http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Majowa konstytucja była dziełem pionierskim”

Wyróżniony „Majowa konstytucja była dziełem pionierskim”

Gnieźnieńskie władze wraz z mieszkańcami uczcili dziś 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przypomnijmy, że Polska, jako pierwsze państwo w Europie i drugie na świecie, po Stanach Zjednoczonych, miało własną Ustawę zasadniczą.


Uroczystości patriotyczne z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zostały zorganizowane przed południem na placu katedralnym. Wcześniej, w katedrze gnieźnieńskiej odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył bp. Krzysztof Wętkowski.

- Dobrze pojęty patriotyzm polega na trosce o Ojczyznę, jak o własny rodzinny dom. Miliony Polaków oddało swoje życie w obronie Ojczyzny albo w trosce o przywrócenie jej wolności. Ojczyzna jest dziś nam wszystkim powierzona, nie jest ona niczyją własnością. Każdy naród, także nasz, ma swoje miejsce i swoje zadania do spełnienia, ludzkie oraz rodzinne i, żeby jednak sprostać temu zadaniu i temu, co nas otacza w Europie, na świecie, to najpierw musimy uporządkować się wewnętrznie, jako ludzie i wspólnota narodowa, odnowić się moralnie albo używając języka religijnego, powiedzieć, nawracam się. Tylko w ten sposób będziemy mogli sprostać wyzwaniom, które są tutaj,  w tym miejscu i tym, które są na zewnątrz. Nie da się tego inaczej osiągnąć, jak tylko poprzez budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości zbiorowej – powiedział podczas homilii bp. Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Po mszy świętej odśpiewano Hymn Państwowy i odegrano Hejnał Powiatu Gnieźnieńskiego, a następnie głos zabrała starosta Beata Tarczyńska: - Majowa konstytucja była dziełem pionierskim, drugą na świecie i pierwszą w Europie. Z tego powodu nazywano ją też niekiedy jedną z ideowych latarni doby oświecenia, jako namacalny wyraz dążeń epoki umysłów, odbiła się szerokim echem w całej Europie. Ówczesne zagraniczne media zachwycając się nią, komentowały, że rewolucja polska, jak ją wówczas nazywano, dowiodła, iż w zgodzie z królem może skutecznie domagać się wolności. Co godne podkreślenia, społeczeństwom zachodnim imponował jaskrawy charakter polskich przemian, a dla Polaków nowa ustawa rządowa Sejmu Wielkiego stała się symbolem dążeń i działań reformatorskich narodu, okazującego wielkość w momencie chwilowego upadku – tłumaczy Beata Tarczyńska.

Pod pomnikiem Bolesława Chrobrego na koniec złożono tradycyjnie okolicznościowe wiązanki kwiatów, które przynieśli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz lokalnych ugrupowań politycznych i stowarzyszeń.

Uroczystościom towarzyszyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Powidza oraz Powiatowa Orkiestra Dęta i Chór Metrum z Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.