http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy ulica Czysta zawsze będzie brzydka?

Wyróżniony Czy ulica Czysta zawsze będzie brzydka?

Ma taką opinię od dawna, choć okoliczni mieszkańcy zaznaczają, że może i jest tutaj brzydko, ale zawartej w nazwie czystości nie brakuje. Czy stare kamienice, które tutaj stoją prędzej doczekają się trzęsienia ziemi, niż rewitalizacji? Na to pytanie szukaliśmy dziś odpowiedzi wśród samych zainteresowanych.


Spacerując mniej uczęszczanymi ulicami centrum Gniezna, można bardzo szybko zauważyć, że jedną z tych najbrzydszych alei starej części miasta rzeczywiście jest ulica Czysta, czyli łącznik ulicy Wawrzyńca z Cierpięgami Gdyby jednak przyjrzeć się uważnie budynkom po jej lewej stronie, wtedy odkryjemy ku własnemu zdumieniu, że kiedyś musiało być tutaj inaczej. Patrząc na ich zabytkową architekturę, a szczególnie na kilka zdobień, szybko możemy sobie wyobrazić, jak pięknie mogłyby one wyglądać, gdyby przeszły renowację.

Czy jest zatem szansa, że kiedyś jeszcze tym starym i zniszczonym kamienicom przywrócony zostanie dawny blask? – To jest ulica szpetna, a nie czysta. Ja tutaj przechodzę co dzień z dziećmi, jak wracamy z targu i powiem szczerze, że najczęściej to mam głowę spuszczoną w dół, bo te kamienice kłują najzwyczajniej w oczy, więc lepiej nie patrzeć na nie – uważa mieszkanka tej dzielnicy, którą namówiliśmy do krótkiej analizy tutejszej zabudowy mieszkalnej. – Nie wiem, dlaczego jakoś nikt tego nie widzi, zarządcy nie dbają i tyle w temacie, a to powinno być odnowione od zewnątrz przynajmniej. One byłyby przepiękne, gdyby zostały odnowione, bo to jest jednak ten wiek, kiedy pięknie budowano. Widać gołym okiem, ile kamienic w Gnieźnie jest odnowionych i te ulice również od razu wypiękniały – dodaje kobieta.

Sprawa wydaje się być prosta. Miasto przygotowało właśnie program renowacji dla kamienic w centrum Gniezna, zarówno prywatnych, jak również należących do tzw. wspólnot mieszkaniowych. Przewiduje on zwolnienie mieszkańców z podatku od nieruchomości pod warunkiem wykonania takiej inwestycji, której efektem będzie odnowienie elewacji zewnętrznej takiej kamienicy. – Ta pierwsza kamienica z brzegu przynależy do kurii, więc może niech kuria to zrobi, bo na mieszkańców to chyba nie powinno się tutaj liczyć – uważa dawny mieszkaniec ul. Czystej, który odwiedza to miejsce regularnie przy okazji wizyty w PZU.

Na tak gruntowną interwencję nie mogą sobie niestety pozwolić mieszkańcy tych budynków, którzy nie należą do ludzi zamożnych. – No jest brzydka ta ulica i co zrobić? Gdyby zrobić te elewacje na nowo, to ten blok z drugiej strony, gdzie mieści się PZU miałby się czym powstydzić. Wątpię, żeby ktoś skorzystał z tego programu, bo tu mieszkają albo sami emeryci i renciści, albo rodziny korzystające z opieki społecznej. Gdyby mieszkali tu ludzie bogatsi, to już dawno by się stąd wyprowadzili – mówi inna z osób spacerujących tą ulicą, która wątpi, że coś tutaj się może zmienić. – Prędzej będzie tu trzęsienie ziemi, niż ktoś z tym coś zrobi. Obym się mylił, bo żal na to patrzeć – ocenia kolejny przechodzień.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.