http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy

Wyróżniony Naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy

Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa chce lepiej zadbać o młodych pracowników oraz przedsiębiorców, którzy rozpoczynają swoją działalność. W tym celu podjęte zostaną dwie inicjatywy, które mają wyjść naprzeciw ich dylematom i oczekiwaniom. O nich opowiadali dziś członkowie przedstawicielstwa tej organizacji w Gnieźnie.


W pierwszej kolejności ma się odbyć szkolenie dla młodych przedsiębiorców, które zaplanowano na 7 marca o godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. – Celem szkolenia jest edukacja, jak należy wypełnić taki wniosek aplikacyjny i na co można otrzymać taką dotację lubi pożyczkę i w jakiej wysokości. Trzeba tylko wiedzieć, na czym polega pomysł, ile kosztuje i jak długo istnieje taka firma, która chce go realizować – mówi Włodzimierz Bobkiewicz, sekretarz Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gnieźnie.

Środki pochodzą z Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu, a okres kredytowania jest nawet przewidziany na 7 lat. – Oprocentowanie tych pożyczek nie przekracza 2,5 proc. i to jest bardzo korzystne, nie ma tam żadnych kosztów ukrytych. Drugą formą wsparcia jest dofinansowanie dla pracodawców, którzy chcą podnosić kwalifikacje u swoich pracowników, ten program jest adresowany dla osób 50+ i pracowników o niskich kwalifikacjach, a można otrzymać dofinansowanie w kwocie 50 tysięcy złotych na firmę, bądź jeśli to jest pojedynczy pracownik, to jest kwota 3 tysiące złotych na jednego pracownika. Te dofinansowania kształtują się gdzieś na wysokości od 50 do 80 proc. i należy pamiętać, że na takie szkolenie pracownika musi skierować pracodawca, on sam tego zrobić nie może – tłumaczy W. Bobkiewicz.

WIPH podpisał dziś także porozumienie w sprawie innego rodzaju wsparcia z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. – Porozumienie ma przede wszystkim na celu wspieranie tego dualnego kształcenia w tym regionie ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia organizowanego na podstawie umów o pracę, w celu przygotowania zawodowego. To jest bardzo istotne, ze względu na to, że młodzież, która jest przygotowywana przez szkoły branżowe potrzebuje tego wsparcia, a przedsiębiorcy wolą pokazać to wsparcie poprzez zatrudnienie tego młodego człowieka na taką umowę – zauważa Mariusz Kubiak, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. – W ten sposób dostajemy ostatecznie wykwalifikowanego, młodego pracownika na rynku pracy, to jest pewien proces i to będzie trwało jakiś czas, ale efekt będzie widoczny w przyszłości – dodaje M. Kubiak.

- Jest stawiana pewna presja, coraz większa presja na takie solidne przygotowanie zawodowe i myślę, że to jest odpowiedź na oczekiwania rynku pracy. Jednym z głównych problemów jest dziś brak rąk do pracy, to jest jedno, ale rąk do pracy ludzi, którzy są do tego przygotowani. My jesteśmy zasypywani dziś siłą roboczą ze wschodu, ale to są najczęściej pracownicy niewykwalifikowani i to nam również zgłaszają przedsiębiorcy. Więc bardzo się cieszę z tej umowy, którą dzisiaj formalnie podpisaliśmy, bo to jest szansa, by rzeczywiście wyjść naprzeciw pewnemu problemowi, który wymaga właściwie pilnego rozwiązania – podsumowuje Piotr Gruszczyński, przewodniczący WIPH w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.