http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowi lokatorzy przy ulicy Cymsa już niebawem

Wyróżniony Nowi lokatorzy przy ulicy Cymsa już niebawem

Ruszyła procedura naboru wniosków na mieszkania w blokach komunalnych przy ulicy Cymsa w Gnieźnie. Jeśli budowa dalej będzie przebiegała bez zakłóceń, to pierwsi lokatorzy swoje klucze odbiorą pod koniec tego roku. Dziś plac budowy wizytował prezydent Tomasz Budasz, który zapoznał się z aktualnym postępem inwestycji.


Wnioski będą przyjmowane do 15 czerwca w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Potem wnioski będzie rozpatrywała specjalnie powołana w tym celu komisja, w której skład wejdą pracownicy magistratu i przedstawiciele radnych miejskich. Powierzchnie poszczególnych lokali wahają się w granicach od 27 do 47 metrów kwadratowych, a mieszkania największe są nawet czteropokojowe. – W tej chwili trwają tutaj prace i już widać drugie piętro w budynku socjalno-komunalnym. On będzie miał łącznie trzy piętra, czyli cztery kondygnacje, na których znajdzie się razem 46 mieszkań, w tym 24 komunalne, 20 socjalnych i 2 tzw. lokale chronione, tj. dla tych osób, które są w jakiejś nagłej potrzebie. Przygotowujemy również 26 miejsc parkingowych pod spodem budynku, ale będą także miejsca postojowe na tym placu wokół całego budynku – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który dziś odwiedził cały teren budowy i rozmawiał z jej wykonawcą na temat postępu inwestycji. – Budynek senioralny będzie niższy, tam będą dwa piętra i tutaj mamy 26 mieszkań, z czego 18 ma status komunalny, a 8 status socjalny, a więc są również dla tych najuboższych i te mieszkania są tylko jedno oraz dwupokojowe – dodaje T. Budasz.

Jakie kryteria będą obowiązywały w procesie aplikacyjnym? – Podstawowe kryterium jest takie, aby zamieszkiwać w miejskim zasobie komunalnym. Druga rzecz to jest brak jakichkolwiek zaległości wobec miasta i to zarówno jako płatnik czynszu oraz wobec spółek miejskich lub w Strefie Ograniczonego Postoju czy innych naszych instytucjach. Po trzecie dotychczas zamieszkiwane lokale będzie trzeba zdawać w stanie dobrym i jeśli trzeba, będą musieli wykonać prace naprawcze. Trzeba jeszcze spełnić kryterium dochodowe, które wynosi w przypadku gospodarstwa jednoosobowego to jest kwota 1.287 zł a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego to jest 1.029 zł – tłumaczy Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który zaznaczył, że w bloku senioralnym będą mogły zamieszkiwać tylko osoby powyżej 60. roku życia i ich małżonkowie. – Warunkiem jest tutaj także wpłacenie kaucji w wysokości 6-krotności czynszu takiego mieszkania i to jest piąte kryterium. Szóste kryterium dla bloku senioralnego jest takie, że wnioski mogą składać tylko osoby urodzone przez rokiem 1958 – informuje wiceprezydent, który będzie przewodniczył zespołowi oceniającemu złożone podania.  

Prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. – Obecnie pracuje na budowie ok. 30 osób, ale już na etapie prac wykończeniowych na pewno będziemy ich mieć tutaj więcej, bo przewidujemy więcej frontów tych prac i liczba ekip będzie po prostu większa. Stan surowy chcemy zamknąć do końca czerwca 2018 roku, a potem rozpoczną się prace wykończeniowe – mówi kierownik budowy, Adam Sawala.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.