http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pamiętali o Zbrodni Katyńskiej

Wyróżniony Pamiętali o Zbrodni Katyńskiej

Dzisiaj w Gnieźnie uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niestety drugą część tego wydarzenia zepsuła pogoda. W trakcie apelu poległych zaczął padać deszcz, a krótko potem nad Gnieznem przeszła burza.


Najpierw w kościele garnizonowym została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. mjr Maciej Śliwa, a następnie w kierunku Parku Miejskiego im. gen. Andersa, ulicami Chrobrego, Sienkiewicza i Jana Pawła II wyruszył przemarsz delegacji na czele z Kompanią Honorową Wojska Polskiego, orkiestrą powiatową i pocztami sztandarowymi.

W wyniku egzekucji wykonanej na rozkaz stalinowskiego aparatu represji życie straciło ok. 22 tysiące polskich obywateli, w tym 10 tysięcy oficerów wojska i policji. Święto zostało ustanowione w 2007 roku i było obchodzone po raz jedenasty. – Na początek pragnę przypomnieć słowa pisarza rosyjskiego Mikołaja Gogola, który przekonywał, że dobro i zło należy pamiętać wiecznie. Dobro, ponieważ wspomnienie, że kiedy je nam wyświadczono, uszlachetnia nas, a zło ponieważ od chwili, gdy je nam wyrządzono, spoczywa na nas obowiązek odpłacenia na nie dobrem – mówi ks. mjr Maciej Śliwa, kapelan wojskowy parafii Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, który odmówił modlitwę za poległych. – Nawiązując do tych słów możemy dopowiedzieć za świętym Pawłem Apostołem: „nie daj się zwyciężyć złu, ale dobrem je zwyciężaj. Niech nasza modlitwa dziś będzie wierną prawdzie i niech będzie zdolnością do przebaczenia oraz otwarcie  się na każdy gest pojednania” – nawoływał ks. mjr Śliwa.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu apelu poległych, nad Gnieznem zaczął padać deszcz, a krótko po tym rozpętała się burza. Po oddaniu salwy honorowej pod obeliskiem, który upamiętnia policjantów z powiatu gnieźnieńskiego zamordowanych w Twerze w 1940 roku, złożono pospiesznie kwiaty i znicze. Z powodu złych warunków pogodowych odstąpiono od oficjalnych przemówień.

1 komentarz

  • Oburzeni i rozczarowani
    Oburzeni i rozczarowani piątek, 13, kwiecień 2018 23:01 Link do komentarza Raportuj

    A gdzie Budasz i jego dwaj zastępcy. Gdzie byli ?! WSTYD !!!!!!!!!!!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.