http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

O co chodzi z tym schroniskiem?

Wyróżniony O co chodzi z tym schroniskiem?

O tej sprawie nieoficjalnie mówiono od prawie tygodnia, ale dopiero w czwartek wydano oświadczenie, że prezydent Gniezna postanowił rozwiązać bez wypowiedzenia umowę zawartą ze Starostwem Powiatowym, która dotyczy dzierżawy pomieszczeń schroniska młodzieżowego przy ul. Pocztowej w Gnieźnie.


Niezbyt dobrze zorientowani mogli zadawać sobie pytanie, o co znów chodzi z tym schroniskiem. Głos w sprawie postanowili zabrać przedstawiciele obu urzędów. - Przyczyną rozwiązania umowy było używanie nieruchomości będącej przedmiotem dzierżawy w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem – tłumaczy Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, która przypomina, że dzierżawione pomieszczenia miały być wykorzystywane w celu prowadzenia w nich schroniska młodzieżowego. - Bez jakichkolwiek uzgodnień z właścicielem budynku i dyrektorem schroniska, począwszy od 15 października powiat gnieźnieński zakwaterował w tych pomieszczeniach podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego w Gnieźnie. W ten sposób niemożliwym stało się dokonanie rezerwacji obiektu dla grup turystycznych – dodaje A. Dzionek.

- Trzeba także podkreślić, że Rada Miasta Gniezna wyraziła w sposób oficjalny dezaprobatę wobec wcześniejszych planów lokalizacji w budynku przy ul. Pocztowej wspomnianego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego, czyniąc w ten sposób zadość oczekiwaniom rodziców i uczniów uczęszczających do zlokalizowanego w tym obiekcie gimnazjum i przedszkola. Decyzja władz powiatu gnieźnieńskiego jest więc lekceważąca wobec Rady Miasta Gniezna oraz społeczności szkolnej placówek oświatowych umiejscowionych w tym budynku – zaznacza rzecznik Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Swój komentarz podczas zwołanej w trybie pilnym krótkiej konferencji prasowej przekazał wczesnym popołudniem przedstawiciel drugiej strony sporu. - Nie ma takiej prawnej możliwości, aby czas wynajmowania tych pomieszczeń skrócić. Prawnicy starostwa bardzo dokładnie przeanalizowali umowę, która została podpisana wcześniej na kilka miesięcy, tj. dokładnie do 28 października. Po stronie powiatu nie wydarzyło się nic, co byłoby niezgodne z tą umową – przekazuje Jerzy Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

- Nie dobrze się stało, że znowu wokół Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii jest takie duże zamieszanie, to jest bardzo niekorzystne. Uruchomiliśmy MOS w dniu 1 września 2016 roku i ażeby uniknąć konfliktów wychowankowie tego ośrodka spali od 1 września do 14 października w internacie popularnego „Medyka”, ale tam zjeżdżali już studenci i musieliśmy im zwolnić te miejsca. Tam się nic złego nie wydarzyło, bo te dzieci są dość zdyscyplinowane. Przypomnę tylko, że decyzja o umiejscowieniu MOS-u przy ul. Gdańskiej zapadł późno, w związku z tym prace adaptacyjne, które tam trwają zakończą się dopiero pod koniec października. My potrzebowaliśmy jakiś dwóch tygodni (konkretnie 12 noclegów) dla wychowanków tego MOS-u, żeby mieli oni gdzie spać – wyjaśnia J. P. Lubbe.

Jaki będzie ciąg dalszy zaistniałego konfliktu? - Są oczywiście dalsze kroki prawne, które można podjąć, ale to jest bez sensu. Robienie złej atmosfery tylko szkodzi MOS-owi, bo ja miałem już kilka telefonów od rodziców zaniepokojonych tą sytuacją i pytających, co się teraz stanie. Nic się nie stanie, bo jest jak jest i jak zostanie zakończony remont przy ul. Gdańskiej, to te dzieci automatycznie zostaną przeniesione do tamtego budynku i temat będzie zamknięty – kwituje dyrektor Lubbe.

2 komentarzy

  • Papoka
    Papoka piątek, 21, październik 2016 12:37 Link do komentarza Raportuj

    Kapopa, nie siej niepotrzebnie zamętu! Co do grup turystycznych w schronisku... ewidentne bzdury. Kto w tych warunkach chciałby nocować, choćby jedną dobę? Turyści przez Gniezno robią tranzyt, czyli bez noclegu!O tej porze roku tym bardziej schronisko pustką świeci.

  • kapopa
    kapopa czwartek, 20, październik 2016 21:27 Link do komentarza Raportuj

    Jak mozna zrobic ze schroniska TURYSTYCZNEGO internat???!!! Dla mnie to skandal. Mam nadzieje, ze urzad tego nie odpusci.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.