http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Włodzimierz Czarzasty spotkał się z działaczami SLD

Wyróżniony Włodzimierz Czarzasty spotkał się z działaczami SLD

Jak wcześniej informowaliśmy, wczoraj z wizytą roboczą w Gnieźnie przebywał Włodzimierz Czarzasty. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej spotkał się z partyjnymi aktywistami z powiatu gnieźnieńskiego. Przy okazji ocenił aktualną sytuację w kraju, nie szczędząc słów krytyki pod adresem rządzących.


Spotkanie rozpoczęto od małej uroczystości, podczas której zostały wręczone statuetki dla najbardziej zasłużonych działaczy partii na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Z rąk szefa SLD wyróżnienia otrzymali: Krystyna Lubińska-Palicka, Marlena Podlawska, Krzysztof Bykowski, Ludwik Rajzel, Stanisław Skweres, Anna Wójcik-Starczewska, Ryszard Witajewski – „Złota Róża” oraz: Adam Grabski, Jan Kaczmarek, Jadwiga Korpys – „Zasłużony Dla Lewicy”.

Włodzimierz Czarzasty następnie w krótkim przemówieniu opowiadał działaczom i sympatykom Sojuszu Lewicy Demokratycznej o jego ocenie aktualnej sytuacji w kraju, a później obecni sami zadawali pytania swojemu gościowi. - Złożyliśmy właśnie wniosek do NIK-u o zajęcie się sprawą działania bardzo kosztownej i zupełnie niepotrzebnej komisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej, to już jest kilka milionów, a za chwilę będzie kilkanaście milionów złotych. Ta komisja pracuje na parówkach i puszkach od piwa, niczego nie wyjaśni, podzieli a nie złączy. To jest „pisowski nonsens”, który będzie ciągnięty tak długo, dopóki będzie to dobre paliwo polityczne – mówi Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.

To nie jedyne działania, które zamierza podejmować obecnie opozycja pozaparlamentarna, jaką obecnie jest SLD. Lider partii zapowiada, że 29 kwietnia pod przewodnictwem byłego wiceministra MON – Janusza Zemke spotkają się w Sejmie przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń służb mundurowych. W październiku ma zostać złożony wniosek w sprawie zmiany ustawy w tej sprawie. - Tam będzie ok. 800 osób. Zajmiemy się wiadomą sprawą i grupą ludzi, których jest już ok. 76 tysięcy w całej Polsce. Tak nawiasem, jeśli ktoś mówi, że wprowadzona ustawa jest ustawą dezubekizacyjną, to ja może tylko przypomnę, że UB było likwidowane w dwóch krokach, było to w 1954 roku i w 1956 roku. Ktoś, kto tak mówi, jest niedouczony albo jest z PiS-u, to nie jest żadna ustawa dezubekizacyjna. Będziemy bronili tych ludzi, zarówno z wojska i milicji, ze służb więziennych czy granicznych, jak również z pożarnictwa, bo to też ich dotyczy, ale także sportowców, którzy jak byli zatrudnieni w związkach sportowych, to też tej ustawie podlegają. Ta ustawa skrzywdzi tych wszystkich ludzi, którzy na tę krzywdę nie zasługują. Uważam, że ci wszyscy, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani, nie powinni temu w żaden sposób podlegać – komentuje.

Polityk krytykuje także poprzedni obóz rządzący, który zachowuje się teraz odwrotnie do swoich wcześniejszych poczynań w tej sprawie. W jego ocenie, nie mniej złego w sprawie obniżania emerytur PRL-owskim służbom mundurowym zrobiła obecna partia opozycyjna w Sejmie, czyli Platforma Obywatelska. - To było robione po raz pierwszy w 2009 roku, dlatego z dużym przymrużeniem oka i pewnym zażenowaniem patrzę na działalność pana Schetyny i całej Platformy Obywatelskiej, który teraz mówi, że będzie bronił tych, których „zgnoił” kilka lat temu. To takie „platformiano-prawicowe” - dopowiada W. Czarzasty.

Przewodniczący SLD wskazał ponadto, że dużym problemem jest sprawa łamania konstytucji. Odbywa się to jego zdaniem na wielu płaszczyznach, które są mniej lub bardziej groźne w jego opinii. - 20 lat minęło od przyjęcia tej konstytucji, my braliśmy w tym duży udział i jako formacja mamy prawo być z tego dumni. My, jako formacja polityczna mamy za sobą dobre rzeczy i złe, a tę akurat zaliczamy do dobrych. Było trzech szefów komisji konstytucyjnych: Aleksander Kwaśniewski, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Mazurkiewicz. Pod koniec maja odbędzie się sesja naukowa z udziałem członków komisji konstytucyjnej i tam wspólnie z zaproszona profesurą będziemy zastanawiali się na ile konstytucja się sprawdziła, na ile nie i co jest ewentualnie do zmiany – zapowiada szef SLD.

Przytacza wreszcie przykład, który praktycznie w jego interpretacji narusza zapisy ustawy zasadniczej. - Jak można komentować uchwałę Sejmu w sprawie cudów fatimskich? Ja się nie śmieję z wiary, żeby była jasność, bo SLD nigdy nie będzie pytał się, w co kto wierzy, ani kto z kim śpi, to jest prywatna sprawa każdego człowieka. Przypomnę jednak, ze Polska jest państwem świeckim, która ma w tej sprawie bardzo wyraźne uregulowania konstytucyjne i prawdę mówiąc, to niech kościół zajmuje się sprawami wiary, a państwo niech zajmuje się sprawami państwowymi. Mieszanie tych dwóch sfer, zawsze przynosiły fatalne efekty – uważa W. Czarzasty.

Błędem, zdaniem Włodzimierza Czarzastego jest także próba ingerowania polityków w wybór sędziów. - To tak samo, jakby sędziowie mieli wybierać rząd, to jest głupie po prostu, bo to jest wchodzenie w trójpodział władzy, który kiedyś pewien mądry człowiek wymyślił, to nie doprowadzi do niczego rozsądnego. Konstytucja łamana jest w wielu aspektach, bo ograniczana jest rola głowy państwa, prezydenta, który jest tak naprawdę notariuszem, nie ma zdania swojego. Trybunał Konstytucyjny złożony jest w większości z sędziów partyjnych, tego dawno w Polsce nie było, po PRL-u nie było takiej sytuacji. My dzisiaj nie zastanawiamy się, czy sędzia jest niezależny, tylko z jakiej jest partii, to jest żenujące – podsumowuje.

Na koniec postawiona zostaje jeszcze jedna teza w formie pytania. Czy w Polsce mamy do czynienia z pozakonstytucyjnym ośrodkiem władzy? - Jest przecież pan poseł Jarosław Kaczyński, od którego tak naprawdę zależą decyzje kadrowe rządu, posunięcia rządu i posunięcia prezydenta. To jest ośrodek jednoosobowy pozakonstytucyjny, który podejmuje wszystkie decyzje. Jak jest jakiś problem w polityce zagranicznej, to pan Jarosław Kaczyński tam jedzie i stara się go rozwiązać, przypominam: ostatnia wizyta w Anglii. Jest problem konsultacji w sprawie Unii Europejskiej, nie robi tego minister spraw zagranicznych i nie robi tego prezydent ani pani premier, tylko pan Kaczyński spotyka się z panią Angelą Merkel. Jest kłótnia pomiędzy panem prezydentem Dudą, a panem ministrem Macierewiczem, w tej sprawie też interweniuje pan Jarosław Kaczyński, dając jednemu i drugiemu po rękach. Jeśli słucha się go pan prezydent i pani premier, to nas to ośmiesza najzwyczajniej jako państwo na arenie międzynarodowej – przekonuje W. Czarzasty.

4 komentarzy

 • Balbina
  Balbina niedziela, 09, kwiecień 2017 18:38 Link do komentarza Raportuj

  Panie , jak pan z zażenowaniem patrzy na działalność całej Platformy Obywatelskiej to po co pan był na Lecha 6 i dlaczego SLD i Platforma chcą iść razem do wyborów samorządowych ?

 • Józef Wissarionowicz
  Józef Wissarionowicz sobota, 08, kwiecień 2017 08:28 Link do komentarza Raportuj

  Kadry pamiętające jeszcze czasy dojścia Bieruta do władzy. Z nimi szczyty zdobywać :-)

 • wicek
  wicek piątek, 07, kwiecień 2017 18:24 Link do komentarza Raportuj

  Dojrzały wiek już daaaaawno osiągnięty - Bozia urodę zabrała - niestety. Starość nie radość !!!

 • el che
  el che piątek, 07, kwiecień 2017 14:35 Link do komentarza Raportuj

  Sądząc po średniej wieku to "bój to był ich ostatni".

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.