Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /images/stories/2017/12/17/7595/
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/2017/12/17/7595/

http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Potrzeba tego światła w mieście świętego Wojciecha”

Wyróżniony „Potrzeba tego światła w mieście świętego Wojciecha”

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Gniezna. W niedzielne popołudnie w katedrze gnieźnieńskiej zostało poświęcone i przekazane dalej do wszystkich mieszkańców. Uroczystej mszy świętej przewodniczył abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, który w homilii tłumaczył, na czym polega fenomen tego Światła.


Polscy harcerze włączają się w tę dość niezwykłą sztafetę międzynarodową od 1991 roku. – To już taka nasza tradycja. To światło zawsze jedzie do nas z miejsca, w którym narodził się Jezus Chrystus, czyli z Betlejem. Przekazują je sobie kolejno harcerze oraz skauci z całego świata i to zawsze bardzo uroczyście przebiega – mówi Izabella Urbanek, uczennica Akademickiego Liceum „Milenium” w Gnieźnie, harcerka i wice drużynowa w 44. Drużynie Harcerzy „Waszta” w Gnieźnie.

Światło Pokoju do Gniezna przyjechało z Zakopanego. – Ja miałem przyjemność uczestniczenia w tym uroczystym przekazaniu. Wczoraj o 23.00 w Zakopanem odbyła się msza święta na Krzeptówkach, a światło przekazywali nam skauci słowaccy. Potem przez całą noc jechaliśmy do Gniezna, cały czas pilnując, żeby to światełko nie zgasło, a na miejscu tutaj byliśmy chwilkę przed godziną 8.00 i co mogę powiedzieć, to że cała atmosfera była naprawdę przepiękna – podkreśla Gracjan Skulski, uczeń gimnazjum w Żydowie, harcerz przyboczny w 10. Wielopoziomowej Grupie Harcerskiej „Zawiszacy”.

- Światło z Betlejem mówi nam o obecności Boga w Jezusie Chrystusie i pokazuje, że on nie przyszedł na świat, jako oślepiające słońce, ale jako dziecko zrodzone przez Matkę. Przychodzi, jako światło, co wszystko przenika i co wszystko rozświetla i rozjaśnia, odsłania, pokazuje, co sprawia, że tworzy się przestrzeń światła. W tobie jest światło, co mrok rozjaśni, w tobie jest światło, co wszystko zwycięża. Rozpoznając, jak kiedyś Jan Chrzciciel w Jezusie tego, który jest światłem i przyjmując w sobie to światło jesteśmy wezwani, żeby jak on, zaświadczyć o światłości – tłumaczy abp Wojciech Polak.

Prymas Polski widzi również potrzebę obecności tego światła w naszej społeczności. - Tego światła pokoju potrzeba także w kościele, w naszym kościele świętowojciechowym, żeby rozproszyło w nim ciemności zła i błędu, żeby obudziło radość i nadzieję, żeby uczyło nas miłości i służby, wyzwalania z naszych egoizmów i ograniczeń, żeby dodało nam odwagi i ufności w pójściu za Jezusem - dodaje metropolita gnieźnieński.

- Na naszych ulicach świecą już piękne dekoracje świąteczne, ale trzeba ażeby to światło weszło teraz do naszych domów, do sklepów i do miejsc pracy, instytucji i urzędów, żeby obudziło w nas wrażliwość na siebie i otwarło nasze serca, uczyniło bardziej skłonnymi do współpracy, do przebaczenia i pojednania, do odważnej i wielkodusznej troski o ubogich - o tych, którzy nie mają dachu nad głową, o tych, którzy cierpią, o tych, którzy z daleka czy bliska przyszli także i tu, do nas za pracą i o tych, którzy fizycznie być może bliscy, są nam tak dalecy – apeluje abp. W. Polak.

Betlejemskie Światełko Pokoju ma teraz dotrzeć do wszystkich mieszkańców archidiecezji gnieźnieńskiej. – I tu też harcerze maja zadanie zadbania o to, aby światło dotarło do każdego kościoła parafialnego i ono będzie równie uroczyście na mszach rozdawane, takim osobom, które zechcą takie światełko ze sobą zabrać do domu. Postaramy się także, aby ogień z Betlejem dotarł do każdej instytucji gnieźnieńskiej, do Domu Matki i Dziecka, a także do osób chorych – podsumowuje Izabella Urbanek.

{gallery}stories/2017/12/17/7595/{/gallery}

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.