Logo
Wydrukuj tę stronę

GPS – nowa siła polityczna?

Wyróżniony GPS – nowa siła polityczna?

Rusza nowy projekt polityczny w Gnieźnie który utworzy pięć ugrupowań, działających na zasadach stowarzyszeń. Z ich inicjatywy powstanie wspólny komitet wyborczy w jesiennych wyborach do rad gmin i powiatu. Kto będzie ich wspólnym kandydatem w wyborach prezydenckich?


To już pewne, że kluby opozycyjne w Radzie Miasta Gniezna chcą połączyć siły i do wyborów samorządowych pójdą wspólnie. Do radnych reprezentujących kluby: Samorządni, Gniezno XXI i Ziemia Gnieźnieńska właśnie dołączyli przedstawiciele dwóch innych ugrupowań: Kukiz’15 i Gnieźnieńscy Patrioci. Dziś ogłoszono, że nowy podmiot na lokalnej scenie politycznej będzie nazywał się GPS, tj. Gnieźnieńskie Porozumienie Samorządowe i że komitet wystawi swoich kandydatów nie tylko wyborach do Rady Miasta Gniezna, ale także do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

Na ich czele stanie Maciej Elantkowski, ale jeszcze nie wiadomo, czy to on właśnie wystartuje w wyborach prezydenckich, czy może jednak taka rola przypadnie politykowi dużo bardziej doświadczonemu, jakim jest Jerzy Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Ta kandydatura zostanie ogłoszona w trakcie trwania kampanii wyborczej. – To jest przede wszystkim oddolna inicjatywa i chcemy podkreślić, że jest tutaj miejsce dla wszystkich. Tylko prawdziwa samorządność i myślenie o dobru wspólnym jest szansą na to, żeby odwrócić niekorzystne trendy, które niestety dominują. Tu chodzi o odpływ mieszkańców z naszego miasta i to dotyczy głównie o ludzi młodych, a ta tendencja jest jeszcze większa niż jest to widać na papierze. Jedyną szansą na odwrócenie tych trendów jest danie młodym ludziom wpływu na decyzje podejmowane na naszej scenie samorządowej – uważa Maciej Elantkowski, radny miejski z klubu Gniezno XXI i prezes Gnieźnieńskich Patriotów.

- GPS jest szansą na zmiany w wielu obszarach. Radykalnych zmian wymaga polityka mieszkaniowa, transport, promocja, finanse czy funkcjonowanie Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie. Działalność innych spółek miejskich pozostawia wiele do życzenia: ceny wody, ciepła, gospodarowanie odpadami czy sposób wydawania dochodów z czynszów, to istotne sprawy dotyczące wszystkich mieszkańców – mówi Jerzy Paweł Lubbe, radny miejski z klubu Samorządni.

O terminie głosowania wyborach samorządowych zadecyduje ostatecznie premier Mateusz Morawiecki, który decyzję w tej sprawie musi podjąć najpóźniej na trzy miesiące przed upływem kadencji władz samorządowych, tj. do 16 sierpnia. Według informacji wciąż jeszcze nieoficjalnych, wybory samorządowe w Polsce mają odbyć się 4 listopada.

Do obu rad wystartuję także mniej i bardziej znani członkowie pozostałych ugrupować, które uczestniczą w tym projekcie. – Mam nadzieję, że będziemy wspólnie budować nową lokalną politykę, która będzie na pewno bardzo udana – mówi Mirosław Piasecki z Kukiz’15. – W pojedynkę, w małej liczbie, stojąc gdzieś z boku najlepsze inicjatywy się zmarnują, a do tego partia rządząca przygotowała taką ordynację wyborczą, że teraz w pojedynkę nic już się nie zdziała. Dlatego jesteśmy gotowi podjąć to wspólne działanie – zauważa Jan Dębiec z Gniezno XXI.

– My już od 20 lat uczestniczymy w wielu radach samorządowych, a w obecnej kadencji nasz reprezentant jest przewodniczącym Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Do innych naszych sukcesów zaliczyć możemy umiejętność pozyskiwania młodego pokolenia, na czym nam zależy najbardziej. To jest inicjatywa, która skupia bezpartyjne ugrupowania, które łączą pokolenia. Chcemy wykorzystać doświadczenie radnych, którzy mają już doświadczenie i energię młodych, bo bez młodych nie będzie przyszłości – podsumowuje Grażyna Kozanecka z Ziemi Gnieźnieńskiej.
Informacjelokalne.pl