http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Sukcesy Powiatu we współpracy zagranicznej

Wyróżniony Sukcesy Powiatu we współpracy zagranicznej

Podczas wczorajszych obrad Rady Powiatu Gnieźnieńskiego omówiono realizację zadań Powiatu Gnieźnieńskiego w obszarze współpracy zagranicznej. Jednym z największych sukcesów powiatowego samorządu jest intensyfikacja działań z ukraińskimi partnerami.


Jak wskazuje Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego, tegoroczne działania na arenie międzynarodowej, w szczególności za sprawą projektu „Historia sąsiadów muzyką pisana, czyli muzyczna polityka zagraniczna”, wywołały bardzo pozytywne oceny zarówno polskich, jak również ukraińskich ekspertów.

– W 2017 roku kolejny projekt Powiatu Gnieźnieńskiego ponownie otrzymał dofinansowanie ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży – mówi M. Makohoński. – Tym razem, dzięki kontynuacji działań zainaugurowanych razem z miastem Browary na Ukrainie w 2016 roku, otrzymaliśmy blisko 43,5 tys. zł. Obie edycje zrealizowanych przy niedużym nakładzie finansowym muzycznych projektów, dzięki bardzo dobrej współpracy wolontariuszy oraz instytucji samorządowych, zakończyły się olbrzymim sukcesem. Łączna wartość pozyskanego przez nas dofinansowania na oba projekty to blisko 80 tys. zł. Potwierdzeniem słuszności naszych działań jest nominacja Powiatu Gnieźnieńskiego do nagrody w konkursie EDUinspiracje, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, gdzie w finale znalazło się zaledwie pięć projektów z całej Polski oraz zaproszenie na Polsko-Ukraińskie Forum edukacyjne, organizowane w Kijowie już 11 grudnia – zaznacza M. Makohoński.

Projekt Powiatu Gnieźnieńskiego nie był jedynym, w którym udział wzięła młodzież z naszego regionu. Dzięki aktywnej działalności starostwa w strukturach Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina, w październiku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie znaleźli się w gronie 40 uczestników międzynarodowego projektu „Polsko-ukraińska młodzieżowa akademia samorządności 2017”, odbywającego się w Połczynie-Zdroju.

Pośród wielu inicjatyw podejmowanych z zagranicznymi partnerami w sesyjnym sprawozdaniu przedstawiono również efekty polsko-niemieckiej konferencji poświęconej wspieraniu młodzieży w wyborze kariery zawodowej, której głównym organizatorem i pomysłodawcą było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. - W gronie blisko 300 osób, w tym przedstawicieli samorządu powiatu Teltow-Flaeming w Niemczech oraz tamtejszego cechu rzemiosła, omówiono między innymi potrzeby i oczekiwania uczniów, a także pracodawców, w zakresie przygotowania nowych kadr pracowniczych i możliwości współpracy szkół z przedsiębiorcami – wskazuje M. Makohoński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.