http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Z nową halą sportową w nowy rok szkolny!

Wyróżniony Z nową halą sportową w nowy rok szkolny!

W tym roku wojewódzka inauguracja roku szkolnego miała miejsce w Gnieźnie. Okazja podwójna, bo to tutaj właśnie, w Gnieźnie swój początek 100 lat temu miało powstanie wielkopolskie. Patrząc natomiast z perspektyw narzucanych dziś przez współczesność,  było można pochwalić się finałem inwestycji w postaci oddawanej do użytku, długo wyczekiwanej hali sportowej.


W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, a gościem specjalnym był abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, który odprawił o poranku w katedrze mszę świętą w intencji uczniów i ich nauczycieli. Na uczniów po wakacjach czekała natomiast niespodzianka w postaci wejścia do nowego budynku hali sportowej, w której będą odtąd odbywać swoje zajęcia sportowe.

– Dla nas jest to dzień bardzo wyjątkowy, bo możemy z wielką przyjemnością niejako przekazać naszym uczniom tę nową halę sportową. To jest ważna sprawa, bo wciąż pamiętamy, jakie mieliśmy przygody z tą halą, bo przecież planowaliśmy jej otwarcie przed rokiem, ale przyszła nawałnica, która znacznie ją uszkodziła i musieliśmy ją odbudowywać, ale dzisiaj jest szczęśliwy finał – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska, która przekazała dziś także uczniom życzenia na nowy rok szkolny. – Przede wszystkim dużo szczęścia i dużo zapału do nauki, ale także wielu wrażeń. Wiem, że nauka zawsze jest pewnym obowiązkiem i uczniowie podchodzą do tego w różny sposób, ale życzę im dziś, by ich przygoda z nauką była możliwie jak najlepsza i jak najbardziej szczęśliwa. Życzę również dużo zdrowia wszystkim osobom związanym z oświatą, by mieli mnóstwo sił potrzebnych na całe kolejne 10 miesięcy pracy dydaktycznej z naszymi uczniami – dodaje B. Tarczyńska.

Taka inauguracja roku szkolnego w wymiarze wojewódzkim, w tym miejscu odbywa się nie przez przypadek. – Można powiedzieć, że znajdujemy się obecnie w roku bardzo wyjątkowym, bo rok szkolny 2018/2019 to jest właśnie ten rok, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i musimy też pamiętać o 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego i właśnie dlatego ta inauguracja w Gnieźnie, gdzie rodziło się polskie państwo i tu jest ta kolebka państwa polskiego. I cieszy najbardziej, że przy okazji oddajemy do użytku tę halę sportową, która była gotowa już przed rokiem, ale uległa zniszczeniu i młodzież nie mogła odbywać w niej swoich zajęć sportowych – przypomina Marlena Maląg, zastępca wojewody wielkopolskiego. – W Wielkopolsce dziś ponad 440 tysiące dzieci i młodzieży rozpoczyna rok szkolny i 130 tysięcy w przedszkolach. Jesteśmy dobrze przygotowani do tego nowego roku szkolnego – zapewnia M. Maląg.

– Zeszły rok dał dużo do myślenia dyrektorom, było oczywiście wszystko przygotowane na czas, ale mimo to były pewne opóźnienia z podręcznikami. Ten rok natomiast już jest dobrze przygotowany po tych doświadczeniach, czyli mamy w szkole wszystkie podręczniki, ale mamy także przeprowadzone doskonalenie nauczycieli, które przygotowało ich dobrze do realizacji nowych podstaw programowych, które wchodzą w tym roku do klas drugich, piątych i ósmych. Mamy przygotowany już egzamin ósmoklasisty, nasi nauczyciele są cały czas kształceni w tym zakresie i szczególny nadzór państwa dyrektorów ma być kładziony na jakość kształcenia przedmiotów ogólnych w klasach ósmych, bo chcemy, żeby ten egzamin dobrze wypadł – mówi Elżbieta Łuszczyńska, Wielkopolski Kurator Oświaty.

Na zajęcia w nowo otwartej hali sportowej przy ulicy Sobieskiego będzie uczęszczało ok. 1 200 uczniów z trzech placówek: Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych, III Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

Uczniom odczytano podczas inauguracji m.in. list napisany przez premiera Mateusza Morawieckiego, treść którego przedstawił Witold Czarnecki, szef struktur wojewódzkich Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.