http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Wspomnień czar w eSTeDe

Wyróżniony Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Wspomnień czar w eSTeDe

Władze powiatu gnieźnieńskiego przygotowały dla mieszkańców naszego regionu niespodziankę z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, serwując w dzisiejszy wieczór powrót do przeszłości za sprawą przebojów, którą śpiewano w Polsce w latach 20. i 30. minionego wieku.


Z okazji przypadającego Święta Konstytucji 3 Maja przygotowano dla mieszkańców niespodziankę muzyczną w postaci musicalu, który zagrano w amfiteatrze Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie. Przed tutejszą publicznością zaprezentowali się soliści, muzycy oraz aktorzy Teatru Muzycznego w Poznaniu.

- To jest bardzo radosne święto i powinniśmy być dumni z tego, że Polska była kiedyś krajem światłym i że w tamtym momencie przykład z nas brała cała Europa. Chcemy, żeby zakończenie tego dnia było właśnie radosne i dające również jakąś rozgrywkę. Mam nadzieję, że widownia będzie zadowolona z tej muzycznej propozycji i że przeżyje ten wieczór z pewną satysfakcją, bo dziś cieszymy się wszyscy wspólnie, razem – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Przedstawienie miało charakter rozrywkowy, a zaprezentowany musical pt. „Nie ma jak lata 20., lata 30.”, to efekt nowej umowy o współpracy pomiędzy Centrum Kultury eSTeDe z Teatrem Muzycznym w Poznaniu.

- Tradycyjnie już w eSTeDe uroczystości patriotyczne obchodzimy nie na baczność. To jest także dobry przyczynek, aby zacząć współpracę z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, dla którego eSTeDe właśnie staje się taką sceną zamiejscową. Tytuł spektaklu nawiązuje do lat międzywojennych, ale jest także nacisk na 150 urodziny wodza Józefa Piłsudskiego i jemu jest też ta impreza dedykowana. Chcemy pokazać, że to jest powód do dobrej zabawy dla wszystkich mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego – zauważa Grzegorz Reszko, dyrektor eSTeDe.

A jaka muzyka została wybrana na tę ważną okazję? W ramach przedstawienia nie mogło zabraknąć także wątków kabaretowych tamtego okresu. - To jest spektakl, do którego scenariusz napisali Ryszard Marek Groński i Artur Hoffman, czyli polscy Żydzi, którzy kultywują przedwojenną tradycję polskich Żydów. Oni byli założycielami i członkami większości kabaretów przedwojennych, ten humor i dowcip żydowski oczywiście będzie również zaprezentowany tutaj w naszym pięknym polskim języku, który reprezentowali Tuwim, Hemar czy wielu innych – opowiada Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

- To są też takie piękne piosenki, jak np. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Ostatnia niedziela”, „Jesienne Róże” i długo jeszcze by można wymieniać. Te wszystkie piosenki znamy i darzymy przecież wielkim sentymentem, bo ten okres polskiej historii, to był okres renesansu, nie tylko Rzeczpospolitej, ale również polskiej kultury i to wszystko chcieliśmy dzisiaj pokazać – dodaje P. Kieliszewski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.