http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Historyczna chwila! Kłecko zgazyfikowane!

Wyróżniony Historyczna chwila! Kłecko zgazyfikowane!

Uroczystym podpaleniem znicza zasilanego paliwem gazowym uświetniono zorganizowane dziś oficjalne podsumowanie inwestycji gazyfikacji całej gminy Kłecko. To nie tylko duży krok w kierunku nowoczesności, ale przede wszystkim w stronę oczyszczania lokalnego środowiska ze smogu. Wkrótce mają także ruszyć dopłaty, które stanowić będą system promujący zainstalowaną sieć gazową.


To była inwestycja, o konieczności przeprowadzenia której rozmawiano od blisko 20 lat. Gmina Kłecko ostatecznie uruchomiła sieć gazową, do której dostęp ma już ok. 4 tysiące gospodarstw, co stanowi połowę mieszkańców. To oni będą musieli zdecydować w najbliższym czasie o tym, czy zechcą skorzystać z możliwości podłączenia się do tej sieci, co nie jest tanim wyzwaniem. – Ziszcza się to, na co całe Kłecko czekało wiele lat, czyli mamy ekologiczne i wygodne paliwo, które już płynie i mamy do tej sieci podłączone już pierwsze instytucje, tj. cały nasz szkolny kompleks. Jesteśmy zadowoleni z wyników ekonomicznych, bo to jest podłączone już dwa miesiące i koszt, jaki ponosimy niezwykle nas zadowala – zauważa Adam Serwatka, burmistrz miasta i gminy Kłecko.

Mieszkańcy najczęściej jednak dopytują o możliwości dopłacania do takich inwestycji. – Jest bardzo duże zainteresowanie ze strony mieszkańców, którzy stopniowo też będą się podłączali do tej sieci. Gmina będzie niebawem uruchamiała program dopłacania do wymiany źródeł ciepła z węglowego na ekologiczny i planujemy na ten cel w fazie początkowej ok. 100 tysięcy złotych, a więc 2,5 tys. złotych w przypadku wymieniania starego paleniska na piec gazowy i 2 tys. złotych w przypadku instalowania innych pieców – zapowiada burmistrz, który niebawem przedłoży Radzie Gminy Kłecko uchwałę zakładającą takie dopłaty. – Mamy również informację z gazowni gnieźnieńskiej, że ten ruch, jeśli chodzi o podpisywanie umów przyłączeniowych jest duży, i choć trudno określić na dzień dzisiejszy, jak procentowo to będzie wyglądać w przyszłości, to mam nadzieję, że to nasze powietrze dzięki właśnie tej inwestycji będzie stawało się coraz czystsze i coraz lepsze – dodaje A. Serwatka.

W uroczystości podpalenia symbolicznego znicza ukazującego ogień zasilany z uruchomionej sieci gazowej wzięli udział gnieźnieńscy parlamentarzyści i ich przedstawiciele oraz delegat wojewody wielkopolskiego. – Poziom gazyfikacji w całej Wielkopolsce to jest obecnie ok. 68 proc. i to stosunkowo jest dużo, bo w skali kraju to jest tylko 58 proc., choć Wielkopolska nie jest liderem pod tym względem, bo na Podkarpaciu ten wskaźnik to jest 94 proc., natomiast idziemy w dobrym kierunku. Podpisaliśmy listy intencyjne z 19 gminami i zaczynamy tutaj właśnie od Kłecka, a więc zaczynamy inwestować w tę sieć gazową na terenie całej Wielkopolski – mówi Tomasz Małyszka, zastępca dyrektora w Wydziale Rolnictwa i Infrastruktury w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

To oznacza, że w ciągu kilku lat dwa procent Polaków zostanie przyłączonych do sieci gazowej. – Rok temu ogłaszaliśmy nową strategię PGNiG na następne kilka lat i tam mówiliśmy, że Polska Spółka Gazownictwa będzie docelowo przyłączała do 50 tysięcy nowych odbiorców co roku i to jest realne, bo oni już w tej chwili ten wynik osiągają, a to oznacza, że zainteresowanie tym gazem jest duże – przekonuje Radosław Bartosik, wiceprezes ds. operacyjnych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. – Jeśli popatrzeć na wyniki finansowe i na to, ile tego gazu rozprowadzamy, to ten skok jest ogromny. Jeszcze kilka lat temu w mediach pojawiały się doniesienia, co my zrobimy z nadmiarem tego gazu, a teraz sytuacja jest taka, że jeszcze parę lat i my tego gazu nie będziemy już mieli i teraz musimy jak najszybciej budować rurę norweską, bo potrzeby są tak duże – twierdzi R. Bartosik.

Po krótkiej prezentacji ekologicznej w wykonaniu grupy szkolnej, miała miejsce także krótka informacja na temat całej sieci gazowniczej w Polsce. – Ten duży proces gazyfikacji całej Polski rozpoczął się właściwie już ponad 30 lat temu i od tego czasu nikt jakoś od tej sieci się nie odłączył. Nasza sieć gazownicza to jest obecnie 97 proc. udziału w tej całej krajowej sieci dystrybucyjnej i to jest 186 tysięcy kilometrów gazociągów małego, średniego, podwyższonego i wysokiego ciśnienia – informuje Marian Żołyniak, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa. – Jeśli chodzi o gminę, w której dzisiaj się znajdujemy, to zakres rozbudowanej sieci wyniósł 19 kilometrów przy nakładach inwestycyjnych 3.100.000 zł – podsumowuje prezes PSG.

Kłecko to kolejna polska gmina, zgazyfikowana przez Polską Spółkę Gazownictwa. Do sieci gazowej zostały już podłączone kotłownie w szkole i sali gimnastycznej, a ponad 30 odbiorców indywidualnych złożyło wnioski o wydanie warunków przyłączeniowych. PSG podpisała też 18 umów z wykonawcami przyłączy.

Polska Spółka Gazownictwa, zgodnie z planem rozwoju, chce do 2026 roku zgazyfikować jeszcze 12 wielkopolskich gmin, w tym Miedzichowo, Mieleszyn, Przemęt, Kłodawę, Pyzdry i Rychwał. Powstanie w sumie ponad 620 kilometrów nowych sieci gazowych oraz 3 stacje gazowe. PSG przeznaczy na te inwestycje około 196 milionów złotych. Obecnie na 218 gmin w Wielkopolsce z gazu może korzystać 148, a poziom gazyfikacji województwa wynosi 68proc. W sumie w całym kraju Polska Spółka Gazownictwa podpisała już 502 listy intencyjne w sprawie gazyfikacji nowych gmin.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.