http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Spawacze z najlepszymi kwalifikacjami!

Wyróżniony Spawacze z najlepszymi kwalifikacjami!

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyła się dzisiaj uroczystość na którą zaproszono grupkę uczniów, którzy uzyskali specjalne uprawnienia spawalnicze w ramach kształcenia dodatkowego.


Kursy łącznie ukończyły 34 osoby, z czego połowa to już absolwenci gnieźnieńskich techników i zawodówek, którzy już pracują w swoich zawodach i ich obecność dziś była niemożliwa. – Dziś wręczamy świadectwa kwalifikacyjne nauki spawalnictwa, do nich dołączony jest certyfikat uprawnień międzynarodowych. Po tym kursie wszystkie te osoby nie tylko nabyły umiejętności, ale mają to również potwierdzone certyfikatem uznawanym w całej Europie. Cały czas staramy się, żeby osoby, które się u nas się uczą zdobywały jak najlepsze kwalifikacje, by potem lepiej mogły odnaleźć się na rynku pracy – mówi Jerzy Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Takie szkolenia zorganizowano po raz drugi. Przed rokiem podobne certyfikaty były wręczane w samym Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie takie kursy są przeprowadzone. – Wszyscy wiemy, że zawód spawacza jest bardzo popularny i dochodowy, to daje możliwość znalezienia dodatkowego zarobku, albo nowej atrakcyjniejszej pracy. Warto dopowiedzieć, że taki kurs jest dość drogi, bo kosztuje ok. 2,5 tys. złotych, z tego kursant musiał zapłacić tylko 300 złotych, resztę zapłaciło Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i firmy sprzyjające szkolnictwu zawodowemu, którzy wsparli również ten kurs samymi materiałami spawalniczymi, które są drogie – dodaje J. P. Lubbe.

Wśród odbierających uprawnienia spawalnicze były dziś dwie kobiety. Skąd wziął się pomysł, żeby spróbować tego fachu? – Na pewno zachęciła mnie atrakcyjna cena tego kursu, a w dodatku praca, która można wykonywać mając takie kurs może być ciekawa. Wiem, że wielu absolwentów naszej szkoły po tym kursie jest zatrudnianych, np. w firmie Trepko i innych zakładach na terenie Gniezna, co też jest wielkim impulsem, że będzie blisko do pracy itd. Wcześniej mieliśmy już godzinne praktyki w ramach naszego kierunku, więc ręka w pewnym stopniu już była wprawiona – opowiada Julia Skrzypińska z IV klasy technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie.

- Kurs spawacza na pewno rozwija mnie w kierunku zawodowym, daje jakby możliwość podjęcia różnych prac w innych dziedzinach, nie tylko w lotnictwie, którego się uczę, bo także w warsztacie samochodowym. To jest chyba najlepszy dla mnie moment na zdobywanie kwalifikacji, bo jestem jeszcze młody i się uczę, a więc mam czas na takie kursy. W samym lotnictwie spawalnictwo nie jest może elementem najważniejszym, ale każde lotnisko ma swoje miejsce, w którym znajduje się spawacz, bo tam też czasem elementy metalowe czasem muszą zostać złączone albo naprawione – tłumaczy Aleksander Śniegowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie.

Jeśli zliczyć wszystkie istniejące metody spawania, to się okaże, że jest ich ponad trzydzieści, tymczasem kursanci CKP zostali przeszkoleni z dwóch najpopularniejszych. – Te dodatkowe kwalifikacje wzbogacają ich ofertę, jako przyszłego pracownika na rynku pracy. Stawiamy mocno, żeby na ten rynek wypuszczać pracowników dobrze wykwalifikowanych. Nam tylko brakuje tej pełni świadomości, że zawodowe szkolnictwo daje każdemu perspektywy. Myślę jednak, że ta sytuacja powoli zaczyna się zmieniać na naszą korzyść i to jest chyba coraz bardziej zauważalne – podkreśla Sylwester Sip, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.