http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowoczesna z Platformą idą po władzę w powiecie! Kto na tym straci?

Wyróżniony Nowoczesna z Platformą idą po władzę w powiecie! Kto na tym straci?

W wyborach samorządowych do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zostanie wystawione listy Koalicji Obywatelskiej, na której znajdą się przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Obie partie podpisały dziś dokument, który formalnie umocował tę szeroką współpracę. Podano także pierwsze nazwiska kandydatów na radnych.


O tym „politycznym małżeństwie” mówiło się od dawna. Dzisiaj zostało to oficjalnie potwierdzone. Plany formacji zakładają zwycięstwo w jesiennych wyborach samorządowych, w skali wojewódzkiej, powiatowej i gminnej. – Przede wszystkim cieszę się dziś z tego porozumienia, bo wszędzie tam, gdzie powstają koalicje obywatelskie, tam zwiększają się szansę na to, żeby lepiej reprezentowane były lokalne społeczności – mówi Rafał Grupiński, szef struktur wojewódzkich Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce, który tłumaczy, na czym polega wspólny punkt patrzenia obu ugrupować. – To jest kwestia patrzenia na samorządność w taki sposób, że my jesteśmy za tym aby decentralizacja państwa sięgała głębiej i żeby lokalni mieszkańcy mieli więcej jeszcze do powiedzenia w niektórych sprawach, stąd zresztą zaproponowaliśmy wiele zmian, np. likwidację urzędów wojewódzkich, jako dublujących urzędy marszałkowskie. Z drugiej strony mamy ludzi, którzy myślą o centralizacji tego państwa i wiele uprawnień, które miały samorządy, od kwestii np. spółek wodnych, przez sprawy rolnicze, po fundusze ochrony środowiska, to wszystko jest centralizowane i zabierane przez państwo, a właściwie przez PiS, które coraz ostrzej wkracza do spraw lokalnych. Dziś mamy dwa światy, różne zupełnie od siebie - jeden, który przypomina PRL i to jest świat PiS-u oraz drugi, który buduje Koalicja Obywatelska, czyli taki, w którym podstawą jest zaufanie do obywateli, bo oni wiedzą najlepiej, jak rozporządzać swoimi problemami – argumentuje R. Grupiński.

Do podpisanego porozumienia ustosunkowało się także dwoje parlamentarzystów, którzy reprezentują obie partie w Sejmie. – Powiat i jego mieszkańcy zasługują na tak dobrego gospodarza, jakiego mamy dzisiaj w Gnieźnie. Rozwiązania wdrożone i ten rozwój, który w mieście już się rozpoczął teraz trzeba rozszerzyć na inne miejscowości powiatu gnieźnieńskiego i cały obszar terenów wiejskich. Dzisiaj trzeba skończyć z 4-letnią stagnacją, 4-letnimi kłótniami między koalicjantami i zajmowaniem się sobą, a trzeba się zająć mieszkańcami i ich prawdziwymi problemami. Jednym z tych problemów jest Szpitalny Oddział Ratunkowy, który jest ogromna bolączką w regionie i na który wiele oczu mieszkańców jest skierowanych. Mieszkańcy oczekują zmian realnych w dostępności tych usług, a rzecz dzieje się niestety w drugą stronę. Takich problemów w powiecie jest dużo więcej – zauważa Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej i zastępca przewodniczącej regionu wielkopolskiego tej partii.

– Dziś rusza nowa koalicja w naszym powiecie i to jest koalicja, która jest jakby przedłużeniem tego, co dzieje się ogólnie w Polsce. Do sejmików samorządowych takie koalicje zostały zawarte trochę wcześniej, a dzisiaj takie same koalicje są zawierane w powiatach. Dziś powstała taka koalicja w powiecie gnieźnieńskim i mamy nadzieję, że będzie sprawnie działała i to nie tylko  w okresie wyborów, ale także  potem w okresie powyborczym, bo mamy jednak nadzieję, że uda się nam te wybory wygrać  – podkreśla Paweł Arndt, poseł Platformy Obywatelskiej. – To są niezwykle ważne wybory, nie tylko dlatego, że kadencja jest 5-letnia, a więc dłuższa niż do tej pory, ale ważne są też dlatego, że warto zadbać o to, żeby Polską nie rządziły ugrupowania, które mają podejście centralistyczne do państwa. Dziś rządzący jednak zupełnie inaczej patrzą na Polskę, chcą żeby wszystko było rządzone z Warszawy, a najlepiej z Nowogrodzkiej, a my jednak chcielibyśmy oddać władzę na jak najniższe szczeble  i ta koalicja jest właśnie po to, żeby jak największa ilość władzy i jak największą ilość środków przejąć i tymi środkami racjonalnie gospodarować – dodaje P. Arndt.

Z list Koalicji Obywatelskiej o miejsce w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego mają ubiegać się m. in. znany dobrze w Gnieźnie Czesław Kruczek, były zastępca prezydenta  miasta Gniezna i Marek Gola, który będzie liderem listy wyborczej tego ugrupowania.

Co dla Gniezna oznacza takie porozumienie, dziś tłumaczył także prezydent Tomasz Budasz, od lat związany z Platformą Obywatelską. – Gniezno jest połową powiatu gnieźnieńskiego i Gniezno zasługuje, żeby było traktowane adekwatnie do swojej wielkości i do wysiłku inwestycyjnego; tak przede wszystkim powinni być traktowani mieszkańcy naszego miasta, jako pełnoprawni również obywatele powiatu gnieźnieńskiego. Dlatego dzisiaj cieszę się, że taka koalicja powstała, bo to jest koalicja, która gwarantuje dobrą współpracę i współdziałanie, ale jeszcze bardziej cieszę się, że do tej koalicji oprócz partii politycznych zostali zaproszeni obywatele, organizacje społeczne i liczę, że tak samo, jak miało to miejsce w przypadku miasta gnieźnieńskiego, gdzie stworzony przeze mnie komitet obywatelski jest bardzo szerokim porozumieniem, które zrzesza wiele osób, wiele podmiotów i wiele ugrupowań politycznych, tu też będzie miejsce na wypracowanie dobrej współpracy i dobrej płaszczyzny – komentuje T. Budasz.

– Tematów wspólnych mamy wiele, jak chociażby drogi, sprawy urzędnicze, ale też ten najważniejszy problem, który trzeba będzie rozwiązać, to szpital. Co prawda szpital jest w 100 procentach w gestii powiatu gnieźnieńskiego i to powiat odpowiada za ten szpital, ja jednak w trosce o naszych mieszkańców cały czas powtarzam i deklaruję chęć współpracy z powiatem gnieźnieńskim, aby bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców było zapewnione. Sta d liczę, że ta koalicja po wyborach, kiedy przejmie już władzę w powiecie będzie umiała pokierować tak powiatem, wspólnie z miastem, aby wszystkie te najważniejsze problemy zostały rozwiązane – deklaruje T. Budasz.

Umowę koalicyjną w powiecie gnieźnieńskim podpisali przewodniczący struktur lokalnych obu partii: Piotr Szczepański (Nowoczesna) i Piotr Gruszczyński (Platforma Obywatelska).

1 komentarz

  • Czytelnik
    Czytelnik poniedziałek, 06, sierpień 2018 21:41 Link do komentarza Raportuj

    To Budasz się skompromitował, popiera stare układy. Podróżnik Cejrowski ma rację, w jesiennych wyborach wszyscy won.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.