Logo
Wydrukuj tę stronę

Co dalej z najbardziej obśrupaną kamienicą w Gnieźnie?

Wyróżniony Co dalej z najbardziej obśrupaną kamienicą w Gnieźnie?

To echo naszej publikacji z ubiegłego tygodnia na temat ulicy Czystej. Jak udało się nam ustalić, być może wkrótce to tam właśnie zostanie zrealizowana kolejna inwestycja poprawiająca wygląd architektury budowlanej w naszym mieście. Nazywana już przez tutejszych mieszkańców „najbardziej obśrupaną kamienicą” w Gnieźnie ma doczekać się wreszcie  nowej elewacji – tak obiecują nam władze miejskie.


W reportażu pt. „Czy ulica Czysta zawsze będzie brzydka”  pokrótce wskazaliśmy na stare kamienice, które spotkamy niedaleko targowiska, przy tejże ulicy. Są one tak bardzo zaniedbane, że mogą wręcz razić swoim wyglądem w oczy każdego, kto tamtędy przechodzi. Po publikacji naszego materiału dziennikarskiego postanowiliśmy skierować w tej sprawie zapytanie do Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, czy władze planują coś zrobić w tej sprawie i jak w ogóle wygląda inwestowanie w zasoby komunalne przy ulicy Czystej. – Miasto Gniezno jest właścicielem nieruchomości przy ul. Czystej 2, ul. Czystej 2b  i ul. Czystej 5 oraz posiada pewne udziały we wspólnotach mieszkaniowych: ul. Czysta 2a (44,76 proc). i ul. Czysta 2c (16,11 proc.) – tak napisano we wstępie do odpowiedzi na nasze zapytanie.

– W latach 2016/2017 wykonano w tym miejscu potężną inwestycję polegającą na likwidacji źródeł niskiej emisji (tj. pieców węglowych) oraz założenie instalacji centralnego ogrzewania w ramach programu KAWKA. Wszystkie koszty pokryło Miasto Gniezno: ul. Czysta 2 oraz ul. Czysta 2b – 290 tys. złotych, a do tego należy jeszcze doliczyć koszty przyłącza do sieci ciepłowniczej, co daje kwotę kolejnych 20 tys. złotych – informuje Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Jak się dowiadujemy w dalszej części nadesłanej odpowiedzi, to nie wszystko, co zrobiono w tym miejscu. – W przypadku wspólnot mieszkaniowych z udziałem Miasta Gniezna, w każdym miesiącu odprowadza się środki na rzecz funduszu remontowego. Na bieżąco są prowadzone w tych nieruchomościach remonty lokali i części wspólnych w nieruchomościach, które stanowią własność gminy Miasto Gniezno – dodaje A. Dzionek.

– W ramach posiadanych środków Miasto Gniezno na bieżąco przeprowadza niezbędne remonty w lokalach i nieruchomościach stanowiących w 100 proc. miejską własność i w lokalach we wspólnotach mieszkaniowych. Przy ulicy Czystej 2b przeprowadzony został remont z malowaniem klatki schodowej. Przy ulicy Czystej 2 dokonano kompleksowej wymiany instalacji gazowych. Przy ulicy Czystej 5 poddano naprawie instalację elektryczną, a ponadto dość znaczącym wydatkiem z budżetu Gminy były również prace związane z naprawami kominiarskimi w tej nieruchomości. Corocznie, w ramach prowadzonych prac naprawczych, mających bezpośredni wpływ na jakość życia w nieruchomościach przy ul. Czystej odbywa się sukcesywna wymiana stolarki okiennej – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Pada wreszcie deklaracja, która mieszkańców tej ulicy może ucieszyć najbardziej. – W najbliższych latach planowana jest rewitalizacja elewacji nieruchomości przy ulicy Czystej 2 – czytamy w końcu odpowiedzi na złożone przez naszą redakcję zapytanie.

Kiedy miałoby to nastąpić? Tego jeszcze nie wiadomo, choć nieoficjalnie można usłyszeć, że odnowione są już elewacje prawie wszystkich miejskich kamienic w ścisłym centrum Gniezna. To mogłoby wskazywać, że kolejnym wyzwaniem być może stanie się właśnie ta kamienica, czego życzymy oczywiście jej mieszkańcom.
Informacjelokalne.pl