http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jak dzieci widzą Powstanie Wielkopolskie?

Wyróżniony Jak dzieci widzą Powstanie Wielkopolskie?

Odpowiedź na to pytanie poznamy w połowie września, kiedy poznamy zwycięskie prace dotyczące tego zagadnienia. Właśnie ruszyła IV edycja konkursu ogólnopolskiego pt. „Tu Powstała Polska. Tu Wygrała Polska – 100-lecie Powstania Wielkopolskiego”, który jest skierowany do uczniów z klas V-VII z całego kraju. Konkurs organizuje Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wspólnie z Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie i pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu.


Do tej pory w trzech edycjach konkursu rywalizowało 121 uczniów ze szkół podstawowych z 13 województw. Tym razem należy nagrać 100-sekundowy sport dotyczący powstania wielkopolskiego, a cała procedura nadsyłania prac potrwa do 27 kwietnia. – Zapraszamy do udziału w tym konkursie wszystkie szkoły w Polsce, a informację tę przekazujemy poprzez kuratoria. Tematem konkursu jest powstanie wielkopolskie, które być może nie jest zagadnieniem aż tak dobrze rozpowszechnionym w całej Polsce, jak ma to miejsce u nas i mamy nadzieję, że dzięki temu wiedza historyczna na ten temat będzie większa – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.  

Nagrodą dla zwycięzców tego konkursu będzie tradycyjnie 3-dniowy pobyt w Gnieźnie w połowie września. – Wśród atrakcji tego pobytu będzie wyjazd do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu i wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Liczymy na to, że będą potem uczestniczyć w tym konkursie także rodzice, znajomi, koledzy i koleżanki tych uczniów, którzy zgłoszą swoje prace, bo zwycięzcy zostaną wyłonieni drogą głosowania elektronicznego. Dodatkową nagrodą dla nich będzie również możliwość umieszczenia takiego wyróżnienia na świadectwie szkolnym pod koniec czerwca, bo wtedy ogłosimy zwycięzców tego konkursu – zapowiada B. Tarczyńska.

W zabawie rokrocznie uczestniczy coraz więcej uczniów. Swoich przedstawicieli nie miały jak dotąd jedynie trzy województwa: kujawsko-pomorskie, podkarpackie i świętokrzyskie. – Działania edukacyjne są naszą silną stroną i idąc za ciosem po różnych działaniach z zakresu edukacji pomyśleliśmy sobie, ze dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie takiego konkursu i jest to już IV edycja. Cały konkurs jest o tyle atrakcyjny, że organizator płaci potem za cały pobyt jego zwycięzców w Gnieźnie, a po stronie uczestników jest jedynie koszt przyjazdu, który związany najczęściej jest tylko z zakupem biletów kolejowych – tłumaczy Agnieszka Rzempała-Chmielewska, zastępca dyrektora Wydziały Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Na potrzeby konkursu wydrukowano ok. 30 tysięcy ulotek informacyjnych, które zostaną rozesłane po całym kraju. Do konkursu można zgłaszać prace stworzone przez 7-osobowe zespoły pod opieka wychowawcy. - Z pewnością najpierw trzeba się będzie trochę napracować nad takim projektem, ale przez tę pracę dzieci poznają historię Wielkopolski i powiatu gnieźnieńskiego. To nasze powstanie jest mało znane w kraju i myślę, że zmobilizujemy w ten sposób dzieci, aby szukały źródeł, materiałów na ten temat, a potem w sposób syntetyczny to ujęły w swoim materiale, w takim spocie 100-sekundowym. Później będziemy chcieli niewątpliwie wykorzystać te filmy do naszych działań promocyjnych i te najciekawsze będziemy udostępniać, aby zobaczyć, jak okiem dziecka jest widziane to powstanie wielkopolskie sprzed prawie 100 lat – zauważa A. Rzempała-Chmielewska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.