Logo
Wydrukuj tę stronę

Wigilia Stowarzyszenia MAKI

Wyróżniony Wigilia Stowarzyszenia MAKI

Dziś swoją wigilię w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie zorganizowało Sstowarzyszenie MAKI, które prowadzi Dom Tęcza. To tam codziennie spotykają się ze sobą osoby dorosłe intelektualnie niepełnosprawne. Wspólne spotkanie było okazją do wzajemnych podziękowań dla terapeutów i darczyńców.


Nie mogło jednak zabraknąć podziękowań najważniejszych, czyli wzajemnych podziękowań. – Mamy zapewne możliwość podziękowanie sobie za to, że jesteśmy już razem 9 lat – mówi Renata Szarzyńska, prezes Stowarzyszenia MAKI, które prowadzi Dom Tęcza, który mieści się przy ulicy Sikorskiego. – Najważniejsze jest to, że mamy siebie i możemy na siebie liczyć, że dzielimy się radościami i smutkami, że wspieramy się wzajemnie – dodaje.

Tym razem przyjechał także prezent. – Był napisany list do Świętego Mikołaja i ten list został dobrze zaadresowany, bo trafił do nas podarunek. Jak wiadomo,  od jakiegoś czasu cieszymy się bardzo naszym ogrodem i dlatego pan prezydent zafundował nam wszystkie narzędzia niezbędne nam do prowadzenia tego ogródka – informuje R. Szarzyńska.

Można chyba nawet stwierdzić, że śmiało należałoby brać przykład z tej dużej rodziny, którą stanowią zarówno niepełnosprawni, jak również ich rodziny i opiekujący się nimi terapeuci. - Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę uczestniczyć w tym spotkaniu opłatkowym, bo to jest jedna wielka i wspaniała rodzina, która pokazuje, że nie tylko potrafi ze sobą pięknie współpracować, ale także wzajemnie się wspierać, tym właśnie codziennym spotkaniem z drugim człowiekiem, a tego przecież wszyscy najbardziej potrzebujemy – uważa Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który dzisiaj przybył ze wspomnianą niespodzianką.

Oczywiście nie zabrakło słodkości, które przygotowali rodzice podopiecznych Domu Tęcza. – To jest taka jedyna okazja, by się spotkać wspólnie, na spokojnie porozmawiać, bo niestety nigdy jakoś nie mamy czasu na to, więc dzisiaj jest taka okazja – podkreśla Magdalena Szot, kierownik Domu Tęcza w Gnieźnie. – W ten nastrój świąteczny wprowadzili nas właśnie niepełnosprawni, którzy przygotowali trzy kolędy i zaśpiewali je dla wszystkich. Kadra naszych terapeutów też zrobiła niespodziankę i również przygotowali piosenkę świąteczną. Tego dnia pragniemy w radości i spokoju, spotkać się ze sobą, wzajemnie sobie złożyć życzenia, a dodatkowo biesiadujemy przy tych wszystkich słodkościach, które zawdzięczamy tutaj rodzicom naszych podopiecznych, którzy naprawdę stanęli na wysokości zadania – podkreśla M. Szot.

Nie mogło zabraknąć też życzeń świątecznych. - Lada moment będziemy obchodzili dzień narodzin Jezusa Chrystusa. Daje to duża nadzieję. Przyszedł 2 tysiące lat temu w bardzo skromnych i dość trudnych warunkach, ale dał nam dużą nadzieję i zmienił ten świat. Mam nadzieję, że państwo też czujecie te święta właśnie z perspektywy narodzonego Jezusa Chrystusa. Życzę wam dużo błogosławieństwa i takiej nadziei, żebyście z Niego czerpali i żeby wasze życie było pełne siły, nadziei i radości – przekazała na koniec Elżbieta Pilarczyk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie.

- Jak zwykle Stowarzyszenie MAKI z okazji świąt przygotowało dla swoich podopiecznych prezenty gwiazdkowe i mogę chyba już zdradzić, że to nie będą same słodycze, aczkolwiek akcent słodki tu musi być oczywiście, w paczkach są natomiast zestawy kosmetyków. Przy okazji chcemy pokazać, że oni też o siebie dbają i chcą dbać – podsumowuje Magdalena Szot.

Informacjelokalne.pl