http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wygraliśmy wojnę, ale przegraliśmy pokój”

Wyróżniony „Wygraliśmy wojnę, ale przegraliśmy pokój”

Przypadająca dzisiaj 71. rocznica zakończenia II wojny światowej była okazją do spotkania pod pomnikiem poległych w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Gnieźnie. Podczas krótkiej uroczystości przypomniano o historii tego wydarzenia, delegacje składały kwiaty, wręczono odznaczenie i wysłuchano krótkiego koncertu patriotycznego.


Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dzisiejsza rocznica jest bardzo ważna dla historii Polski i całego świata. W naszej Ojczyźnie 8 maja 1945 roku skończyła się ostatecznie skończyła się blisko 6-letnia okupacja niemiecka, a dla świata kapitulacja III Rzeszy oznaczała także uspokojenie sytuacji międzynarodowej i wielu napięć pomiędzy państwami. - Musimy o tym pamiętać, szczególnie dzisiaj, kiedy coraz więcej świadków tamtych wydarzeń powoli schodzi z tego świata. Na nas cały czas ciąży obowiązek pamiętania i przypominania o tym wydarzeniu – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który zorganizował niedzielne obchody rocznicowe w Pierwszej Stolicy Polski. - Ważne jest też to, aby powtarzać, że nigdy więcej wojny, bo pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Musimy robić wszystko, żeby ten pokój w naszym kraju był jak najdłużej i żebyśmy mogli tutaj żyć szczęśliwie – dodaje.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego tamte zdarzenia wspominał także przemawiający pod pomnikiem chwilę później przewodniczący Rady Miasta Gniezna: - Kapitulacja wszystkich wojsk niemieckich w myśl podpisanego we francuskim Riems dokumentu miała nastąpić 8 maja o godz. 23.41 i oznaczało to koniec wojny w Europie, bo potem wciąż na Pacyfiku walczyła jeszcze Japonia z Amerykanami i Chińczykami – zaznacza Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta Gniezna. Wylicza dalej ogrom zniszczeń i ludzkich dramatów. - Zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi i Europa została zdewastowana, a skalę tej dewastację można porównać najprawdopodobniej tylko do najazdów barbarzyńskich z przełomu V/VI wieku, które doprowadziło do zniszczenia Cesarstwa Rzymskiego – kontynuuje.

- Dla Polaków wydarzenia II wojny światowej były szczególnie bolesne, bo straciliśmy najprawdopodobniej nieco ponad 7 milionów obywateli, ale ta liczba nigdy nie została dokładnie określona. Przy czym tylko pół miliona to były straty wynikające z działań wojskowych. Straty materialne także nie zostały do dzisiaj oszacowane, ale były one gigantyczne. Utraciliśmy znaczną część naszego przedwojennego terytorium. Można powiedzieć, że wygraliśmy wojnę, ale przegraliśmy pokój. Został nam narzucony system komunistyczny, który nie miał nic wspólnego z demokracją, wolnością i niepodległością. Suwerenność naszego kraju została mocno zredukowana  – uważa M. Glejzer.

Po złożeniu przez delegacje okolicznościowych wiązanek kwiatów pod pomnikiem ku czci ofiar II wojny światowej nastąpiły jeszcze dwa punkty programu uroczystości. - Jest dziś wśród nas gnieźnianin uhonorowany wyjątkowym Medalem Pamięci Krystyny Krahelskiej. Medal ten został ustanowiony i jest przyznawany przez zarząd główny Towarzystwa Miłośników Warszawy. Uhonorowane zostają nim osoby mające istotny wkład w ocalenie od zapomnienia bohaterstwa żołnierzy i ludności cywilnej walczącej w powstaniu warszawskim. Medalem tym odznaczony zostaje Ramzes Temczuk. Dekoracji dokonają pan Sebastian Stranianek z TPW, a także prezydent Gniezna Tomasz Budasz – informuje Anna Dzionek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, która poprowadziła uroczysty apel rocznicowy. Na koniec wysłuchano jeszcze krótkiego koncertu w wykonaniu chóru męskiego „Dzwon” z Gniezna, który odśpiewał pieśni: „Hej strzelcy” i „Bywaj dziewczę zdrowe”. Odśpiewano także Rotę.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.