http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Koncepcja miejska lepsza od pomysłów starostwa?

Wyróżniony Koncepcja miejska lepsza od pomysłów starostwa?

Sprawa przejazdu kolejowego na Dalkach zmobilizowała do działania nową grupę społeczną, która sprzeciwia się tym razem wszystkim trzem wariantom rozwiązania komunikacyjnego dla tego miejsca.


Mieszkańcy osiedli na Dalkach i Skiereszewie nie zamierzają wyczekiwać finału konsultacji społecznych, które na ten temat przed trzema tygodniami przeprowadzało w swojej siedzibie Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Grupa inicjatywna już rozpoczęła swoją akcję w tej sprawie i zaczęła zbieranie podpisów pod własną petycją, w której sprzeciwia się wszystkim koncepcjom zaproponowanym w projekcie autorstwa dra Marcina Kicińskiego z Politechniki Poznańskiej. – Nie nazwałbym tego nawet konsultacjami, bo to było tylko zwykłe spotkanie, które zostało zaplanowane przez starostwo i w krótkim terminie była tylko informacja w mediach. Na stronie internetowej było napisane, że zgłoszenia w tym spotkaniu dokonywać było można jedynie droga mailową, a wiemy doskonale, ze nie każdy korzysta z internetu i nie wchodzi na stronę internetową Starostwa Powiatowego. Można zatem stwierdzić, że krąg osób zainteresowany jest ogromny, a krąg osób, które mogły faktycznie się dowiedzieć o tych konsultacjach był mały – uważa Tomasz Dzionek, radca prawny i mieszkaniec os. Skiereszewo.

– Problemem jest to, że te trzy warianty, które zostały przygotowane, one zostały stworzone na kanwie spotkania pana wicestarosty Jerzego Berlika z przedstawicielami wsi Dalki, Mnichowo itd., co on sam zresztą potwierdził. Nie było natomiast żadnych rozmów z mieszkańcami miasta Gniezna, a te koncepcje są nierealne i nie są do zaakceptowania przez mieszkańców tych osiedli, których mają dotyczyć te planowane rozwiązania. Wstępnie pozytywnie przyjmujemy wariant zaproponowany przez władze miejskie, bo ona uwzględnia już interesy miejskich Dalek i wiejskich Dalek oraz Skiereszewa, bo trzeba wziąć również pod uwagę, że dojazd do osiedla Skiereszewo nie tylko odbywa się przez ulicę Poznańską, ale także Dalkoską – dodaje T. Dzionek.

Po petycją sprzeciwiającą się tym rozwiązaniom swoje podpisy złożyło już około 80 proc. wszystkich mieszkańców os. Dalki i spora część sąsiedniego os. Skiereszewo. – Z samego os. Dalki mamy już 310 podpisów, a na Skiereszewie pan Dzionek też zebrał ok. 300 podpisów i cały czas trwa zbieranie kolejnych, czyli sprawa jest jeszcze otwarta. Chcemy spotkać się tutaj ze wszystkimi mieszkańcami, bo na chwilę obecną, jak oceniamy, to mamy podpisy 80 proc. wszystkich mieszkańców i wszyscy są przeciwni tym rozwiązaniom, które proponuje Starostwo Powiatowe – podkreśla Marlena Hejna, przewodnicząca Rady Osiedla Dalki. – Koncepcja zaprezentowana przez Urząd Miasta daje nadzieję na przyzwoite załatwienie tego problemu, bo jest problem z tym przejazdem – deklaruje M. Hejna.

W konsultacja brała udział natomiast Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, radna miejska zamieszkująca na tym terenie. – Pierwszy z tych wariantów przewidywał taki najazd na wiadukt i ten najazd zbierałby ruch wszystkich samochodów z os. Dalki, jak również ze wsi Dalki, Pawłowo, Mnichowo i plus jeszcze Czerniejewo i ja nie wyobrażam sobie nawet, jaki byłby ten wjazd na ten wiadukt w ulice Kostrzewskiego, jak już teraz ta ulica jest zatłoczona, a zwłaszcza w piątek po południu – ocenia M. Cichomska-Szczepaniak, która wskazuje też wady kolejnych koncepcji. – Druga i trzecia wersja zakładają budowę tunelów; druga na wysokości ulicy Herberta, a trzecia na wysokości wsi Dalki i Skiereszewo, a to powodowałby, że my dodatkowo musielibyśmy za każdym razem jechać po dwa lub trzy kilometry dalej, ażeby przejechać tym tunelem – zauważa M. Cichomska-Szczepaniak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.