http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z nagrodą „Izabella”!

Wyróżniony Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z nagrodą „Izabella”!

Dzisiaj w Muzeum - Zamku Górków w Szamotułach Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jan Maćkowiak, Prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich wręczyli nagrody Izabella 2016, będące wyrazem uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w Wielkopolsce oraz ich twórców. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie!


- Dla mnie to przyjemność móc zauważyć dokonania, które muzealnicy mają za sobą w roku 2016. Niewątpliwie są one dotknięte w jakiś sposób czasem jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski, jest to widoczne w werdykcie Kapituły. Właściwie to jest taki czas, kiedy przechodzimy płynnie od jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski do 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – powiedział w swoim wystąpieniu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Izabella 2016 to XV edycja przedsięwzięcia, które od początku odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Nagroda za najciekawsze inicjatywy muzealne przyznawana jest w czterech kategoriach: działalność wystawiennicza; działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa; działalność naukowa i wydawnicza; konserwacja, ochrona dziedzictwa kultury i inwestycje. Wyróżnienie jest honorowe – laureaci otrzymują dyplomy oraz statuetki, które zaprojektował poznański rzeźbiarz Kazimierz Rafalik.

Do tej edycji konkursu zgłoszono łącznie 51 projektów. Wyboru laureatów dokonała Kapituła nagrody Izabella 2016, powołana przez Fundację Muzeów Wielkopolskich.

Tradycyjnie uroczystość wręczenia nagród Izabella odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, ustanowionego przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Tego dnia muzea na całym świecie organizują liczne wystawy, seminaria, konferencje, spotkania, pokazy, przedstawienia, koncerty i wykłady. Większość biorących w akcji placówek udostępnia swoje zbiory bezpłatnie zwiedzającym nie tylko w dzień, ale też przez całą noc w ramach tzw. „Nocy muzeów”.

W tym roku wręczenie nagród odbyło się w Muzeum – Zamku Górków w Szamotułach, obchodzącym 60–lecie istnienia. Wzięli w nim udział muzealnicy z Wielkopolski, reprezentujący instytucje państwowe, samorządowe i prywatne, a także przedstawiciele urzędów konserwatorskich i instytucji związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego.

Wśród tegorocznych laureatów są: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Nagrodę główną Grand Prix oraz statuetkę „Izabella” w kat. DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA, PROMOCYJNA, MARKETINGOWA Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy otrzymało za program edukacyjny „Milenijny Program Edukacyjny”. Z kolei w kat. DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I WYDAWNICZA Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy otrzymało za publikację „OSTRÓW LEDNICKI. REZYDENCJONALNO-STOŁECZNY OŚRODEK PIERWSZYCH PIASTÓW”.

Nagrodę pierwszą w kat. DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy otrzymało za wystawę czasową „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego – stauroteka z Ostrowa Lednickiego”.

Nagrodę pierwszą w kat. KONSERWACJA, OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY, INWESTYCJE Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy otrzymało za prace konserwatorsko-restauratorski „Ostrów Lednicki. Prace konserwatorsko-restauratorskie kaplicy pałacowej oraz południowego basenu chrzcielnego”.

Ponadto w kat. DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA, PROMOCYJNA, MARKETINGOWA wyróżnienie otrzymało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przedsięwzięcie edukacyjno-popularyzatorskie „Chrzest 966. U źródeł Polski”.  Natomiast w kat. DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I WYDAWNICZA wyróżnienie otrzymało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za publikację „Architektura sakralna w początkach państwa polskiego (X-XIII wiek)”, Gniezno 2016.

Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest organizatorem 9 muzeów: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Muzeum Okręgowego w Koninie, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie i Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na działalność tych jednostek przekazał w 2016 roku ponad 29 mln zł.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.