http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

OSP Ułanowo z nowym sprzętem!

Wyróżniony OSP Ułanowo z nowym sprzętem!

Strażacy z Ułanowa w gminie Kłecko wzbogacili się dziś o nowy zestaw ratownictwa przedmedycznego, czyli torbę PSP-R1. Uroczyste przekazanie miało miejsce w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.


Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wspiera działania Ochotniczych Straży Pożarnych od 15 lat. Wcześniej zawsze badane jest zapotrzebowanie na dany sprzęt w poszczególnych jednostkach. – Robimy to zawsze w ścisłym porozumieniu z Państwową Strażą Pożarną oraz Zarządem Głównym OSP i co roku zakupujemy określoną liczbę takich toreb przedmedycznych, które finansujemy ze środków prewencji. To jest dobra inwestycja – uważa Łukasz Grabowski, zastępca dyrektora regionalnego KRUS w Poznaniu, który przekonuje, że jest spore zainteresowanie tym programem. – Na chwilę obecną mamy ponad 100 wniosków, które czekają na realizację i staramy się stopniowo wychodzić naprzeciw oczekiwaniom tych strażaków – dodaje.

Torba taka waży ok. 25 kilogramów i jest w niej cały asortyment środków i narzędzi niezbędnych do udzielania pomocy przedmedycznej. – W torbie medycznej PSP-R1 są przede wszystkim elementy niezbędne do usztywniania i stabilizacji odcinka szyjnego, czyli kołnierze ortopedyczne. To jest kołnierz zarówno dla osoby dorosłej, jak również pediatryczny – mówi Szymon Kondracki, prezes OSP w Ułanowie, w której służy obecnie 25 strażaków ochotników. – Jest tutaj również tlen, który podajemy bezpośrednio przy zdarzeniach. Na wyposażeniu są również pasy, które zakładamy do deski ortopedycznej. W środku znajdziemy także bandaże do opatrywania ran oraz opaski zaciskowe. Mamy również ssak mechaniczny do odsysania jakiś wydzielin – wymienia Sz. Kondracki.

Z szerokiej współpracy z KRUS-em zadowoleni są przede wszystkim przedstawiciele powiatu gnieźnieńskiego, obszar którego w dużej części tworzą rolnicze środowiska. - Oceniając współpracę pomiędzy Starostwem Powiatowym w Gnieźnie, a Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, chociażby z  perspektywy ostatnich kilkunastu miesięcy, chciałbym podkreślić, że jest ona bardzo dobra i co cenne rozwija się w wielu zróżnicowanych obszarach – wskazuje Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury Sportu Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. – Mowa tu bowiem o wspólnych akcjach edukacyjnych nakierowanych na promocję dobrych praktyk i propagowaniu zasad bezpieczeństwa na wsi wśród dzieci i dorosłych, organizacji konferencji tematycznych oraz szkoleń dla rolników, czy w końcu wsparciu jednostek OSP w niezbędny sprzęt ratowniczy. Cieszę się, że powiat gnieźnieński może liczyć na dużą przychylność pana dyrektora Łukasza Grabowskiego, który konsekwentnie i skutecznie reaguje na wnioski oraz prośby powiatowych radnych Andrzeja Kwapicha, Zbigniewa Bręklewicza, czy jak w tym przypadku Macieja Łykowskiego, który zabiegał o wsparcie OSP Ułanowo – dodaje.

I choć na wsiach, dzięki większej świadomości ostatnio wydarza się coraz mniej wypadków, to konsekwencje niektórych z nich bywają dotkliwe. – Tych wypadków nie jest dużo, ale kilka w roku się zdarza i to są wypadki różne, czasem wychodzi się bez szwanku, a innym razem można zostać kaleką. Ten sprzęt na pewno się przyda dla naszego koła OSP w Ułanowie, bo sprawy bezpieczeństwa na wsi są bardzo ważnymi, np. kilka lat temu była taki wypadek, że rolnikowi pracującemu przy prasie urwało rękę i choć zdążył dobiec na pogotowie, to tej ręki już nie udało się uratować – mówi Maciej Łykowski, radny powiatowy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.