyskusjach na ten temat. Zapraszam na moją stronę facebookową, gdzie stworzone są grupy dyskusyjne, także dotyczące tego tematu i gdzie będzie również można swobodnie się wypowiedzieć i przedstawić swoje propozycje, za i przeciw. Będą organizowane też spotkania w trakcie kampanii wyborczej z mieszkańcami o wdzięcznej nazwie „Ryczki na Fyrtlu”, czyli spotkania mieszkańców i rozmowy mieszkańców o mieście, będzie można usiąść i w spokoju podyskutować, bo ja uważam, że głos mieszkańców w tej materii jest najważniejszy, bo my jako mieszkańcy wiemy najlepiej, jakie mamy problemy i w jaki sposób należy je rozwiązywać. Ja uważam, że najlepszy program wyborczy mogą stworzyć wyłącznie mieszkańcy – podsumowuje T. Dzionek.
Informacjelokalne.pl