http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Radnego z prezydentem słowna wojenka o żłobek

Wyróżniony Radnego z prezydentem słowna wojenka o żłobek

Prezydent Tomasz Budasz musiał tłumaczyć się radnym z tego, dlaczego postanowił, że filia nowego żłobka miejskiego powstanie w lokalach należących do innego podmiotu, zamiast wykorzystać do tego celu zasoby miejskie. Jeden z radnych opozycji bardzo poważnie posprzeczał się wczoraj w tej sprawie z prezydentem, który bronił swojej decyzji.


Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta Gniezna wróciła sprawa wydzierżawienia od Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej kilku pomieszczeń w bloku mieszkalnym przy ulicy Sikorskiego, które kiedyś służyły na sklep i gdzie otwarta ma zostać na dniach filia Żłobka Miejskiego. – Jakie jest uzasadnienie ekonomiczne wydzierżawienia od Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej tych pomieszczeń, jeżeli dysponujemy jako Miasto Gniezno wieloma wolnymi pomieszczeniami w budynku gimnazjum, w którym obecnie się znajdujemy – pyta radny Marek Zygmunt, który pracuje w Spółdzielni Mieszkaniowej. – Za pomieszczenia w tym budynku nie płacimy sobie żadnych czynszów, za dzierżawione pomieszczenia od Spółdzielni Mieszkaniowej przez następne 15 lat będziemy płacili rok po roku prawie 82 tysiące złotych, co razem będzie kosztowało naszych mieszkańców aż 1 224 000 złotych i będziemy to płacili aż do roku 2033, czyli przez kolejne trzy kadencje – wylicza M. Zygmunt.

– To jest proste – odpowiada błyskawicznie Tomasz Budasz. – Każde zadanie, które mamy musimy sfinansować. Pamiętam, parę miesięcy temu pan radny mówił, że absolutnie za duży kredyt bierzemy, że nie wolno go brać i tak dalej. Więc jeżeli mielibyśmy ten żłobek z własnych środków teraz zrobić, to musielibyśmy z czegoś innego zrezygnować. Po drugie, to przepisy, o których mówimy, a więc żłobek na parterze, nie jest spełniane przez żadne z tych pomieszczeń, bo przypomnę, że tu na parterze już mamy przedszkole w tej chwili – argumentuje prezydent Gniezna i przedstawia swoje wyliczenia. – My mamy w tej chwili za kwotę 1 200 000, jak pan zauważył, mamy żłobek gotowy. To jest żłobek, który dostaliśmy, jako miasto w ciągu 3-4 miesięcy i możemy go zaoferować naszym mieszkańcom, a tak musielibyśmy tę inwestycję przesunąć na lata po WPG, czyli dopiero po roku 2002 i robić żłobek w roku 2021, a więc myślę, że odpowiedź jest prosta – dodaje.

– To jest najlepiej uzasadniony z tych projektów, jakie mieliśmy. Rozumiem, że pan radny dba tutaj o interes Spółdzielni Mieszkaniowej albo mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej, ale pragnę pana zapewnić, że ten projekt jest racjonalny – komentuje T. Budasz.

Radny jednak pytał dalej. – Rozumiem, że mamy dzisiaj jakiś problem z miejscami żłobkowymi, to dlaczego jako Rada nie byliśmy o tym informowani? My w końcu pracujemy tu już z panem przez cztery lata i przez cztery lata ja nigdy na ten temat nic nie słyszałem. Faktem jest, że nie jestem członkiem Komisji Oświaty, ale nikt mnie o tym nie informował, że są kłopoty z miejscami w żłobku i że musimy coś z tym zrobić – zauważa M. Zygmunt, który wraca do odpowiedzi udzielonej przez prezydenta. – Pan mówi, że musielibyśmy z czegoś zrezygnować. A dlaczego by nie. Jeśli żłobek jest pilniejszą sprawą i trzeba było go zrobić, to proszę bardzo, możemy zrezygnować z jednego, drugiego, trzeciego placu zabaw czy miejsca do wyprowadzania psów, czy cokolwiek innego, czy nawet z kilku rzeczy i wtedy właśnie zrobić żłobek dla dzieci. Ja nie jestem przeciwko żłobkowi, tylko niech mi pan nie mówi, ze nie można z czegoś zrezygnować, jeśli jest coś pilniejszego do zrobienia w naszym mieście – sugeruje M. Zygmunt.

Do głosu ponownie dochodzi prezydent. – W 2016 roku to państwo, jako Rada Miasta wyraziliście na to zgodę i być może pan radny wtedy nie słuchał, nie wiem. Toczyła się dyskusja, że Przedszkole nr 12 na dole tutaj będzie miało swoje miejsce i „trąbiliśmy” to ileś razy (ja przepraszam za taki trywializm), że uzyskaliśmy 50 miejsc żłobkowych przy ulicy Kościuszki. Mówiliśmy, że to nie jest wystarczająca liczba miejsc żłobkowych, na Komisji Oświaty, w mediach i wtedy mówiliśmy, że pracujemy nad tym, żeby powstały kolejne miejsca żłobkowe – ripostuje T. Budasz.

Nowy żłobek ma już zaplanowane swoje oficjalne otwarcie, które nastąpi w sobotę przed południem. Od poniedziałku będzie uczęszczało do niego łącznie 50 dzieci. Powierzchnia, którą wyremontowano to ok. 300 metrów kwadratowych.

1 komentarz

  • Niepojęte
    Niepojęte piątek, 31, sierpień 2018 11:02 Link do komentarza Raportuj

    Ja się pytam co Marek Zygmunt robił całą kadencję ? Wspierał Budasza a teraz chce zaistnieć ?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.