http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

Czy będzie bezpiecznie tego lata?

Wyróżniony Czy będzie bezpiecznie tego lata?

Podczas wakacji nie wolno zapominać o podstawowych zasadach, którymi należy się kierować podczas różnych sytuacji, by nie narażać bezpieczeństwa, zarówno swojego, jak i innych uczestników, np. ruchu drogowego czy także kąpielisk. O takich właśnie zagadnieniach dziś przed południem dyskutowano w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.


Szeroko rozumiane bezpieczeństwo, czy to nad samą wodą, czy w ruchu drogowym, ale także na wsi i w opuszczanych na czas urlopu mieszkaniach, ten temat został omówiony szczegółowo dziś podczas spotkania, na którym przypomniano o tych najbardziej podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w takich miejscach i sytuacjach. - Oczywiście o bezpieczeństwo trzeba dbać przez cały rok, ale rzeczywiście ten okres wakacyjny jest czasem szczególnym. Nasze służby powiatowe są dobrze jednak przygotowane do tego, żeby było bezpiecznie, i to zarówno na drodze, jak również w miejscach wypoczynku. Pamiętajmy również, że to także od nas samych będzie zależało, czy będzie bezpiecznie – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Najważniejsze chyba będzie tradycyjnie zachowanie bezpieczeństwa nad wodnymi akwenami, gdzie rokrocznie niechlubną statystykę stanowią utonięcia. - Ja tylko chciałem przypomnieć, że nie wolno kąpać się w stawach hodowlanych, ujęciach wody pitnej, zbiornikach przeciwpożarowych, gliniankach, rzekach, oczkach wodnych i szlakach żeglugowych, przy śluzach i mostach budowlanych. Kąpiel dopuszczalna jest tylko w wyznaczonych obszarach wodnych, oznakowanych i oczywiście strzeżonych przez ratowników wodnych – tłumaczy Andrzej Klimuk, p. o. dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. - Nowe przepisy dotyczą również alkoholu i teraz osoba kierująca na wodzie urządzeniem niemechanicznym, np. kajakiem czy łódką, jeśli przekroczy dopuszczalne 0,2 promila w swoim organizmie, wtedy taka łódź jest odholowywana i do tego grozi także kara grzywny. Natomiast osoby, które kierują na wodach pojazdami mechanicznymi, za ten czyn teraz odpowiadają już tak samo, jak pijany kierowca na drodze i to jest kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy na 10 lat – uczula A. Klimuk.

Wiele miejsc będzie w okresie wakacyjnym patrolowała policja, której funkcjonariusze zostaną zadysponowani do ośrodków wypoczynkowych, ale nie tylko. - Są to przede wszystkim ośrodki znajdujące się nad jeziorami i tu nacisk kładziemy szczególnie na Ośrodek Wypoczynkowy w Skorzęcinie, ale inne miejscowości, w których wypoczywają nasi mieszkańcy oraz turyści również będziemy regularnie odwiedzali. To jest także bezpieczeństwo na drodze, dlatego że w tym czasie występuje nasilony ruch pojazdów, a Gniezno leży na skrzyżowaniu tych dwóch krajowych dróg, nr 5 i 15 i do tego jest jeszcze Droga Ekspresowa S-5, te drogi prowadzą w kierunku miejscowości nadmorskich, ten ruch jest duży i dlatego będziemy zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierujących i prędkość, bo to są takie bardzo istotne elementy, ale również na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie – zapowiada kom. Sławomir Sikorski, zastępca komendanta powiatowego Policji w Gnieźnie. - Będziemy oczywiście, jak zawsze prowadzić akcje profilaktyczne, skupimy się na tych miejscach, w których przebywać będą dzieci i młodzież. To będą spotkania i pogadanki, gdzie mówić będziemy o bezpieczeństwie nad wodą, ale również będziemy uświadamiali o szkodliwości zażywania środków niedozwolonych, czyli narkotyków, dopalaczy i o cyberprzestrzeni, czyli o takich zagrożeniach, które wynikają z przebywania w strefie internetu – dodaje S. Sikorski.

O wzmożoną czujność do samych mieszkańców apeluje również szef straży pożarnej w Gnieźnie. - Trzeba być zawsze przygotowanym na każdą ewentualność, ważna jest ta przysłowiowa zimna krew i jeśli jesteśmy na drodze, musimy mieć taką świadomość, że będziemy musieli komuś pomóc lub sami będziemy tej pomocy potrzebowali. Wtedy pierwszy kontakt, który jest najważniejszy, to jest numer do nas: 998, 112 i 997 na policję lub 999 na pogotowie – przypomina st. kpt. Mariusz Dębski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. - Warto zabezpieczyć także swoje mieszkanie, czyli odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, można rozważyć zamknięcie zaworu gazu i wody, a jeśli mamy dobre kontakty z sąsiadem, to można zostawić też klucze, bo gdy będzie jakieś zdarzenie, to wtedy nie będziemy musieli wyważać drzwi, tylko sobie je otworzymy, nie wyrządzając żadnych szkód – dodaje M. Dębski.

Działania prewencyjne są także prowadzone na terenach wiejskich, gdzie podczas wakacji trwają żniwa. - W tym okresie notujemy najwięcej wypadków, nie tylko wśród samych rolników, ale także dzieci, którą padają ofiarą jakiegoś niedbalstwa, oczywiście przypadkowego, ale także podczas pracy przy tych żniwach. Ta liczba wypadków w rolnictwie regularnie nam spada, choć w powiecie gnieźnieńskim, który jest typowym powiatem rolniczym, ta liczba wciąż jest duża. Podpisaliśmy także nową umowę, na mocy której wszystkie dzieci, których rodzice płacą składkę KRUS-owską są pbjęte ubezpieczeniem od takich wypadków – informuje Łukasz Grabowski, przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu. - Organizujemy spotkania edukacyjne w samych sołectwach, ale również w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, w ten sposób chcemy spowodować, żeby ten problem bezpieczeństwa był coraz bardziej zauważalny przez samych rolników, a także dzieci mieszkające w obszarach wiejskich, a temu służą już różne szkolenia i pogadanki, które prowadzimy właśnie wśród tych najmłodszych – dodaje Beata Adamczyk, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gnieźnie.

Powołana niedawno do życia Społeczna Straż Rybacka zapewnia, że już monitoruje wszystkie jeziora, by nie dochodziło na nich do procederu kłusownictwa. - Ogółem przeprowadziliśmy w tym drugim kwartale 42 kontrole, w których skontrolowaliśmy 157 wędkarzy. Podczas naszych służb, także 18 służb nocnych, które mieliśmy w tym okresie, nasi strażnicy ujawnili i zdjęli sprzęt kłusowniczy, służący do nielegalnego połowu ryb w postaci: 16 wontonów, 4 mieroży, 3 więcierzy, 2 bębenków i 1 sznura. W tym czasie również skierowaliśmy wniosek do sądu koleżeńskiego przy Zarządzie Koła PZW „Polania” za nieregulaminowe wędkowanie trzema wędkami – mówi Zenon Pieterek, komendant Straży Rybackiej w Gnieźnie.

Na koniec poinformowano, że ruszył właśnie nowy nabór wniosków na odbiór i likwidację wyrobów azbestowych z posesji znajdujących się na terenie powiatu gnieźnieńskiego. - W tym roku mamy zabezpieczoną kwotę pieniędzy, która pozwoli na usunięcie tysiąca ton powierzchni azbestowych i bardzo zachęcamy do składania tych wniosków, bo nie wiemy jeszcze, czy w roku przyszłym takie dofinansowanie będziemy mieli, a więc warto z tego skorzystać, to nic nie kosztuje właściciela takiej posesji, musi tylko złożyć do nas pisemny wniosek – zauważa Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.