http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Dwa światy niedostępne” z nowym sezonem kulturalnym

Wyróżniony „Dwa światy niedostępne” z nowym sezonem kulturalnym

Takiego otwarcia nowego sezonu kulturalnego w Gnieźnie nie było od dawna. Wystawą strojów teatralnych i koncertem Tomasza Stockingera zainaugurowano nowe działania w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.


W poniedziałkowy wieczór zainaugurowano 64. sezon kulturalny w Gnieźnie. Tym razem kierownictwo Miejskiego Ośrodka Kultury postawiło na dwa wydarzenia, których wymiar stanowi o nowej jakości. – Ten sezon, który dzisiaj inaugurujemy ma nam pokazać na początek dwa inne światy, pierwszy w Dużej Galerii ma wymiar artystyczny, to świat kostiumów teatralnych z pracowni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie pod kierunkiem prof. Ireneusza Domagały powstawały te stroje, które są dziełem studentów tej uczelni – mówi Dariusz Pilak, dyrektor MOK-u. – To nie są stroje użytku codziennego, one zostały przygotowane do konkretnych ról teatralnych, do spektakli przez dobrze zapowiadających się studentów. To jest świat mody, którego na ulicy raczej nie spotykamy – zauważa D. Pilak.

- Postanowiliśmy do tego świata dobudować drugi świat, realny i taki, którego już nigdy nie doświadczymy, czyli lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Na dole odbędzie się koncert Tomasza Stockingera z tymi wszystkimi wspaniałymi, wielkimi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. Tego świata już nikt nie pamięta, a my przychodzimy z tego trzeciego świata, realnego i obecnego, z tymi wszystkimi radościami i smutkami oraz swoimi obciążeniami. Mamy się w tym wszystkim odnaleźć, a jak się odnajdziemy, to wszystko zależy od nas, ponieważ obu tych światów dziś możemy w Miejskim Ośrodku Kultury dotknąć – podsumowuje D. Pilak.

Stroje teatralne rzeczywiście miały okazję cieszyć się ogromnym zainteresowaniem, a ich promotor zauważa, że ten element scenografii też potrafi przemawiać do widza. – Stroje są pewną odpowiedzią dla konkretnych postaci, dla których są projektowane i one inspirowane się przede wszystkim tekstem i dialogiem, bo kostium najczęściej współgra z aktorem, który czuje się w nim czasem gorzej, a innym razem on dopełnia tę kreacje aktorską – tłumaczy prof. Ireneusz Domagała z Wydziału Scenografii i Architektury Wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. – Te kostiumy, to projekt studenckie i to są unikaty, a w zasadzie prototypy, bo są niekiedy wykonane z materiałów niekiedy bardzo kruchych, ale każdy z nich jest możliwy do przeniesienia na scenę i zaproponowania aktorom do gry – dodaje prof. I. Domagała.

Trzy kwadranse później większość przybyłych gości przeniosło się na salę widowiskową MOK-u, gdzie wystąpił zapowiadany aktor Tomasz Stockinger, który zaśpiewał na początek piosenkę pt. „Małe kino”. – Jestem z rodziny aktorsko-wokalnej, bo moja mama na początku swojej kariery, zanim mnie urodziła była piosenkarką i śpiewała w Filharmonii Narodowej, a mój ojciec był jednym z lepiej śpiewających aktorów w Polsce, więc te piosenki ja już kodowałem w wieku dziecięcym – opowiada Tomasz Stockinger, aktor znany m. in. z serialu telewizyjnego „Klan”, mniej jednak kojarzony ze śpiewaniem. – Lubię ten repertuar, poza tym on jest dobry i sprawdzony, to się zawsze podoba, to są świetne piosenki, a następne pokolenia mogą się uczyć, jak komponować, jak pisać tekst i jak śpiewać. Ja ten cały repertuar koncertowy sam wybrałem, oczywiście ze Stefanem Gąsienicą, który mi towarzyszy na fortepianie, a ta piosenka najbliższa mojemu sercu, to jest chyba „Całuję Twoją Dłoń Madame” – wyznaje T. Stockinger.

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie stopniowo będzie uruchamiał także działanie sekcji nowych, o których na razie jednak nic nie jest wiadome. – Zapowiada się nam nowa sekcja z tańcem w stylu nowym, jeśli chodzi o układy choreograficzne. O tym powiemy pod koniec września i zaprosimy mieszkańców do tej nowej sekcji. Są też inne nowe pomysły, ale trwa teraz dopracowywania takich kwestii organizacyjnych i dlatego nie chcemy ujawniać na razie szczegółów – uchyla rąbka tajemnicy D. Pilak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.