http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nauczanie Prymasa” - nowa książka ks. abpa Józefa Kowalczyka zaprezentowana!

Wyróżniony „Nauczanie Prymasa” - nowa książka ks. abpa Józefa Kowalczyka zaprezentowana!

Dzisiaj została zaprezentowana nowa książka ks. abpa Józefa Kowalczyka pod tytułem „Nauczanie Prymasa. Wywiady i wypowiedzi medialne. Listy pasterskie i okolicznościowe 2010-2014”. Autorem zdjęć do książki jest znany gnieźnieński fotograf – Jerzy Andrzejewski.


Dodatkową okazją do gratulacji i podziękowań, jest przypadające w tym roku 55-lecie kapłaństwa ks. Józefa Kowalczyka. Spotkanie autorskie odbyło się w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, a wśród gości, dość licznie przybyłych, zauważyliśmy m.in. Hannę Suchocką, byłą premier i wieloletnią Ambasador Polski w Watykanie, a także znanych polskich hierarchów, abpa Sławoja Leszka Głódzia i abpa Stanisława Gądeckiego. Obecny był też Tomasz Budasz, prezydenta Gniezna.

- Jakże wymownie brzmią słowa św. Jana Pawła II, które zostały przytoczone na tyle okładki tej książki, która jest dziś przed nami: „Księże Józefie, Ty znasz kościół, który jest w Polsce, bo z niego się wywodzisz. Poprzez pracę i nabyte doświadczenie znasz także strukturę Stolicy Apostolskiej. Ty będziesz tam pracował, a ja się będę tutaj modlił i zobaczymy, co z tego wyniknie – cytuje abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i obecny Prymas Polski.

- Nie wiem, czy już wówczas nasz drogi adresat tych słów przewidywał, jak wielki ogrom pracy będzie musiał podjąć w ciągu 21 lat pełnienia tej funkcji Nuncjusza Apostolskiego w Naszej Ojczyźnie. Znajomość kościoła w Polsce, wszystkich jego zmagań, zamierzeń i duszpasterskich trosk, ale też wyzwań, przed jakimi dzisiaj staje, ugruntowana przez lata kolejne posługa, pozwoliła kolejnemu Ojcu Świętemu, Benedyktowi XVI na to, że po zakończeniu posługi nuncjusza posłał księdza arcybiskupa Józefa Kowalczyka do naszego świętowojciechowego kościoła, czyniąc go jego pasterzem, metropolitą gnieźnieńskim i Prymasem Polski – przypomina abp. Polak.

W książce „Nauczanie Prymasa” można znaleźć m. in. wywiady i wypowiedzi medialne byłego Prymasa Polski, z lat 2010-2014, kiedy sprawował tę funkcję. - Jeśli chodzi o to dzieło, jako historyk traktuję je jako źródło, które dzisiaj jeszcze pachnie świeżością, ale to dzieło zaowocuje, bo jak dzisiaj jesteśmy na bieżąco, jeśli chodzi o problematykę polską czy ogólnoświatową, natomiast wszystko powoli się zaciera i zapomina, a to, co zostanie napisane, zostanie faktycznie. Jeżeli doczekamy 2200 roku i jeżeli papier przetrzyma te 200 lat, to ta książka będzie niesamowitym źródłem wiedzy – opowiada o. Zdzisław Gogola, profesor Papieskiego Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie, a także redaktor książki.

- Ta problematyka, którą obejmuje ta książkę obejmuje rzeczywistość Polski i nie tylko, co prawda to są tylko cztery lata, ale ta poruszana problematyka ma nie tylko swoją teraźniejszość, ma także swoją przeszłość i przyszłość. W związku z tym myślę, że to święte źródło, także kiedyś posłuży jako źródło historyczne. Pamiętajmy, że słowo winno służyć prawdzie, a wiemy, że w czasach dzisiejszych jest wiele słów, pisanych i mówionych, które służą czy są podporządkowane jakiejś grupie czy idei i to są słowa, które prawdę zabijają w sposób permanentny. W tej książce Ksiądz Prymas usiłował pokazać pewien kontekst i każde zjawisko dopiero w tym kontekście jest właściwie przedstawione – uważa o. Gogola.

W nowej publikacji znajdziemy także bogato opisany życiorys abpa Józefa Kowalczyka oraz sporo zdjęć, których autorem jest znany fotograf gnieźnieński – Jerzy Andrzejewski. Oprócz wywiadów  i wypowiedzi medialnych, są także listy pasterskie i okolicznościowe. - Mam nadzieję, że niniejsza książka może zainteresować szczególnie osoby, dla których prawda i życie w prawdzie są cenne, a jej przestrzeganie jest drogą prowadzącą do większego poszanowania godności każdego człowieka, jej autentycznego realizowania, jako powołania życiowego i zasady sprawiedliwości społecznej – tłumaczy abp Józef Kowalczyk, Prymas Senior.

- Uczmy się wszyscy kultury dialogu, szanując współrozmówcę, od którego możemy się wiele nauczyć, lepiej go poznać i podzielić się też z nim swoją wiedzą i umiejętnościami, które mogą być dla niego cenne i pouczające. To jest wielki wkład w pomnażanie dobra wspólnego, które ubogaca nas wszystkich, całą naszą Ojczyznę. Publikacja ta także ukazuje nowy wymiar i sposób edukacji duszpasterskiej, dzięki nowoczesnym środkom docierania do widza i słuchacza – zauważa abp J. Kowalczyk.

Na koniec prezydent Gniezna – Tomasz Budasz uhonorował jubilata Medalem Koronacyjnym. - Ta publikacja ma dla Gniezna wymiar nie tylko naukowy, ale również promocyjny, bo nasze miasto, miasto św. Wojciecha i Pierwsza Stolica Polski od wieków związana jest z naszym kościołem i tu były źródła naszego chrześcijaństwa. To wyróżnienie jest przede wszystkim, ale nie tylko za te 4 lata, które poświęcił posłudze dla gnieźnieńskiego kościoła, którą, i być może nie wszyscy o tym wiedzą, pełni nadal – zauważa T. Budasz.

- Wywiady udzielane dziennikarzom są częścią nauczania, z jednej strony to jest nauczanie społeczne, z drugiej natomiast ewangeliczne, to jest bardzo pożyteczne i z jednej, i z drugiej strony. Ja także chciałbym podziękować księdzu biskupowi nuncjuszowi, za jego udział w doprowadzeniu do podjęcia decyzji o powrocie prymasostwa do Gniezna – podsumowuje abp Henryk Muszyński, Prymas Senior.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.