http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W gminie Łubowo będzie jeszcze bezpieczniej! Na wodzie

Wyróżniony Fot. UG Łubowo Fot. UG Łubowo

Do strażaków z OSP w Łubowie i Lednogórze dotarły już dwie łodzie ratownicze, których zakupu dokonały władze gminy z dofinansowaniem z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. - Uważamy, że musimy cały czas wyposażać straż pożarną w nowoczesny sprzęt, ponieważ oni muszą się czuć w tym co robią, bezpiecznie – podkreśla Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.


Do strażaków z gminy Łubowo trafiła łódź ratownicza typu Whally 435R - kadłub z polietylenu, bardzo trwałego, lekkiego i odpornego materiału. Dodatkowo sam kadłub został wzmocniony przez producenta przez zastosowanie wypełnienia pianką. Jednostka pływająca wyposażona w silnik dwusuwowy amerykańskiego Bombardiera, o mocy 40KM, co zapewnia bardzo dobre osiągi na wodzie. Niska masa, wysoka moc, w połączeniu z niezachwianą manewrowością pozwala prowadzić działania w każdych warunkach. Dodatkowo łódź wyposażona jest w belkę świetlną, modulator sygnału dźwiękowego oraz rzutkę ratowniczą. Jednostka spoczywa na lawecie podłodziowej, która jest integralną częścią zestawu. Laweta została wyposażona w wyciągarkę.

- Łódź zakupiona dla OSP Łubowo to jednostka bliźniacza z łodzią pracującą w Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Zakup sfinansowany ze środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Gminy Łubowo – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

Łódź dla OSP Łubowo to koszt 65 tys. zł (40 tys. zł – KSRG, 25 tys. zł – Gmina), a łódź dla OSP Lednogóra koszt 50 tys. zł (25 tys. zł – KSRG, 25 tys. zł – Gmina).

Obie łodzie w dużym stopniu poprawią bezpieczeństwo na jeziorze Lednica. - W okresie letnim plagą na tym akwenie, gdzie jest strefa ciszy, są nielegalnie pływające motorówki i podobne łodzie motorowe. Tym samym zagrożone jest bezpieczeństwo turystów korzystających z kąpieliska nad tym jeziorem. W związku z tym ten zakup i odpowiednio przeszkoleni strażacy łącznie z policją, będą mogli w sezonie letnim patrolować jezioro Lednickie – wyjaśnia A. Łozowski i dodaje, że od 18 października, 4 druhów z OSP Łubowo, uczestniczy w kursie sternika motorowodnego, który 7 listopada zakończy się egzaminem.

Wójt A. Łozowski podkreśla, że zakup łodzi to duża pomoc dla strażaków-ochotników z gminy Łubowo. - Uważamy, że musimy cały czas wyposażać straż pożarną w nowoczesny sprzęt, ponieważ oni muszą się czuć w tym co robią, bezpiecznie – zaznacza i dodaje, że zakup łodzi bardzo pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców gminy Łubowo.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.