http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Powstanie klasa patronacka „Meble Gniezno”!

Wyróżniony Powstanie klasa patronacka „Meble Gniezno”!

W siedzibie Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie zostało podpisane porozumienie, na mocy którego w roku szkolnym 2017/2018 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 przy ulicy Sienkiewicza będzie utworzona klasa patronacka „Meble Gniezno”. Konsorcjum meblowe tworzą firmy: Bovelli Bedding, Complet Chmielewscy, Gabis, Sibag, Sofex, Softrans. Nabór uczniów do klasy meblowej zostanie uruchomiony najprawdopodobniej za niecały miesiąc.


Placówka ma odtąd lepiej kształcić swoich uczniów w zawodach: stolarz, tapicer, krawiec meblowy, a pomoże w tym siedem zakładów, w których odbywać się będą praktyki. - Nasza polityka dotycząca szkolnictwa zawodowego przynosi efekty, to jest kolejne porozumienie i powstaje kolejna klasa patronacka. Ten kontakt pomiędzy przedsiębiorstwami, a szkołami i uczniami jest bardzo ważnym elementem. Przedsiębiorcy będą mieli tutaj wpływ na kształtowanie tego młodego człowieka, który jest ich przyszłym potencjalnym pracownikiem – tłumaczy Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. Jak się okazuje, firmy meblarskie w Gnieźnie posiadają duże zapotrzebowanie na pracowników. - Ten potencjał jest ogromny, a nawet zarobki, jeśli chodzi o branżę meblarską są tak wysokie, ze sama byłam zaskoczona kwotami pensji, które zostały wymienione – dodaje B. Tarczyńska.

Niewątpliwym beneficjentem porozumienia jest szkoła, w której uczniowie będą pobierać kształcenie, a dla samego ucznia szansa na zdobycie dobrze płatnego zatrudnienia będzie prawdziwą motywacją do osiągania lepszych wyników w nauce zawodu. - To jest taki punkt docelowy, który ten młody człowiek już w klasie pierwszej tak naprawdę może sobie obrać. Kiedyś się mówiło, że jeśli nie znasz portu, do którego płyniesz, będziesz wiecznym tułaczem, a ten młody człowiek przychodząc do tych zakładów pracy wie, że będąc dobrym uczniem, dobrze wykształconym, znajdzie tutaj pracę, która jest dobrze gratyfikowana. To jest w zasadzie kwintesencja funkcjonowania tej całości szkolnictwa zawodowego, obok tego, że ten uczeń zdobywa nowe umiejętności i wspaniałe kwalifikacje – zauważa Tadeusz Stręk, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Gnieźnie.

Nabór uczniów do klasy meblowej zostanie uruchomiony najprawdopodobniej za niecały miesiąc. Prowadzony będzie w Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie odbędą się rozmowy kwalifikacyjne ze zgłoszonymi kandydatami. - To jest efekt pracy, długiej i konsekwentnej, ale także wynik wszystkich debat, które wcześniej prowadziliśmy na temat szkolnictwa zawodowego – podsumowuje Sylwester Sip, dyrektor CKP w Gnieźnie, który podkreśla, że szansa zdobycia w przyszłości tak atrakcyjnego zatrudnienia jest z niczym nieporównywalna. - To jest okazja dla tych młodych ludzi, którzy już od września praktycznie będą mogli zarabiać pieniądze, będą mieli zapewniony dojazd do tej pracy, a co najważniejsze niemal gwarantowane zatrudnienie po ukończeniu szkoły – uważa S. Sip.

Branża meblowa w samej Wielkopolsce jest postrzegana jako inteligentna specjalizacja naszego regionu. - Na dzień dzisiejszy polska branża meblowa mieści się w pierwszej piątce ogólnych branż eksporterów na świecie, w jednym rankingu jesteśmy na miejscu czwartym, w innym na szóstym miejscu, średnio daje nam to piąte miejsce. To jest olbrzymi potencjał – twierdzi Robert Chmielewski, reprezentujący przedsiębiorców meblowych. - W samym powiecie gnieźnieńskim chyba jesteśmy najpotężniejszą branżą produkcyjną, bo jeśli chodzi o nasze siedem zakładów, to jest ok. 500-600 osób, a drugie tyle jest jeszcze i być może te firmy w latach następnych przyłączą się do naszego porozumienia – dodaje.

Co branża meblowa może zaproponować ewentualnym chętnym podjęcia kształcenia w jednym z trzech zawodów w ramach klasy patronackiej? - To jest dobre wynagrodzenie, bo czasem wyuczony fachowiec może liczyć na zarobki pomiędzy 3-5 tys. zł na rękę w dziedzinie tapicer i stolarz, a szwaczki czy krawcowe też mogą zarobić przyzwoicie 2,5-3,5 tys. zł netto. My podjęliśmy decyzję, że po ukończeniu okresu nauczania przy danym zakładzie, jeśli uczeń będzie oczywiście wykazywać takie zainteresowanie ma 100-procentową pewność, że zostanie w naszych zakładach zatrudniony. W klasie trzeciej możliwe są także wyjazdy na zagraniczne targi czy staże – deklaruje R. Chmielewski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.